אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משווקי הגמל של דש חוששים: המיזוג ישנה את שיטת התגמול צילום: אריאל שרוסטר

משווקי הגמל של דש חוששים: המיזוג ישנה את שיטת התגמול

משווקי הגמל הוותיקים של דש חוששים כי לאחר השלמת המיזוג עם מיטב הם יתוגמלו לפי השיטה המקובלת בענף: אחוזים מתוך הסכומים שיגייסו

18.11.2012, 08:23 | רחלי בינדמן

עובדי בתי ההשקעות דש ומיטב חוששים למקום עבודתם ולפרנסתם. לאחר שביום חמישי האחרון התקבל אישור הממונה על הגבלים עסקים דיויד גילה למיזוג בין שני בתי ההשקעות, העובדים מבינים כי ההכרעות לגבי העובדים שיישארו בגוף הממוזג לעומת אלה שיפוטרו הן שאלה של ימים ספורים. למעשה, בימים הקרובים, אילן רביב, כיום מנכ"ל מיטב ומי שצפוי להתמנות למנכ"ל בית ההשקעות הממוזג, צפוי לבשר לצמרת המנהלים הבכירים שמכהנים בתפקידים כפולים בשני בתי ההשקעות מי נשאר ומי הולך. הודעות דומות יגיעו גם ליתר העובדים.

קראו עוד בכלכליסט

שיטת תגמול חריגה

בינתיים, כך מתברר, סוערות הרוחות דווקא בקרב אנשי השיווק של בית ההשקעות דש. בית ההשקעות דש מתגמל את אנשי השיווק שלו בתחום הגמל בשיטה שחריגה יחסית בענף. כך, למשל, בעוד שבבית ההשקעות מיטב מקבלים אנשי השיווק אחוזים מהיקף הסכומים שגייסו מדי חודש לקופות הגמל של הבית, אצל דש נהנים חלק מאנשי השיווק מדי חודש משיעור מסוים מהיקף הנכסים בתיקי הלקוחות שצברו. כלומר, התגמול עבור חלק ממשווקי דש מגיע בין אם גייסו לקוחות חדשים ובין אם לא. כאשר נכנס ידין ענתבי, מי שניהל את דש עד יולי אשתקד, לתפקידו והחליף את קובי לוינסון, הוא שינה את שיטת התגמול עבור משווקים חדשים והפך אותה לדומה לזו של מיטב, אך המשווקים הוותיקים נותרו עם שיטת התגמול הישנה — ונהנו לעתים משכר שהגיע גם ל־50 אלף שקל בחודש.

כך, למשל, מדו"חות הגמל השנתיים של דש עולה כי בכירים כמו אורן חנוכה, שניהל את חברת הגמל של דש ונהנה ב־2011 משכר בעלות של 3.6 מיליון שקל, או יאיר ספלטר, סמנכ"ל ההשקעות שקיבל שכר בעלות של 1.5 מיליון שקל, ממוקמים ברשימת שיאני השכר של החברה. איציק אהרוני, משווק פנסיוני, נהנה משכר בעלות זהה לזו של ספלטר, 1.5 מיליון שקל; פיני ויידמן, אף הוא משווק פנסיוני, זכה בשנת 2011 לשכר בעלות של 1.24 מיליון שקל; ואורן עורבי הסתפק בשכר בעלות של 1.15 מיליון שקל.

כעת חוששים המשווקים הוותיקים של דש כי במסגרת המיזוג, כאמור, צפוי מודל התגמול שלו הם זכאים להשתנות ולהפוך למודל התגמול הקיים במיטב.

מצפים להכרעות

על פי הערכות, מי שצפוי לכהן כמנכ"ל חברת הגמל הממוזגת הוא איציק אסטרייכר, היום מנכ"ל הגמל של מיטב. עם זאת, אסטרייכר לא אחראי למודל התגמול של המשווקים, כיוון שבמיטב עובדת השיטה המטריציונית שבה השיווק של כל מוצרי הבית מבוצעים בצורה רוחבית על ידי אנשי שיווק שלא תחת פיקוח ישיר של המנכ"לים השונים של החברות־הבנות.

בדש ומיטב כ־900 עובדים. עדיין לא ברור כמה עובדים יפוטרו, אך חוסר הוודאות לגבי הרכב הגוף הממוזג ודרך ניהולו משפיע על עבודתם היומיומית של העובדים, המצפים להכרעות בימים הקרובים.

אילן רביב (מימין), מנכ"ל מיטב, וקובי לוינסון, מנכ"ל דש
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות