אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפקח על הבנקים הגיש את ההמלצות הסופיות להגברת התחרות בענף צילום: מיקי נועם אלון

המפקח על הבנקים הגיש את ההמלצות הסופיות להגברת התחרות בענף

נוסף על ההמלצות שהופיעו בדו"ח הביניים הוחלט גם על שיתוף הגופים המוסדיים בשוק האשראי החוץ בנקאי; זקן: "יישום ההמלצות במלואן יביא להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים למשקי הבית ולעסקים קטנים"

19.03.2013, 13:47 | שניר הנדלר
כשמונה חודשים לאחר שהצוות לבחינת הגברת התחרותיות במערכת הבנקאית פרסם את המלצות הביניים, המפקח על הבנקים דודו זקן הגיש היום (ג') לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר ושר האוצר יאיר לפיד את המלצותיו הסופיות של הצוות.

לפרסום ההמלצות הסופיות קדמו מפגשים שקיים הצוות בראשות זקן עם בתי השקעות, בנקים ויזמים מתחום הפיננסים, שהתייחסו לדו"ח הביניים ולמסקנותיו.

לדברי בנק ישראל, לאחר שנשמעו עמדות הציבור, החליט הצוות להשאיר על כנן את המלצותיו, כפי שהוצגו בדו"ח הביניים שעיקרן: צעדים להגדלת מספר השחקנים בענף; צעדים להגברת התחרות בין השחקנים הקיימים; וצעדים משלימים הכוללים התערבות רגולטורית לפתרון כשלי שוק. זאת לאחר שהצוות מצא כי כי מגזרי הפעילות הקמעונאיים של הבנקים – משקי הבית והעסקים הקטנים – מתאפיינים בהיעדר איום תחרותי מחוץ למערכת הבנקאית, ובשל כך, ולאור מאפייני ענף הבנקאות – ריכוזיות וחסמי מעבר, קיים חשש כי מידת התחרות במגזרים אלה נמוכה.

לכן, עקב תלותם של הלקוחות הקמעונאיים במערכת הבנקאית, מיקד הצוות את עבודתו בקידום התחרות בתחום שירותי החיסכון, האשראי ומערך התשלומים למגזרים אלה, הן בתוך המערכת הבנקאית והן מחוצה לה.

בנוסף, החליט הצוות להמליץ על צעדים נוספים אשר עלו כמהותיים להגברת התחרות ולחיזוק כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים. כפי שנחשף ב"כלכליסט" בנק ישראל מעוניין להקל על המעבר בין בנק לבנק באמצעות שיפור וייעול תהליך העברת ההרשאות לחיוב חשבון מהבנק הישן לבנק החדש. בנוסף, הוקם צוות בראשות הממונה על שוק ההון במשרד האוצר עודד שריג במטרה לגבש צעדים להעמדת אשראי קמעונאי ממקורות החיסכון הפנסיוני. בכוונת הצוות לסיים את עבודתו עד סוף השנה.

דודו זקן, המפקח על הבנקים, צילום: מיקי אלון דודו זקן, המפקח על הבנקים | צילום: מיקי אלון דודו זקן, המפקח על הבנקים, צילום: מיקי אלון

הצוות להגברת התחרות החליט גם להוזיל את ניהול החשבון לעסק קטן על ידי הרחבת ההגדרה של אוכלוסיית העסקים הקטנים, כך שעסק קטן יוגדר כעסק עם מחזור של עד 5 מיליון שקל לעומת מחזור של עד מיליון שקל היום.

"אנו מחוייבים להגביר את התחרות במערכת הבנקאית ולחזק את כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים", אמר היום דודו זקן במקביל לפרסום ההמלצות הסופיות. "ההמלצות בדוח הן תשתית והזדמנות לשינוי משמעותי ואפקטיבי. יישום ההמלצות של הצוות במלואן וכמכלול שלם יביא להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים הניתנים למשקי הבית ולעסקים הקטנים, הן בהיבט המחיר המשולם על ידם עבור השירות שהם מקבלים, הן בהיבט סך האשראי הזמין בשוק והן בהיבט של טיב השירות ואיכותו", אמר.

לדבריו, "הדו"ח מתווה מטרות, עקרונות והסדרים רצויים וחשוב מזה, דרכי יישום ולוחות זמנים. מאז פרסום דוח הביניים ולאחר שמיעת עמדות הציבור, התחלנו ליישם את ההמלצות, ובפרט אלו שבתחום סמכותו של בנק ישראל, בהן המלצות מתחום הפיקוח על העמלות".

אלעד בנבג'י, יו"ר משותף של איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים, אמר בתגובה להמלצות כי "יישום מלא ומיידי של המלצות וועדת זקן יאפשר להכניס שחקנים חדשים שיתחרו בבנקים בתחום המסחר בניירות ערך ובתחום האשראי הצרכני. ההמלצות בתחום הקמת ה"מערכת הסגורה" הן בגדר בשורה צרכנית של ממש שתתן למשקי הבית את האפשרות לחסוך מאות אחוזים במסחר בניירות ערך. אנו מאמינים כי במידה וההמלצות ימולאו כלשונן, נראה יותר שחקנים פעילים בשוק ההון והבורסה הישראלית, שסובלת "מ"התייבשות" במחזורי המסחר, תוכל לחזור לדרך המלך. איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים קורא לממשלה לפעול ליישום מהיר של המסקנות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות