אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חישוק עצמי: מהפכת דיור בלתי אפשרית צילום: אוראל כהן

חישוק עצמי: מהפכת דיור בלתי אפשרית

בכיר לשעבר במינהל: "יו"ר מועצת מקרקעי ישראל שהוא לא שר שיכון זה קשקוש לא נורמלי וזה ייצור שיתוק"

17.03.2013, 08:18 | שירלי ששון-עזר

"שוב נתניהו מעדיף גימיקים על פני תוכניות סדורות לפתרון בעיותיו הרציניות של מעמד הביניים הישראלי. במקום להציג תוכנית סדורה לפתרון בעיית הדיור". את דברים אלה אמר יאיר לפיד לאחר מסיבת העיתונאים שכינס נתניהו יומיים לפני הבחירות. באותה מסיבת עיתונאים הכריז ראש הממשלה כי השר לשעבר משה כחלון ימונה ליו"ר מועצת מקרקעי ישראל כדי לחולל שם מהפכה בדיוק כפי שעשה בשוק הסלולר.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף השבוע האחרון גילה לפיד כי "הגימיק של נתניהו" הפך לנתון בשטח ואף עוגן בסעיף בהסכם הקואליציוני שנחתם עם מפלגת הבית היהודי. סעיף מספר 15 קובע כי יו"ר מועצת מקרקעי ישראל יהיה משה כחלון וכי ישראל ביתנו והבית היהודי מתחייבות "להעביר בכנסת את שינויי החקיקה הנדרשים לשם הצבת מר כחלון בתפקיד זה". עם זאת, בהמשך אותו סעיף מצוין כי המינהל יישאר בידי משרד הבינוי והשיכון. במילים אחרות, שר השיכון החדש יידרש לחלוק חלק מסמכויותיו, בין היתר כינוס מועצת מקרקעי ישראל וקביעת סדר יומה, עם כחלון. האם בכך משוכנע נתניהו שיוכל להציג מהפך בפני חצי מיליון האזרחים שיצאו להפגין נגד מחירי הדיור הגואים? סביר להניח שלא, אבל הבטחה זו הבטחה ועכשיו לא רק נתניהו מחויב לה אלא גם שר השיכון החדש.

אז מה הבעיה עם סעיף 15? למה לא לאפשר לנתניהו לשפוך קצת אבקת קסמים כחלונית על שוק הדיור? הבעיה היא שהכנסת הסעיף הזה מצביעה על המדיניות הבעייתית של נתניהו לטיפול בשוק הדיור. מצד אחד, מדובר בהקמת קבינט שרים לענייני דיור, פורום חשוב מאין כמוהו לקביעת מדיניות ממשלתית בענייני דיור, ואם הוא אכן יתכנס לעתים קרובות הוא עתיד ליצור שינוי חיובי אמיתי בשוק. בנוסף, ההסכם קובע כי הממשלה תפעל להעברת סמכויות רבות לוועדות המקומיות, ובכך לשחרר במהרה תוכניות שתקועות במערכת התכנון. מדובר גם בהאצה של תוכנית הוד"לים, ובקידום משמעותי יותר של מכרזים לדיור להשכרה.

ובצד השני - כחלון. לראשונה יעמוד בראש מועצת מקרקעי ישראל איש פוליטי שאינו שר, שאין לו משרד והציפייה ממנו היא לעשות מהפכה בשוק הדיור. משיחות עם גורמים בכירים בממשלה לא נמצא אפילו גורם בכיר אחד שיידע לומר כיצד ניתן להוציא לפועל מהפכה שכזו ללא סמכויות מיניסטריאליות.

"יו"ר מועצת מקרקעי ישראל שהוא לא שר שיכון זה קשקוש לא נורמלי וזה ייצור שיתוק בנושא שחרור קרקעות", אמר אתמול "לכלכליסט" בכיר לשעבר במינהל מקרקעי ישראל. "איך זה יתנהל, אורי אריאל עם מדיניות אחת, לפיד עם מדיניות שנייה וכחלון עם מדיניות אחרת לגמרי. זה בוודאות יתקע את השוק", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות