אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'רמי בלנק: "תפסיקו להתחנן לבעלי השליטה בשביל גרושים" צילום: סיון פרג', אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

ג'רמי בלנק: "תפסיקו להתחנן לבעלי השליטה בשביל גרושים"

קרן יורק רוצה להעביר את השליטה בחברה מידי דנקנר למחזיקי האג"ח. חלק מהמחזיקים באג"ח של אי.די.בי אחזקות מתנגדים: "בלנק רכש אג"ח בחצי מחיר ועכשיו הוא רוצה לעשות תספורת של 50%"

11.02.2013, 06:55 | גולן חזני

"זו ההזדמנות של המוסדיים להחליט אם הם ממשיכים להתחנן לבעלי השליטה שיזרימו גרושים לחברות, או לקחת את גורלם בידיהם ולקחת את המפתחות של החברה", כך אמר ג'רמי בלנק, מנהל קרן יורק בישראל, בפגישה שקיים ביום חמישי עם נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

קראו עוד בכלכליסט

בלנק הוסיף כי "מבחינתנו, כל העבודה נעשתה כבר ויורק החליטה לאיזה כיוון ללכת. מה שנשאר זה רק להחליט לאיזה כיוון המוסדיים רוצים ללכת. יש דרך אחת והיא ללכת לכיוון שייצור חברה בריאה, שתיוותר עם חוב של 3 מיליארד שקל, או דרך אחרת, והיא להשאיר את החברה חולה.זו אחריותם של האנשים שבונים הסדר, שלאחריו צריך להיות בטוחים שהחברה תהיה בריאה. הסדר החוב היחיד שיבריא את החברה הוא הסדר שבו נוריד את המינוף".

יורק מחזיקה ב־20% מהאג"ח של אי.די.בי פתוח, והיא מובילה את המאבק של בעלי האג"ח בנציגות מול החברה. כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", יורק הגישה לנציגות אי.די.בי אחזקות הצעה להקים נציגות משותפת שתיגש לבית המשפט ותבקש לבצע הסדר חוב כולל בשיתוף שתי הנציגויות.

ג ג'רמי בלנק ונוחי דנקנר | צילום: סיון פרג', אוראל כהן ג

נציגות אי.די.בי פתוח שבה יושבים קרן יורק, פסגות והפניקס, הודיעה בסוף השבוע על כוונתה לכנס ביום חמישי הקרוב אסיפת מחזיקי האג"ח של סדרות ז' וי', כדי שיחליטו אם להורות לנאמן לפנות לבית המשפט ולכפות על החברה הסדר חוב, וכן למנות לחברה מנהל מיוחד.

כיום אין לבעלי האג"ח עילה לדרוש הסדר בחברה, משום שמנהלי החברה טוענים כי אי.די.בי פתוח היא סולבנטית לעמוד בהתחייבויותיה למחזיקים מאחר שבקופתה יותר ממיליארד שקל. אי.די.בי פתוח חבה למחזיקים 4.2 מיליארד שקל, ואי.די.בי אחזקות - 1.7 מיליארד שקל. אם אכן ימונה מנהל מיוחד כזה, הוא יחליף מיידית את חברי הדירקטוריון של אי.די.בי אחזקות, וייטול לידיו את ניהול החברה.

"יורק מנתחת את החברה כבר שנה", חשף בלנק. "בחצי השנה האחרונה הכנו תוכנית להבראתה בהסדר חוב, שבמסגרתה בעלי החוב יהיו בעלי המניות בחברה בריאה שנשלטת בידי בעלי החוב שלה - המוסדיים - במקום פירמידה ענקית עם בעיות נזילות. המוסדיים צריכים להתרגל לבוא לחברות עם תוכנית הבראה מסודרת", אמר בלנק.

על פי הערכות, הצעד של בלנק ואי.די.בי פתוח נעשה כדי למנוע את מכירתה של כלל ביטוח לידי כור, תוך שימוש במזומנים של כור לצורך העסקה. פנייה לבית המשפט מצד אי.די.בי פתוח תקשה על קבוצת אי.די.בי לבצע את עסקת בעלי העניין, שכן בכוונת הנציגות של אי.די.בי פתוח לדרוש מינוי נאמן לחברה ולאסור ביצוע דיספוזיציה בנכסיה. מסתמן כי אי.די.בי פתוח מתכוונת בכל מקרה לגשת להליך משפטי נגד החברה - עם או בלי אי.די.בי אחזקות.

בלנק טוען כי הצעד הכלכלי הנכון לאי.די.בי פתוח ולחברה־הבת דסק"ש הוא הזרמה של 1.5–2 מיליארד שקל - המזומנים שבידי כור - אל קופת דסק"ש כדיבידנד, כדי לייצב את האחרונה, שבחודשים הקרובים עלולה להיקלע, כך לטענת בלנק, לחוסר ודאות לגבי תשלום החוב.

התוכנית של בלנק היא להמיר מחצית מהחוב של אי.די.בי פתוח, בהיקף של 3 מיליארד שקל, ל־100% ממניות החברה. יתרת החוב תיפרע החל מעוד שנתיים.

בסביבתה של הנהלת אי.די.בי משוכנעים כי הפגישה בין הנציגויות נועדה רק כדי להפעיל עליה לחץ. מקורבים לחברה סבורים כי קרן יורק מעוניינת מצדה להוביל הליך של השתלטות על אי.די.בי פתוח, שלה נכסים טובים השווים יותר מהחוב למחזיקי האג"ח, ועל כן הם מנסים "לשחד" את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות להעניק להם את טריגר המשפטי שאין בידיהם כעת. אותם מקורבים סבורים כי אין סיכוי שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ייענו להצעתו של בלנק, מאחר שלדעתם יש סיכוי גבוה בהרבה שאלשטיין יממש את האופציה שברשותו וכי מחזיקי האג"ח של אחזקות קיימו את הפגישה רק כמנוף לחץ על הנהלת אי.די.בי לשפר עמדות במשא ומתן.

ואכן, מתברר כי נציגות אי.די.בי אחזקות לא ממהרת לקבל את המתווה שהציע בלנק. ל"כלכליסט" נודע כי כל שלושת חברי הנציגות של אי.די.בי אחזקות — יוני שר מהראל (שעשויה לפרוש בקרוב מהנציגות על רקע פוטנציאל ניגוד עניינים), יואב ערמוני מגילעד קופות דתיות ואלכס סורז'קו מאקסלנס - צפויים להתנגד. "את מה שהוא (בלנק - ג"ח) מציע, יש סיכוי גדול שנקבל גם בלי חבירה אליו. בלנק רכש את האג"ח שלו בחצי מחיר ורוצה לעשות תספורת של 50% לחוב בפתוח. מי אומר שהבנקים יסכימו לזה?", אמר מקורב למוסדיים.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי הדרישה של נציגות אי.די.בי אחזקות כדי להסכים להסדר של בלנק היא לקבל 30% ממניות אי.די.בי פתוח. "כדאי שבלנק ישאיר חוב יותר גדול בחברה, ויסתכל על האג"ח במחיר ההנפקה ולא במחיר שבו הוא רכש אותן. למה לא לעשות הסדר כמו כולם שמתבסס על הזרמה של בעל השליטה ופריסה קדימה של החוב?", אמר אותו מקורב. היועץ הכלכלי של אי.די.בי אחזקות הוא איציק עידן.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי היום עשוי להתחדש המו"מ בין נציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות לחברה. הנציגות הציבה שורה של תנאים שמבוססים על העברת מידע מהחברה לגבי שוויים כלכליים של הנכסים, תזרימים חזויים ותוכניותיה לייצב את החברה בעתיד. אי.די.בי אחזקות תקבל כנראה את התנאים והמו"מ צפוי להתחדש.

מאי.די.בי נמסר בתגובה כי "השתלחות זו חושפת את התרגיל האמיתי שרוקח הפיננסייר ג'רמי בלנק עם שותפיו למזימה: ניסיון ציני להשתלט על נכסי אי.די.בי פתוח אף שהחברה יכולה לעמוד בכל התחייבויותיה. תמוה שגורם פיננסי בדמות קרן יורק, שרכשה את האג"ח של אי.די.בי פתוח במחירי רצפה, מנסה ליצור כאוס במקום להושיט יד לטובת מחזיקי האג"ח של החברה ושל אי.די.בי אחזקות.

"במסגרת המו"מ על הסדר חוב באי.די.בי אחזקות, בעלי השליטה מתכוונים להזרים סכומי כסף משמעותיים לחברה. במקום זאת מנסה בלנק לפתות בפירורים את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, כדי שיספקו לו טריגר ליצירת כאוס שאותו הוא אינו יכול להשיג באי.די.בי פתוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ממה פוחד ג'רמי בלנק?
קיים כלל בחיים :ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה.בטקטיקה זו משתמש בלנק. ממה הוא פוחד:1.הוא פוחד מהתאוששות השווקים שתטיב את מצב החברה אי.ד.יבי.פתוח. 2.הוא פוחד שאי.די.בי.פתוח תצליח למכור את כלל ביטוח-לכור או גורם אחר.3 הוא פוחד שאי.ד.בי.פתוח תמכור בבורסה-או מחוצה לה חבילת מניות של החברות בנות דיסקונט השקעות-כלל ביטוח-כור וכלל תעשיות. הפחדים האלה יובילו שלא יהיה כל הסדר חוב-כי החברה תעמוד בהתחייבויות שלה. ואז מה יקרה? הקרן שרכשה כמויות גדולות של אגרות חוב של אי.די.בי.פתוח תצטרך להמתין שנים לקבל החזר כספי.הקרן תשאר "תקועה" עם האגחים. האיסטרטגיה שהצהיר עליה בלנק שהוא "ימתין" עד שהחברה תפנה אל בעלי האגח-משתנה פתאום כיון שהוא עשוי לא לקבל פניה כזאת.בתוך תוכו הוא מרגיש שהוא עשוי לפספס אז מה עושים?מייצרים פחד,מנסים לעקוף את בעל השליטה והחברה ופונים ישירות לבית המשפט ליצור הסדר כפוי. אבל אלה אינם סדרי הדין."אינך יכול לעשות הסדר עם עצמך"... בנוסף-יש מיעוט-אגח ח' שאינו מעוניין בהסדר-ולא יתכן שבלנק יעשוק אותו. אז...שהוא לא ינסה להסתיר את הפחד שלו!!!!!
דויד חלוצי , תל אביב  |  11.02.13
3.
מחזיקי אגח ח'-להקים נציגות נפרדת ולהתנגד להסדר
קריאה למחזיקי אגח ח' אי.די.בי.פתוח ולנאמן שלה להתנגד להסדר. בלנק הצהיר שימתין עד שהחברה תפנה למחזיקי האגח, לקראת סוף 2013 תחילת 2014 ליצור מו"מ להסדר-והנה הוא הופך את עורו-מניע מהלך להסדר אשר פוגע בסדרה ח' שבעוד 4 חודשים נפדאת 100%. לא לתת לעשוק את המיעוט!סדרה ח' הינה סדרה קטנה מאד (40 מליון)-ויש לפדות אותה במלואה מהכסף הנזיל שבידי החברה. סדרה ח' היא האקוויולט של סדרה ט' של אפריקה. יש לצאת מהנציגות המשותפת-ולהקים נציגות נפרדת שתגן על האינטרסים של בעלי האגח.
דויד חלוצי , תל אביב  |  11.02.13