אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת ענק בינ"ל ריגלה אצל גאמידה מדאקויפ ותשלם לה 600 אלף שקל צילום: shutterstock

חברת ענק בינ"ל ריגלה אצל גאמידה מדאקויפ ותשלם לה 600 אלף שקל

ביהמ"ש קיבל את תביעתה של חברת הציוד הרפואי בטענה ש-Fisher Scientific הפעילה סוכן - עובד לשעבר בגאמידה מדאקויפ - שפעל עבורה אצל החברה הישראלית

09.12.2012, 11:40 | יצחק דנון

חברת הענק הבינלאומית Fisher Scientific, חוייבה על ידי בית המשפט במחוזי בתל אביב לפצות ב-600 אלף שקל (בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיולי 2007) את החברה הישראלית לייבוא של ציוד רפואי ולתחום "חדרים נקיים" גאמידה מדאקויפ עקב ריגול תעשייתי שביצעה אצלה.

הריגול התעשייתי נעשה באמצעות הפעלת סוכן - עובד לשעבר בגאמידה מדאקויפ - שפעל עבורה אצל החברה הישראלית, חדר למחשביה מאות פעמים כדי לדלות משם מידע עסקי חסוי ששימש אותה בכדי לפגוע בחברת גאמידה מדאקויפ, ומידע חסוי על מתחרותיה של הנתבעת.

בפסק הדין נקבע כי כתב התביעה חושף פרשה חמורה של גזל סודות מסחריים וכי הנתבעת חצתה קווים אדומים של התנהלות מסחרית מקובלת ותחרות בין חברות, וכי יש להצטער על כך שהיא מנסה להתנער מאחריותה למעשים המבישים שנעשו בשמה ועבורה על ידי אנשי ניהול בכירים שלה. לדברי השופט ד"ר עמירם בנימיני, ניתן היה לצפות כי הנתבעת תוקיע מעשים אלו בצורה חד משמעית ותסיק את המסקנות המתבקשות ממה שאירע, ולא כך היא נהגה.

ביולי 2007 הגישה גאמידה מדאקויפ המייבאת ומשווקת ציוד רפואי מתקדם לבתי חולים וכן ציוד לתפעול "חדרים נקיים" המשמשים בתעשיית המוליכים למחצה, תביעה נגד Fisher Scientific לתשלום פיצויים בסך 4 מיליון שקל בשל גזל סודות מסחריים ושימוש בהם.

בתביעה נטען כי הנתבעת שיתפה פעולה עם עובד לשעבר של התובעת, יעקב טוויק, אשר הורשע על פי הודאתו בחדירה למחשביה ובנטילת חומרים שונים משם, ועודדה אותו לחדור למחשבי התובעת לצורך השגת מידע סודי השייך לה, ולשם שימוש במידע על מנת לפגוע בעסקיה.

בתביעה נאמר, כי התובעת היא נציגה בלעדית של מיטב היצרנים בתחום התמחותה וביניהם חברת הענק הבינלאומית VWR International, וכי אחת מלקוחותיה העיקריים של התובעת היא חברת אינטל בישראל.

בתביעה נאמר עוד, כי הנתבעת היא מתחרה של VWR וכי נציגתה של הנתבעת בישראל בתחום החדרים הנקיים היא חברת גטר ומכאן שהנתבעת ו-VWR הן מתחרות עולמיות בתחום החדרים הנקיים, ובישראל מתקיימת תחרות זו באמצעות נציגותיהן התובעת ו-גטר. עוד מצוין בתביעה כי הנתבעת חתרה לתפוס את מקומה של VWR כספקית לחברת הענק העולמית אינטל - תחילה בישראל ולאחר מכן במקומות אחרים בעולם.

השופט קבע כי שי לפסוק לתובעת פיצויים על 12 דברי דואר אלקטרוני שונים שהוציא טוויק ממחשבי התובעת. הוא ציין כי 10 מדברי דואר אלו הכילו מידע סודי והועברו לנתבעת. פרט ל-600 אלף השקלים ש-Fisher Scientific תשלם לגאמידה מדאקויפ השופט חייב אותה גם בהוצאות משפטיות בסך 210 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות