אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי נחלות בכפר שמריהו עתרו נגד המינהל: דורשים לחתום על חוזי חכירה צילום: עמית שעל

בעלי נחלות בכפר שמריהו עתרו נגד המינהל: דורשים לחתום על חוזי חכירה

התובעים דורשים להכיר בזכויות הקניין שלהם ולחייב את המינהל לחתום עמם על חוזי חכירה לדורות. טוענים שהשתתפו ברכישת הקרקעות וסייעו ביצירת המוניטין של המקום

16.12.2012, 15:03 | יצחק דנון

31 בעלי נחלות בכפר שמריהו והאגודה החקלאית שיתופית-כפר שמריהו עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד מינהל מקרקעי ישראל, ודרשו להצהיר כי הם החוכרים החוקיים של נחלותיהם.

קראו עוד בכלכליסט

התובעים דורשים להכיר בזכויות הקניין שלהם ולחייב את המינהל לחתום עמם על חוזי חכירה לדורות אשר יתחדשו באותם תנאים בתום כל 49 שנים.

לדברי העותרים, התביעה היא המשך לקביעת בית המשפט העליון שלפיה במקרים של השתתפות חוכרים חקלאיים ברכישת הקרקע יש לאותם חוכרים זכויות משפטיות העולות על אלה של המדינה.

בעתירה נאמר כי בעלי הקרקעות הגיעו לישראל מגרמניה (בתקופת המשטר הנאצי) והשתתפו ברכישת הקרקעות הן באמצעות כספים  שהועברו לחברת רסקו תמורת הקרקע, והן באמצעות השבחות יסוד ראשוניות. כמו כן טוענים העותרים כי יש להם תרומה נכבדה ביצירת המוניטין של כפר שמריהו. לדברי העותרים, לאורך השנים חלה הידרדרות קשה בהכרה בזכויותיהם בקרקע עד שההכרה בוטלה לחלוטין.

ביהמ"ש התבקש להורות למינהל לחתום עם כלל החוכרים ועם האגודה החקלאית על חוזי חכירה שיתחדשו, ולקבוע כי וכי הכספים שהושקעו ברכישת האדמות ובהשבחתן יוכרו כדמי היוון מלאים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות