אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנחת רווחה לגבעות: תקנות חיפוש הנפט יישארו על כנן צילום: אוראל כהן

אנחת רווחה לגבעות: תקנות חיפוש הנפט יישארו על כנן

בג"ץ דחה את עתירת עמותת אדם טבע ודין נגד משרד האנרגיה לפיה אישור פעילות החיפוש בנוהל הרגיל עלולה לפגוע בבריאות הציבור; בכךגבעות חוסכת הליך בירוקרטי חדש שהיה עלול לעכב את החיפוש

24.12.2012, 11:36 | ליאור גוטמן

בג"ץ דחה הבוקר (ב') את עתירת עמותת אדם טבע ודין נגד משרד האנרגיה והמים והחליט שלא להתערב בתקנות הנפט לעניין חיפושים בתחומי היבשה. התקנות הנוכחיות, שנגזרות מחוק הנפט, קובעות שפעילות חיפושי נפט תעשה בכפוף להליך תכנון בנייה רגיל או בהתאם להוראות משרד האנרגיה.

קראו עוד בכלכליסט

אדם טבע ודין ביקשו להטיל תקנות מיוחדות ושונות לעניין חיפושי נפט בטענה שאישור פעילות חיפושים בנוהל הרגיל עלולה לפגוע בבריאות הציבור, אולם כאמור בג"צ דחה את העתירה.

בין הגופים שחיכו לפסיקת בית המשפט ניתן לציין את חברת גבעות עולם שמקיימת פעילות חיפושי נפט באזור ראש העין וכן חברת IEI שמתכננת פיילוט להפקת נפט מפצלי שמן באזור בית גוברין.

גבעות עולם, מגד 5, צילום: אוראל כהן גבעות עולם, מגד 5 | צילום: אוראל כהן גבעות עולם, מגד 5, צילום: אוראל כהן

החרגה של פעילות חיפושי הנפט וגיבוש תקנות חדשות היה מטיל עליהן הליך בירוקרטי חדש שהיה עלול לעכב את פעילות חיפושי הנפט. במשרד האנרגיה קיבלו בסיפוק את הכרעת בג"צ והוסיפו שלאחרונה הוחמר הליך התכנון עבור היזמים והוא כולל בין השאר שלב של שימוע לחברות השונות כמו גם בצגת התנגדויות הציבור עם התייחסויות פרטנית להיבטים סביבתיים.

בארגון אדם טבע ודין, שהפסידו בעתירה, דווקא מצאו כמה נקודות אור, כיוון שמהיום לא יתאפשר מעבר אוטומטי משלב החיפושים לשלב ההפקה המסחרית, מה גם שלכל הדיונים יצורף נציג סביבתי. בנוגע למיזם פצלי השמן של IEI טוענים באגרון שבג"צ הכריח את מוסדות התכנון לבחון את הנושא באופן מחמיר. "אנחנו רק בפתחו של מאבק חדש שמתחיל היום ומטרתו למנוע פגיעה אפשרית בבריאות הציבור ונזק בלתי הפיך לסביבה. כעת המאבק נגד ההשלכות המסוכנות של קידוחי הגז והנפט ושל פרויקט פצלי השמן בפרט עובר אל ועדות התכנון", מבטיח עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל הארגון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות