אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל על מפטרת 200 עובדים; "זה רק הצעד הראשון, יהיו שינויים נוספים בחברה" צילום: בלומברג

אל על מפטרת 200 עובדים; "זה רק הצעד הראשון, יהיו שינויים נוספים בחברה"

לדברי מנכ"ל החברה אליעזר שקדי: "הצורך להתייעל ולהפחית בהוצאות החברה הוא צו השעה"; בסוף ינואר השנה קרן פימי של ישי דוידי חתמה על הסכם לפיו תשקיע באל על עד 60 מיליון דולר

12.02.2013, 11:17 | גיא בן סימון

חברת התעופה אל על הודעה היום (ג') על פיטורי 200 עובדים זמניים על רקע הליך התייעלות.

קראו עוד בכלכליסט

"אל על מחויבת להמשיך במגמת ההתייעלות במטרה להתאים את פעילותה לתנאי השוק המשתנים", אמר היום אליעזר שקדי, מנכ"ל אל על. "הצורך להתייעל ולהפחית בהוצאות החברה הוא צו השעה, על מנת שנוכל להמשיך ולהתמודד עם האתגרים והתחרות הגוברת. אנו עושים זאת בלב כבד ומתוך תקווה שהמהלך יוביל בעתיד לחיזוקה של אל על".

לפי הודעתה של אל על, בשל מצבה הכלכלי, התחרות הגוברת בענף בארץ ובעולם והקושי להחיל את מבנה העלויות הנוכחי של החברה הוחלט על צעדי התייעלות. כצעד ראשון הוחלט על צמצום מצבת העובדים הזמניים, ובנוסף צמצום משרות בחוזים האישיים. כמו כן, מתוכננים שינויים ארגוניים נוספים אשר יביאו להקטנת התקורות הניהוליות.

בכוונתה של אל על להמשיך ולקיים דיונים עם נציגות העובדים וההסתדרות לחידוש הסכם העבודה.

אשר אדרי, יו"ר וועד עובדי אל על מסר בתגובה לפיטורים: "ההנהלה מקצצת בלחם במקום בשמנת. ההנהלה נטפלת לבעלי השכר הנמוך והחוליה החלשה מבין העובדים שרובם מרוויחים לא יותר מ-4,000 עד 5,000 שקלים בחודש, במקום לעשות בדק בית ולקצץ בשומנים בשדרת הניהול, החוזים האישיים ובעלי המשכורות הגבוהות, שתפחו שם בשנים האחרונות".

 

אליעזר שקדי מנכ"ל אל על , צילום: יונתן בלום אליעזר שקדי מנכ"ל אל על | צילום: יונתן בלום אליעזר שקדי מנכ"ל אל על , צילום: יונתן בלום

בסוף ינואר השנה קרן פימי של ישי דוידי חתמה על הסכם הבנות עם חברת התעופה אל על לפיו תשקיע הקרן בחברה עד 60 מיליון דולר.

קרן פימי עורכת בדיקת נאותות שתימשך 45 יום ובסופה היא צפויה לרכוש בשב הראשון  5.7% ממניות אל על תמורת 5 מיליון דולר ועוד 5.7% תקנה הקרן מחברת כנפיים, בעלת השליטה באל על, תמורת אותו סכום. העסקה נעשית לפי שווי של 323 מיליון שקל - פרמיה של 36% על מחיר השוק.

בשלב השני צפוייה להשקיע פימי, עד ה-30 באוגוסט 2013, 20 מיליון דולר תמורת הקצאת מניות נוספות של אל על במחיר של דומה, כ-180 מיליון מניות, שיהוו 25.5% ממניות אל על. מחויבותה של קרן פימי לשלב השני מותינת בכך שאל על תחתום על הסכם קיבוצי חדש עם העובדים בתנאים שפימי תאשר. 

בתשעת החודשים הראשונים של 2012 הציגה אל על רווח נקי של כ־7.7 מיליון דולר לעומת הפסד של כ־42 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד, אף שלא נרשם שינוי משמעותי בהכנסות החברה. בתוך כך מחירי הדלק הסילוני מגבילים את יכולתה של אל על להתייעל. לשם המחשה, ברבעון השלישי של 2012 היוו הוצאות הדלק כ־31.6% ממחזור המכירות וכ־41.8% מהוצאות התפעול של החברה. הדומיננטיות של עלויות הדלק בפעילותה של אל על מרמזת שקיימת מגבלה אובייקטיבית בייעול הוצאות החברה, היות שהשימוש בדלק הסילוני קשיח מבחינתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות