אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז הפוך: יזמי מתקנים סולאריים ייתחרו על מכסת הייצור של רשות החשמל

מכרז הפוך: יזמי מתקנים סולאריים ייתחרו על מכסת הייצור של רשות החשמל

היקף הייצור יימסר למי שיהיה מוכן לקבל תעריף נמוך מהמדינה. יו"ר אנרגיות מתחדשות: "רשות החשמל מנסה לייצר רווח למדינת ישראל על חשבון האזרחים"

31.12.2012, 15:52 | ליאור גוטמן
הרשות לשירותים ציבוריים-חשמל, היא הרגולטור שמפקח על כלל יצרני החשמל במשק, פרסמה היום (ב') מכסת ייצור חדשה של 30 מגה וואט עבור מתקנים סולאריים מסחריים וביתיים קטנים (עד 50 קילוואט). החידוש במכסה החדשה הוא שרשות החשמל מנהלת מכרז מול השחקנים השונים בשוק, כך שהיקף הייצור יימסר למי שיהיה מוכן לקבל תעריף נמוך מהמדינה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר ביישום החלטה מלפני יותר משנה, אז הכריזה הרשות על הכוונה על הרעיון לערוך מכרז בין השחקנים.

כך למשל, מתקנים מסחריים קטנים (עד 15 קילוואט), שזכו לקבל עד היום 65 אגורות לכל קילוואט שעה, יקבלו רק 45 אגורות, הפחתה של 30%. מתקנים ביתיים שזכו לקבל עד היום 1.22 שקל לקילוואט שעה יקבלו רק 70 אגורות, הפחתה של יותר מ-42%. ברשות החשמל מאמינים שבשיטה זאת יוכל המשק לקדם את ייצור החשמל מצד אחד ולתמרץ יזמים ביחס למה שהם מאמינים שהוא "המחיר הריאלי" של ייצוא החשמל מאנרגיית השמש.

מתקנים סולאריים. בענף קיבלו בזעם את ההחלטה , צילום: בלומברג מתקנים סולאריים. בענף קיבלו בזעם את ההחלטה | צילום: בלומברג מתקנים סולאריים. בענף קיבלו בזעם את ההחלטה , צילום: בלומברג

בענף הסולארי קיבלו בזעם את ההחלטה וטענו שמדובר במסמר נוסף בארון הקבורה של הענף. זאת כיון שבשנה האחרונה הופחתו תעריפי החשמל למתקנים קטנים, בינוניים וגדולים בעשרות אחוזים, בטענה שעלות ההקמה שלהם פחתה. לשיטת היזמים, המדינה צריכה לעודד את ייצור "החשמל הירוק". יו"ר איגוד האנרגיות המתחדשות איתן פרנס אמר בשיחה עם כלכליסט ש"התעריף החדש נמוך משמעותית אפילו ממה שיוג'ין קנדל קבע, שהוא 52 אגורות לקוילוואט שעה. רשות החשמל מנסה לייצר רווח למדינת ישראל על חשבון האזרחים", אמר.

ברשות החשמל מודעים לאפשרות של "שביתה איטלקית" מצד החברות, מציאות בה אף גורם לא יפנה בבקשה להתקין מערכות סולאריות בתעריף כל כך נמוך. לכן, אם השוק לא ימלא את המכסה, הם מבטיחים להעלות את תעריף החשמל עבור מתקנים מסחריים בשיעור של 4 אגורות בכל רבעון. זאת במידה והיקף הבקשות מצד התעשייה לא יגיע ל-5 מגה עד אפריל הקרוב. תעריף הייצור ימשיך ויעלה לרמה של 53 אגורות כבר בתחילת הקיץ ו-57 אגורות עד לסוף 2012 וכך הלאה עד שתושלם המכסה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות