אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זיהמת-שילמת: BP תעביר 4.5 מיליארד דולר לארה"ב כדי ליישב תביעה צילום: בלומברג

זיהמת-שילמת: BP תעביר 4.5 מיליארד דולר לארה"ב כדי ליישב תביעה

במסגרת פשרה עם הרשויות האמריקאיות הודתה ענקית הנפט הבריטית ב-14 סעיפי אישום פליליים הנוגעים לפיצוץ האסדה שזיהם את מפרץ מכסיקו באפריל 2010

16.11.2012, 10:34 | סוכנויות הידיעות

ענקית הנפט הבריטית בריטיש פטרוליום (BP) תשלם 4.5 מיליארד דולר כדי ליישב תביעה שהגישו נגדה הממשל ורשות ניירות ערך בארה"ב בעקבות דליפת הנפט במפרץ מכסיקו באפריל 2010, כך סוכם אמש במסגרת פשרה בין הצדדים.

קראו עוד בכלכליסט

BP תשלם 4.5 מיליארד דולר במסגרת עסקת הטיעון עם משרד המשפטים האמריקאי, שכוללת גם פשרה עם רשות ני"ע, שהגישה תביעה נגד החברה בטענה כי הוליכה שולל את המשקיעים בנוגע לכמות הנפט שדלפה לתוך מפרץ מקסיקו. כמו כן, BP הסכימה להודות באשמה ב-14 סעיפי אישום פליליים, ביניהם 11 סעיפים אישום הנוגעים למותם של 11 אנשים כתוצאה מהפיצוץ.

הסכום שתשלם החברה במסגרת עסקת הטיעון, כולל קנס בגובה 1.26 מיליארד דולר, שישולם לאורך תקופה של חמש שנים, וכן 525 מיליון דולר ליישב את התביעה של רשות ני"ע. הכסף הזה "ישמש לפצות משקיעים שספגו הפסדים בשל ההונאה", נמסר מהרשות.

מפרץ מכסיקו המזוהם בעקבות דליפת הנפט ב-2010, צילום: MCT מפרץ מכסיקו המזוהם בעקבות דליפת הנפט ב-2010 | צילום: MCT מפרץ מכסיקו המזוהם בעקבות דליפת הנפט ב-2010, צילום: MCT

למרות הפשרה שהושגה אמש, ענקית הנפט שהסכימה לשלם למעלה מ-12 מיליארד דולר ליישב תביעות ממשלתיות ופרטיות שהוגשו נגדה בעקבות דליפת הנפט במפרץ מקסיקו ב-2010, עדיין עומדת בפני תביעות נוספות הדורשות מיליארדי דולרים לפיצוי על האסון.

עדיין קיים סיכוי גבוה כי החברה תיאלץ לשלם קנסות על הפרת חוק המים הנקיים וכתוצאה מדרישות המדינות באזור המפרץ שהחברה תשלם על המאמצים לשקם את קווי החוף ומאגרי המים כך שיחזרו למצבם מלפני הדליפה, שיעמדו על סכום מקסימלי של 17.6 מיליארד דולר.

"הפשרה מייצגת רק מקדמה על המחויבות של חברת הנפט לתקן את הנזק הסביבתי והכלכלי שנגרם במפרץ מקסיקו לפני יותר משנתיים", הדגיש חבר הקונגרס ג'ו בונר מאלבמה. לדבריו, התובע הכללי של ארצות הברית, אריק הולדר הבטיח לו עוד לפני ההכרזה על הפשרה כי משרד המשפטים יפעל במלוא הכוח להטיל קנסות נוספים במסגרת חוק המים הנקיים. "פחות מכך לא יהיה מקובל על הקהילות לאורך החוף", הסביר בונר.

"הסכום לא מספיק"

"לא השגנו סכום שנחשב בעיניי למספק", הדגיש הולדר בעצמו במסיבת עיתונאים שקיים אתמול. התביעות נגד זיהום המים יתקיימו בבית משפט פדרלי בניו אורלינס, ללא מושבעים ב-25 בפברואר.

ב-BP, חברת הנפט השלישית בגודלה באירופה הביעו חרטה על האסון. "כולנו ב-BP מתחרטים מעומק הלב על הפגיעה בנפש שנגרמה בעקבות התאונה באסדת קידוח הנפט, וכן על ההשפעה של הדליפה על האזור כולו", מסר המנכ"ל בוב דאדלי. בעקבות הפיצוץ שהוביל לדליפה נהרגו גם 11 עובדים. "אנחנו מתנצלים על התפקיד שלנו בתאונה, וכפי שמשקף ההסכם אליו הגענו עם הממשל האמריקאי, לקחנו על עצמנו את האחריות לפעולות שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות