אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש האריך ב-6 ימים את מעצרו של משה עזרא - החשוד בהונאת נדל"ן צילום: מוטי קמחי, ynet

ביהמ"ש האריך ב-6 ימים את מעצרו של משה עזרא - החשוד בהונאת נדל"ן

מתווך הנדל"ן עזרא חשוד כי הונה לקוחות במיליוני שקלים. בין קורבנותיו - מאמן הכדורסל פיני גרשון ושחקן הכדורסל מורן רוט

08.02.2013, 12:41 | זוהר שחר לוי
בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (ו') בשישה ימים את מעצרו של המתווך משה עזרא, החשוד כי הונה את לקוחותיו במיליוני שקלים, בהם מאמן הכדורסל פיני גרשון ושחקן הכדורסל מורן רוט, בשל חובותיו לשוק האפור. "קיימת תשתית ראייתית המבססת חשד סביר נגד החשוד בעבירות שביצוען הוחשד ומתקיימת עילה למעצרו", כתב השופט בהחלטתו.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול בשעות אחר הצהריים נעצר עזרא בנמל התעופה בן גוריון עם שובו לארץ ונלקח לחקירה במפלג ההונאה של מחוז תל אביב. בחקירתו סיפר כי הוא חייב מיליוני שקלים למלווים בריבית בשוק האפור. החקירה בעניינו החלה בעקבות מספר תלונות שהגיעו למשטרה של לקוחותיו, שנפלו לדבריהם קורבן לתרגיל העוקץ שלו.

במשטרה טוענים כי עזרא, בעל משרד תיווך נדל"ן בתל אביב, שגם עבד כאחראי שיווק פרויקטים בחברת האחים דוניץ בע"מ, פנה לקורבנות, בדרך כלל אנשים שהכיר במשך שנים ארוכות, והציע להם להשקיע סכומי כסף שונים בפרויקטים של נדל"ן. לטענת המשטרה הוא הציג בפני המכרים מצגי שווא כאילו יש לו זכויות בנכסים, זאת תוך כדי זיוף מסמכים.

משה עזרא, צילום: מוטי קמחי, ynet משה עזרא | צילום: מוטי קמחי, ynet משה עזרא, צילום: מוטי קמחי, ynet

בבקשה להאריך את מעצרו, ציין נציג מפלג ההונאה, רס"ב עופר קליין, כי "החשוד קיבל לידיו סכומים בהיקף של מיליוני שקלים לצורך השקעה בעסקאות הנדל"ן ובפועל שלשל את חלקם לכיסו ואת חלקם העביר לשוק האפור לכיסוי חובות".

במהלך הדיון הבוקר, בפני שופט המעצרים התורן בבית משפט השלום בתל אביב, שמואל מלמד, ציין נציג המשטרה קליין, כי כעת ישנם ארבעה מתלוננים, אך "יש מתלוננים נוספים ומדובר בתחילתה של פרשה".

"כל המתלוננים", סיפר קליין, "מדברים על כספים שהם העבירו, לצורך עסקאות, בחלק מהמקרים הוא לקח את הקורבנות והראה להם נכסים, מגרשים ריקים". קליין גם התייחס לתלונתו של מאמן הכדורסל גרשון וסיפר כי "בכללי הוא סיפר שהוא עבד עליו, שלקח ממנו שיקים שהוא שילם שלו, לצורך נכסים שכביכול הוא מוכר לו אותם. הוא הביא לו חוזה מזויף שהוא זייף אותו". לגרסתו של עזרא, כך לפי סנגורו, עו"ד אמיר נבון, גרשון העביר לעזרא כספים עוד הרבה לפני המועד של חתימת החוזה. אולם נציג המשטרה סירב לאשר זאת. "אני חושב", ציין קליין, "שבזמן העסקאות האלה שנערכו, חלקם בעל פה וחלקם בכתב, אף אחד לא ידע שיש לו חובות בשוק האפור".

הסנגור, עו"ד נבון, ביקש לשחרר את עזרא ממעצר. לדבריו מדובר בחקירה שהסתיימה ובפרט כשמדובר באדם ללא עבר פלילי - ניתן להסתפק בשחרורו בערבות. "העניין הזה של ההלוואות זה 'גלגל' שכמעט ואין לו סוף, עד ההתנפצות", תיאר הסנגור את הסתבכותו של עזרא בחובות. "אדם נכשל בעסקיו ולפני 5-4 שנים חוו את זה פה בישראל הרבה אנשים, ובכלל בעולם חוו את זה. אותו אדם לא מקבל מענה מהבנקים אז הוא לוקח כספים מאנשים, מהשוק האפור, ומה קורה? ההלוואה מכסה הלוואה ומכסה הלוואה שמכסה הלוואה, כשאותם אנשים נותנים כסף, בידיעה שהם את הכספים שלהם יקבלו חזרה ופתאום כל 'הכרישים' סביבו, כל חבר שהוא חשב גם נותן 'ביס'. הוא נותן הלוואה, הוא יודע שהוא יקבל שיק מהלוואה אחרת והוא עושה ריבית על ריבית ובסוף הפירמידה הזו קורסת. אין שום קשר בין ההלוואות האלה לעניינים פליליים. זה עניין אזרחי טהור".

עוד לדברי הסנגור, המתלוננים נגד עזרא הם אנשים שהלוו לו כספים ש"ידעו שהשיקים שלהם הולכים לכסות הלוואות בשוק האפור". אבל לאחר מכן, כשהבינו שלא יקבלו חזרה את כספם כי "הוא כל כך חנוק עד שזה הולך להתפוצץ", הם ביטלו את השיקים והם מפחדים, כי השיקים נרשמו על שמם. לכן, הוסיף הסנגור, "כולם יחד רצו למשטרה והתלוננו ש"גנבו לי ועשו לי".

"קיימת תשתית ראייתית המבססת חשד סביר נגד החשוד בעבירות שביצוען הוחשד ומתקיימת עילה למעצרו", קבע השופט מלמד בהחלטתו. "יש לבצע פעולות חקירה נרחבות נוכח היקף העסקאות והפעולות אותם ביצע החשוד". עזרא, כך לפי החלטת השופט, ישאר במעצר עוד שישה ימים נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות