אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנדל משנה את מודל ייצור "החשמל הירוק" צילום: חן גלילי

קנדל משנה את מודל ייצור "החשמל הירוק"

התעריף יקבע ביחס לתועלת הכלכלית ומכסות הייצור יבוטלו. עבור מתקן סולארי "רגיל" תשלם המדינה 47.6 אגורות לקילוואט שעה

27.11.2012, 23:20 | ליאור גוטמן

תעריף ייצור החשמל ה"ירוק" יתבסס בעתיד על תועלת כלכלית למשק ולא על סבסוד היזמים - כך מציע היום (ג') יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל. המודל התעריפי החדש הוצג בכנס אילת איילות לאנרגיה מתחדשת והוא יוגש רשמית ביום ראשון בפני שרי הממשלה. במידה והמודל יתקבל ויאושר מדובר במהפכה של שיטת ייצור החשמל ה"ירוק" בישראל לרבות אפשרויות המימון והתמרוץ הכלכלי שהמדינה מציעה ליזמים.

בסיס המודל החדש מבקש לבטל את שיטת המכסות שהייתה נהוגה עד היום ואמורה להסתיים בעוד כשנתיים. קנדל מציע לבחון מספר פרמטרים שיקבעו עד כמה תורם מתקן ייצור החשמל למשק כאשר הסעיפים העיקריים הם תמרוץ גבוה יחסית למתקנים בעלי יכולת אגירת חשמל, מתקנים שמונעים מהמדינה להשקיע בתשתיות הולכה נלוות, בחינת התרומה לביטחון האנרגטי למשק והיכולת לפטור מהמדינה בהקצעות משאבים נוספים כגון קרקע.

בחינת טווח התעריפים החדש של קנדל מעלה שעבור מתקן סולארי "רגיל" תשלם המדינה 47.6 אגורות לקילוואט שעה, זאת בהשוואה לרף מינימאלי של 65 אגורות לקוט"ש כיום. עבור מתקן סולארי שלא דורש השעה בתשתיות הולכה תשלם המדינה 51.1 אגורות לקוט"ש; עבור מתקני ביו גז (שריפת פסולת אורגנית) תשלם המדינה 53.4 אגורות לקוט"ש ועבור מתקן סולארי עם אפשרות אגירת חשמל (ע"י מצברים) תשלם המדינה 65.3 אגורות לקוט"ש.

מתקנים היברידיים, כאלו שמשלבים ייצור חשמל באמצעות מתקן תרמו-סולארי ביום (קיטור) וטורבינת גז בלילה, יזכו לתמרוץ של 12.4 אגורות שיתווספו למחיר המכירה של החשמל אותו ישיג בעל המתקן במו"מ מול הלקוח.

במקביל לאלו מבקש קנדל לבטל את שיטת המכסות שהייתה נהוגה עד היום. שיטה זו הבטיחה תעריף גבוה ליזמים שהגיע לעד פי 3 מתעריף הצריכה שחברת החשמל גובה מהצרכנים. מאחר והמדינה מחייבת את חברת החשמל לרכוש את כלל הייצור לתקופה של 20 שנה, כל מכסת ייצור חדשה העמיסה על גבה של חברת החשמל התחייבויות חדשות זאת במציאות בה חברת החשמל כבר "סוחבת" על גבה חובות של 70 מיליארד שקל. מציאות זו גרמה למשרד האוצר לשלול הקצאת מכסות חדשות מה שהקים עליה את כלל התעשייה ששיוועה למכסות ייצור חדשות מדי שנה.

שלמה שמלצר ייצר חשמל מרוח

 

בתוך כך, רשות החשמל הכריזה היום על הענקת רישיון ראשון בישראל למתקן ייצור חשמל מרוח. מדובר במתקן של חברת אפקון שבשליטת איש העסקים שלמה שמלצר. הרישיון כולל היתר להקמת 11 טורבינות שיוצבו מצפון לנחל תבור ומעל בקעת הירדן על שטח בחכירה מקיבוץ דגניה. סך הייצור יגיע ל-10 מגה וואט.

עוד הודיעה רשות החשמל שמליאת הרשות, בראשות עו"ד אורית פרקש-הכהן, סיימה לבחון 153 בקשות לסגירות הפיננסיות של מתקנים סולארים בינוניים לייצור חשמל. 136 בקשות אושרו והשאר נדחו.להערכת רשות החשמל בשנה הבאה יתווספו למשק החשמל קרוב ל-300 מגה וואט של ייצור (כ-2.5% משיא הביקוש שנרשם הקיץ), כאשר פיתוח אזורי הייצור מעלה ש-41 מגה וואט ייוצרו בצפון, 16 מגה וואט במרכז הארץ, 172 מגה וואט בדרום ועוד 10 פרויקטים בהיקף של 52 מגה וואט באזור עוטף עזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות