אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קומישינר ה-NFL: הליגה תלחם בפציעות ראש צילום: אי פי איי

קומישינר ה-NFL: הליגה תלחם בפציעות ראש

רוג'ר גודל הדגיש כי מניעת פגיעות ראש עומדת בראש סדר העדיפויות של ליגת הספורט הפופולארית ביותר בארצות הברית

03.02.2013, 12:14 | בלומברג

 רוג'ר גודל, קומישינר ה-NFL מדגיש כי מניעת פגיעות ראש עומדת בראש סדר העדיפויות של ליגת הספורט הפופולארית ביותר בארצות הברית. העונה תגיע הלילה לסיומה במשחק האליפות בין הבולטימור רייבנס וסן פרנסיסקו פורטיניינרס. "הנושא הראשי שעומד לפנינו הוא הוצאת פגיעות הראש מהמשחק", אמר גודל מניו אורלינס במסיבת העיתונאים המסורתית שהוא מקיים לפני הסופרבול. "אני חושב שבעשורים האחרונים ראינו ששחקנים משתמשים בראש יותר משהם צריכים".

קראו עוד בכלכליסט

גודל. אני חושב שבעשורים האחרונים ראינו ששחקנים משתמשים בראש יותר משהם צריכים", צילום: אי פי איי גודל. אני חושב שבעשורים האחרונים ראינו ששחקנים משתמשים בראש יותר משהם צריכים" | צילום: אי פי איי גודל. אני חושב שבעשורים האחרונים ראינו ששחקנים משתמשים בראש יותר משהם צריכים", צילום: אי פי איי

לפחות 2,000 שחקני NFL לשעבר הגישו למעלה מ-800 תביעות נגד הליגה בדרישה לפיצויים בגין פגיעות ראש שספגו על המגרש. אנצפלופתיה טראומתית כרונית (CTE), מחלת מוח שנגרמת כתוצאה ממכות חוזרות ונשנות בראש, התגלתה בניתוחים לאחר המוות של לפחות שלושה שחקנים לשעבר שהתאבדו, כולל הליינבקר האגדי ג'וניור סיאו.

במסיבת העיתונאים, גודל ענה על שמונה שאלות לפחות בנושאי בריאות ובטיחות השחקנים, לדבריו הליגה מנסה להגן על השחקנים במספר דרכים, ביניהן הצבת נוירוכירורגים עצמאיים בשולי המגרש בזמן משחקים, אילוץ השחקנים לקיים בפגרה בדיקות רפואיות שנמשכות שלושה ימים, איסור על מכות בראש ובברכיים והשעיית שחקנים שמבצעים עבירות לא חוקיות. "אעשה כל שביכולתי כדי להפוך את המשחק לבטוח ומוצלח יותר", הדגיש גודל.

סקר שערך איגוד שחקני ה-NFL, שפורסם בשבוע שעבר חשף כי קרוב ל-80% מהשחקנים מודים שאינם סומכים על הצוותים הרפואיים של הקבוצות שלהם.

78% מהשחקנים שהשתתפו בסקר שנערך לקראת סוף העונה טענו כי אינם סומכים על הסיוע הרפואי, בעוד ש-15% ענו כי יש להם אמון מועט. 3% בלבד ענו שיש להם אמון רב ברופאי הקבוצה.

דהמוריס סמית, שעומד בראש האיגוד, הסביר כי הסקר הוא שלב ראשון לקראת גל מחקרים חדש שיעסוק בפציעות השחקנים והטיפול הרפואי שהם מקבלים, שיכלול מחקר בעלות של 100 מיליון דולר שנערך באוניברסיטת הרווארד על הבריאות ארוכת הטווח של השחקנים.

לדברי לי נדלר, דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת הרווארד, המחקר, שימומן מהכנסות שיועברו לשחקנים על פי תנאי ההסכם הקיבוצי החדש, הוא חלק ממאמץ של עשר שנים להוביל לשיפור ביכולת למנוע פציעות, למצוא טיפולים וכלי אבחון חדשים ולשפר את איכות החיים של הספורטאים בכל הרמות.

עם זאת, גודל אמר כי האיגוד לא העלה את נושא הסקר לדיון במהלך פגישה בת ארבע שעות שקיימו לאחרונה. "אני מאוכזב כי להערכתי אנחנו מציעים טיפול רפואי ניכר לשחקנים", הגיב. "הרופאים האלה מגיעים מהמוסדות הרפואיים הטובים בעולם".

עוד הוסיף גודל כי הוא מעריך שמספר השעיות השחקנים עקב פגיעות לא חוקיות רק ילך ויגדל, מכיוון שזו הדרך "להגיע לשחקנים" שלא רוצים לאכזב את חבריהם לקבוצה. לדבריו, בדיקות לשימוש בהורמון גדילה אנושי (HGH) יעזרו גם כן לשפר את בטיחות השחקנים. "אני חושב שבדיקות לשימוש ב-HGH יצאו לדרך לפני עונת 2013", הוסיף. גודל אף ציין כי הוא מברך על דבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שאמר השבוע כי הוא יצטרך לחשוב לעומק לפני שירשה לילד לשחק פוטבול. אולם גודל אמר כי הוא התחיל לשחק פוטבול מגע (tackle football) בכיתה ד' שעזר לו לפתח ערכים ולבנות אופי, וגם כיצד לקום לאחר שמפילים אותך.

"לא הייתי מוותר על יום אחד ששיחקתי פוטבול מגע"

גודל מאמין שהליגה זקוקה ל"דור חדש" של חוקים שיעודדו גיוון אתני בהעסקתם של מאמנים ומנהלים , שכן אף אחד מ-15 משרות המאמן הראשי והמנהל הכללי העונה לא הוענקו לבני מיעוטים. "התוצאה השנה לא הייתה מקובלת", הדגיש. עם זאת, הוא טען כי הכינוי של הקבוצה מוושינגטון ככל הנראה לא ישתנה על אף שדווח כי סקר שנערך בקרב אוכלוסיית הילידים מצא ש"רדסקינס" הוא כינוי פוגעני.

"איני חושב שמישהו רוצה להעליב מישהו אחר", הסביר. "נושא זה עלה לדיון מספר פעמים לאורך תקופת זמן ארוכה, ואני חושב שדן שניידר והארגון הבהירו היטב שהם גאים במורשת ובשם שלהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות