אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים מרגיע: החלטות השמאים המכריעים מוגנות בחוק צילום: דוד הכהן

משרד המשפטים מרגיע: החלטות השמאים המכריעים מוגנות בחוק

זאת בהמשך לפרסומים לפיהם עו"ד שרית דנה, המשמשת כיו"ר מועצת השמאים, פעלה בשלוש השנים האחרונות ללא סמכות

10.01.2013, 22:16 | שי פאוזנר

הבעיות בהמשך מינויה של עוה"ד שרית דנה לחברת מועצת השמאים וליו"ר המועצה לא יביא לביטול החלטות של מועצת השמאים ואין אף חשש לתוקפן של החלטותיה, כך לפי הבהרה שמפרסם הערב (ה') משרד המשפטים. "כך אף אין כל קושי באשר לפנקס השמאים או ספק באשר לתוקף המינויים של השמאים המכריעים והחלטותיהם בהקשר זה", נמסר מהמשרד. במשרד המשפטים טוענים כי בין היתר כי "בהתאם לסעיף 5 לחוק שמאי מקרקעין, תשס"א-2001, קיום המועצה, סמכויותיה ותוקף החלטותיה לא ייפגעו מחמת שהתפנה מקומו של חבר מחברי המועצה או מחמת ליקוי במינויו, או בהמשך כהונתו, ובלבד שמספר חברי המועצה לא פחת משבעה". כמו כן, מציינים במשרד, כי "חלוקת התיקים לשמאים המכריעים נעשית באופן טכני בעיקרו על פי פרמטרים קבועים".

קראו עוד בכלכליסט

הדברים נכתבים בעקבות פרסומים מהבוקר, לפיהם לא ברור האם ניתן לדרוש כעת את ביטולן של אלפי החלטות מהשנים האחרונות בתחום הבנייה. זאת לאחר שבימים האחרונים מסתבר כי דנה, ששימשה מאז 2006 יו"ר מועצת השמאים, פעלה ככל הנראה ללא סמכות בשלוש השנים האחרונות. דנה שפורשת בימים אלה מתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים היא גם האישה שעמדה מאחורי"רפורמת המרפסות" של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המועצה היא הגוף המסמיך שמאים וממנה בעלי תפקידים מרכזיים בתחום הזה. למעשה מדובר בסוג של בתי משפט עליון בתחום השמאות.

דנה מונתה לתפקיד זה בינואר 2006 על ידי שרת המשפטים דאז ציפי לבני, כאשר אורך הקדנציה בו הוא של שלוש שנים. אולם בפועל כיהנה דנה בתפקיד עד סוף השנה שעברה. על רקע זה נוצר חשש כי אם דנה לא היתה יכולה לבצע את התפקיד מאז 2009, כל השמאים המכריעים שמונו בתקופה זו, בהנהגתה את המועצה, הם מינויים לא חוקיים.

שמאי מכריע הוא הוא הפוסק במחלוקות בין שמאים שונים על גובה היטלי השבחה ונושאים נוספים הקשורים בהתנהלות מוסדות המדינה ורשויות שונות מול קבלנים ובעלי נכסים בשוק הנדל"ן. השמאי המכריע ממונה בצו שמאפשר לו להיות שופט בכל מחלוקת בעניין גובה ההיטל שישלם בעל נכס כאשר משנים את הייעוד שלו. מדובר בעיקר בנכסים שבהם מתקבלת תוספת שווי בעקבות שינויי הייעוד כאשר הופכים קרקע לפרויקט בנייה, אם למגורים ואם לשימוש אחר.

הערב טוענים במשרד המשפטים כי ההחלטות של כל השמאים המכריעים לא יובטלו. נשאלת השאלה, האם גם יועצים משפטיים של חברות בנייה ובעלי נכסים יחשבו כך ויחליטו שלא להילחם במדינה בעניין זה.

ממשרד המשפטים נמסר עוד כי "מנויה של דנה לא חודש מתוך טעות משרדית בלבד ואין לייחס את האחריות לאי החידוש לעוה"ד דנה. כל עניין בנושא זה יש להפנות למנכ"ל משרד המשפטים, אשר אחראי על תפקוד המשרד". דובר המשרד הוסיף כי "כבר יותר מעשור ובאופן מסורתי מכהן המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים כיו"ר מועצת שמאי המקרקעין. לאורך כל תקופת כהונתה של הגברת דנה כיו"ר מועצת שמאי המקרקעין היה הדבר ידוע לכולי עלמא, ובכלל זה נוכח ישיבות שנערכו אחת לתקופה עם שרי המשפטים לדורותיהם בענייני המועצה השוטפים".

במשרד ממשיכים הערב לדרוש לשנות את ההחלטה שלא להאריך את כהונתה של דנה, בשל העובדה שבתקופת הבחירות לא ניתן למנות לה מחליף. במשרד אומרים, כי דנה"נושאת בתפקיד של שומרת סף, וכי לכן סבורה הנהלת משרד המשפטים כי היא אי הארכת כהונתה פוגעת פגיעה קשה ברציפות התפקודית שלמשרד המשפטים ואף מעלה סימני שאלה של ממש באשר לסבירותה. הנהלת המשרד שוקלת את צעדיה בעקבות ההחלטה האמורה". 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות