אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים לדעת כמה מרוויחה העובדת שיושבת לידכם? צילום: shutterstock

רוצים לדעת כמה מרוויחה העובדת שיושבת לידכם?

טרנד חדש בארה"ב: העובדים נחשפים לפרטים שנחשבו סודיים, כמו שכר הקולגות וחוות הדעת עליהם. בקרוב בישראל?

02.02.2013, 23:03 | סוכנויות הידיעות
היכרות אינטימית במקום העבודה כבר לא נחשבת היום לחריגה. אנו רגילים לדעת הכול על הקולגות שלנו, החל מסרטון החתולים האהוב וכלה בפרטי החופשה האחרונה של הבוסית. במספר קטן אך הולך וגדל של חברות חושפים מידע שעד לא מזמן נחשב לממודר בפני העובד ה"פשוט", כמו נתוני ביצועים פיננסיים, ביצועי ההנהלה ואפילו משכורות של עובדים לעתים מצויים באיזון העדין שבין שיתוף מועיל לשיתוף יתר.

המצדדים במודל זה טוענים שגישת השיתוף, הרווחת בעיקר בסטארטאפים, יוצרת אמון בין העובדים, תורמת למוטיבציה הכללית ומאפשרת להם לראות כיצד עבודתם משפיעה על הארגון כולו.

למשל העובדים בחברת SumAll המבצעת מחקרי שוק יכולים להיכנס לתיקיות משותפות במחשב ולראות נתונים כמו הסכמים עם משקיעים, ביצועים פיננסיים של החברה, חוות דעת על עובדים, החלטות הנוגעות להעסקתם של עובדים ונתוני שכר של הקולגות שלהם, כולל מניות ובונוסים.

  

לטענת מנכ"ל SumAll, אנשים עובדים טוב יותר בזכות הפתיחות , צילום: SHUTTERSTOCK לטענת מנכ"ל SumAll, אנשים עובדים טוב יותר בזכות הפתיחות | צילום: SHUTTERSTOCK לטענת מנכ"ל SumAll, אנשים עובדים טוב יותר בזכות הפתיחות , צילום: SHUTTERSTOCK

דיין אטקינסון, מנכ"ל SumAll, מסביר שהחברה הוקמה כחברה פתוחה וטוען שאנשים עובדים טוב יותר כאשר לא קיימת אי-ודאות סביב נושא המשכורת, וכאשר הם מבינים את האופן שבו עבודתם תורמת לקבוצה כולה. כאשר עובד חש שמשכורתו אינה משקפת את מאמציו ביחס לעמיתיו, הוא מוזמן להעלות את הנושא בחופשיות.

באווירת העבודה השוררת כיום נותר מעט מקום לפרטיות. ככל שהעבודה הופכת לשיתופית יותר בין העובדים, כך גם הנטייה לפתיחות הולכת וגוברת, אפילו בקרב עובדים בחברות גדולות. למעשה, לחברות כבר אין ברירה אלא להתנהל בשקיפות הולכת וגוברת, טוען אד לאולר, ראש המרכז לניהול ארגוני אפקטיבי באוניברסיטת דרום קליפורניה.

עם זאת, ניהול פתוח מסוג זה עלול להיות כרוך בעלויות גבוהות ובבזבוז זמן יקר: אם עובד מרוויח משכורת שונה מהשווים לו בהירארכיה הארגונית, על הארגון להיות מוכן להשוות את משכורות העובדים האחרים או לחלופין להסביר לעובדים את הסיבות לאי השוויון. בנוסף, על ההנהלה ללמד את העובדים כיצד לקרוא את הדו"חות הפיננסיים והביצועיים של החברה.

כמו כן, בשל העובדה שהעובדים חשופים למידע שעל פי רוב חסוי, הם עלולים להכביד על תהליך קבלת ההחלטות של ההנהלה.

בחברת Tenmast Software יש לעובדים גישה לנתונים הפיננסיים של החברה והם משתתפים בפגישות לתכנון האסטרטגי שעורכת ההנהלה אחת לחודש. הידע שרכשו העובדים השתלם כאשר רכשו את החברה, וכך גברה מעורבותם בניהול החברה עוד יותר.

אחת מעובדות החברה, אנג'לה לי, אמרה: "אני יודעת היכן אנו עומדים, אני יודעת כמה החברה מרוויחה ואני יודעת כיצד זה הולך להשפיע על הבונוס שאקבל בסוף השנה".

שיתוף המידע חושף את העובדים גם לפערי השכר , צילום: שאטרסטוק שיתוף המידע חושף את העובדים גם לפערי השכר | צילום: שאטרסטוק שיתוף המידע חושף את העובדים גם לפערי השכר , צילום: שאטרסטוק

מודל זה מתאים לאלו המסוגלים לקבל ביקורת בפומבי. חלק מהעובדים מרגישים נבוכים כאשר ביצועיהם גלויים לכל, וכך דרושה סביבת עבודה תומכת וחיובית השמה דגש על עזרה וקידום הדדי על מנת שמודל השקיפות יעבוד.

כמה חברות שניסו להחיל פתיחות ושיתוף מידע בתקווה שהיוזמה תאפשר לעובדים להבין את התמונה הרחבה יותר ותטפח תחושת הוגנות, גילו במקום זאת שהדבר גרם לקשיים שונים: מועמדים לעבודה בחברה ראו את נתוני המשכורת כמשכורת תחילית והתמקחו על תשלום החורג ממשכורות העובדים, והחברה הבינה שלא תוכל לשכור מועמדים מצטיינים מבלי להעלות את משכורותיהם של שאר העובדים, ונאלצה לבטל את היוזמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
שטויות דבר המסכן את החברה ועובדה שלא הצליח לפי הדוגמא שנכתבה
ברור מאליו שנושא השכר הוא אישי ביותר ואין לאף אחד מהעובדים זכות לדעת אותו לכן הנושא מעוגן בחוזה אישי לפי נתוני הפתיחה של העובד וכורח החברה להעסיקו כמומחה בתחומו ואין זה אמור להשפיע על שכרו של עובד אחר כלל לא יכול להיות שעובד למשל מהנדס והשני טכנאי יקבלו אותו שכר או עובד עם ותק וניסיון כנ'ל יתרה מזאת אם יחשף חוזה העבודה בחברה זו בהחלט הפרת הסכם החיסיון וזכויות הפרט של העובדים ככלל אני לא ארצה לעבוד בחברה כזו לגבי שיתוף העובדים בניהול או מידע על החברה כנ'ל לרוב העובדים אין מושג באיסרטגיות ניהוליות ופיננסיות והבנת השוק לכן דבר זה נהפף לנטל על החברה ועובדים עוסקים בדשא של השכן - ביזבוז זמן ומשאבים לריק
hawk  |  03.02.13
לכל התגובות