אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המסחר בתל אביב ננעל בעליות; נכסים ובנין זינקה ב-18%; סקיילקס ב-21% צילום: בלומברג

המסחר בתל אביב ננעל בעליות; נכסים ובנין זינקה ב-18%; סקיילקס ב-21%

ת"א 25 עלה ב-0.8% ות"א 100 הוסיף 1%. נכסים ובנין קיבלה הצעה למכירת בניין HSBC בניו יורק ב-750 מיליון דולר; אקסלנס: "גופים שמנהלים את הפוזיציה של האג"ח הממשלתי נכון, מעדיפים לקחת חלק מהרווח הביתה ולהתמודד עם רמות הסיכון האלו שוב בשנה הבאה"

19.12.2012, 16:32 | מעין מנלה

המסחר בתל אביב ננעל היום (ד') בעליות על רקע המגמה החיובית בעולם וחדשות טובות מצד מספר חברות במשק. המשקיעים בשווקים הגלובליים אופטימיים לגבי השגת הסכם על התקציב בארה"ב. מחזור המסחר הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל.

מדדי מניות

ת"א 25  ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

"החדשות בשוק היום הן באופן כללי טובות", אמר ל"כלכליסט" אלעד בורשטיין, מנהל חדר מסחר באקסלנס לגבי העליות שנרשמות בבורסה. "העסקה של פרטנר היא טובה לשוק וכן העובדה שנכסים ובנין עשויה לממש נכס ב-750 מיליון דולר היא חיובית. אלו חדשות טובות שמעניינות גופים מוסדיים", הוסיף. כמו כן, לדבריו אנחנו לאט לאט מתקרבים לסוף השנה וקשה בדרך כלל לראות את השווקים יורדים בתקופה הזאת.

לגבי מניית בזק ביטול הפגישה בין עופר עיני ובין פלאפון מצביע על כך שיש קיבעון במשבר העובדים מה שמשפיע לרעה על המניה. כמו כן, מכרז הסיבים האופטיים של משרד התקשורת וחברת החשמל נדחה בשבוע ומנגד נודע שסיסקו שמה מימון לצורך הקמת הפרוייקט, אמרה ל"כלכליסט" ליאת גלזר, אנליסטית באקסלנס המסקרת את המניה. "במידה והמיזם יקום תהיה לבזק והוט מתחרה נוספת בתחום התשתיות בארץ ואם הפרוייקט ייצא אל הפועל צפוי מומנטום שלילי במניה".

 

התקדמות הדיונים לפיתרון הצוק הפיסקאלי שעתיד להגיע בעוד פחות משבועיים דחפו אמש את וול סטריט לשיא של חודשיים. עם זאת, נשיא ארה"ב ברק אובמה דחה אתמול את תוכנית הגיבוי של יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר באם ייכשלו הדיונים לפיתרון תפוגת תקנות המס מימי ממשל בוש, וזאת בטענה כי אלו לא מספיקות ומשקפות ויתור לעשירים בהשתתפות בנטל המס.

מוקדם יותר אתמול ביינר הציע להרחיב את תוכנית קיצוצי המסים מתקופת ממשל בוש גם על אלו המרוויחים מעל מיליון דולר בשנה. "חשוב שנגן על כמה שיותר משלמי מסים אמריקאים", אמר ביינר לעיתונאים בוושינגטון. "PLANE B תאפשר הגנה גם על משלמי המסים שמשתכרים במיליון דולר לשנה או פחות מזה". ה"צוק הפיסקאלי" הוא כינוי לסדרה של קיצוצים תקציביים והעלאות מס בהיקף 607 מיליארד דולר שייכנסו לתוקף בינואר אלמלא הקונגרס האמריקאי יפעל למניעתם. סוף השנה מתקרב וסוכנות הדירוג פיץ' הזהירה את ארה"ב מפני הורדת דירוג החוב המושלם שלה אם לא תימנע מה"צוק הפיסקאלי".

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

בחודשים אוגוסט-אוקטובר התרחב היקף הייצור התעשייתי, המהווה כרבע מכלל התוצר של הסקטור העסקי, בשיעור שנתי מתון של 3.5% בלבד. זאת לעומת קצב גידול שנתי של 8.2% שנרשם בייצור התעשייתי בשלושת החודשים הקודמים.

מהנתונים שמפרסמת היום הלמ"ס מתברר כי האטה של ממש בקצב הגידול נרשמה בתקופה הנסקרת גם בייצור של ענפי ההייטק (אלקטרוניקה, ציוד בקרה ופיקוח, מחשוב ותרופות): עלייה בשיעור שנתי של 11.3% בחודשים אוגוסט-אוקטובר לעומת עלייה גדולה הרבה יותר של 25.7% בחודשים מאי-יולי. בהיקף הייצור התעשייתי ללא תעשיות ההייטק נרשמה בתקופה הנסקרת ירידה בשיעור שנתי של 2.9%, בהמשך לירידה של 4.7% בשלושת החודשים הקודמים. בכל עשרת החודשים הראשונים של השנה גדל כלל הייצור התעשייתי ב- 3.1%.

שוק האג"ח והמט"ח

"עד לפני יומיים המשקיעים פגשו תשואות אג"ח ממשלתיות מהנמוכות שנראו בישראל בשנים האחרונות. לפיכך אנחנו רואים עליות חדות בתשואות ביומיים האחרונים בנוסף לכך שגופים שמנהלים את הפוזיציה של האג"ח הממשלתי נכון, מעדיפים לקחת חלק מהרווח הביתה ולהתמודד עם רמות הסיכון האלו שוב בשנה הבאה", אמר בורשטיין. השחרים ירדו היום ב-0.2% ונסחרים בתשואה של 3.79%. אתמול איבדו השחרים 0.3%.

הדולר ירד היום ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.75 שקלים. היורו עלה ב-0.2% ל-4.98 שקלים.

מניות במרכז

חברת נכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה היום כי קיבלה הצעה למכור את בנין HSBC בניו יורק בתמורה ל-750 מיליון דולר. לפי הערכות הרוכש הפוטנציאלי הוא איש עסקים מניו יורק. עם זאת, מנכסים ובנין נמסר כי נכון לעכשיו, לא התקבלה החלטה בחברה בדבר מכירת הבנין.  

 

כלל פיננסים, חברה בת של כלל ביטוח, דיווחה היום לבורסה כי מכרה את אחזקותיה (51.3%) בחברת טיטניום בתמורה ל-18.5 מיליון דולר. הרוכשת הינה חברת תמקו (TAMCO Holdings) - חברה בשליטת עובדים ומנהלים בכירים בטיטניום. כתוצאה מהמכירה תרשום החברה מקבוצת אי.די.בי הפסד נקי של 30 מיליון שקל ב-2012 והפסד של כולל של 4 מיליון שקל. ההפרש בין ההפסד הנקי והפסד הכולל במכירה נובע בעיקר מהעברת קרן תרגום לדו"ח רווח והפסד.

 

"האוייב הכי גדול של עסקה טובה הוא עסקה מצויינת", כך אמר עו"ד מיקי צלמייר המייצג את חיים סבן באסיפת מחזיקי איגרות החוב של סקיילקסשנקבעה על מנת לאשר את מכירת מניות פרטנר לסבן. עם זאת, באסיפה לא היה מניין חוקי לצורך ההצבעה ומחר תתקיים האסיפה הנדחית. במהלך האסיפה יהל שחר הציג את מתווה העסקה ואמר: "כבר לפני שנה לקחנו את בנקאי ההשקעות הטובים שיש וזו העיסקה הטובה ביותר שהצלחנו להביא. זה המווה ואין חוץ ממנו טוב יותר".

 

ירון זר, אנליסט מכלל פיננסים ברוקראז', העלה המלצה ומחיר יעד למניית ישראמקו. כעת ממליץ זר על המניה בתשואת יתר עם מחיר יעד של 71 אגורות. יהיה ייצוא מתמר וכן, בשיחה עם "כלכליסט" הסביר זר כי בתקופה האחרונה חלו התפתחויות רבות בתמר אשר מורידות את רמת הסיכון של הפרוייקט. להערכתו, שווי מאגר תמר עומד על כ-15 מיליארד דולר. ישראמקו עלתה ב-3%, השותפות הנוספות בתמר, דלק קידוחים ואבנר הוסיפו כ-1%.

 

לאחר שהשלימה את הסדר החוב בתחילת 2012, חברת הנדל"ן אאורה, שבשליטת יעקב אטרקצ'י שמשמש גם כמנכ"ל, נערכת להרחיב את פעילותה באופן משמעותי. כבר במהלך 2013 מתכנן אטרקצ'י לשווק 600 יחידות דיור בהיקף כולל של כ־1.5 מיליארד שקל.

שותפות מודיעין, שבשליטת אי.די.בי וצחי סולטן, ניסתה בשבועות האחרונים להעביר לבעלי רישיונות גז אחרים את אסדת הקידוח ששוריינה לה לצורך קידוח ברישיון ים חדרה (100%), זאת במטרה להימנע מהוצאות קידוח של 100 מיליון דולר.

אלביט מערכות הודיעה היום כי זכתה בחוזה מאת משרד הביטחון להשבחת מטוסי התובלה מסוג הרקולס (C-130H) של חיל האוויר הישראלי. פרוייקט ההשבחה צפוי לאפשר לחיל האוויר להאריך את חייו המבצעיים של המטוס ולשפר את יכולות הניווט, טיסת הלילה בגובה נמוך ויכולות טיסה בתנאי מזג אוויר קשים שלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות