אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתיד בתי הכלא כבר כאן? כנראה שעדיין לא צילום: סי די בנק

עתיד בתי הכלא כבר כאן? כנראה שעדיין לא

אזיקי מעקב מבוססי GPS, הנמצאים בשימוש על אסירים במאסר על תנאי או במאסר בית, היו ההבטחה הגדולה לצמצום העומסים בבתי הכלא - ונמצאים בשימוש גם בישראל. אבל ניסוי מקיף בקליפורניה גילה שורה של תקלות חמורות במיוחד

02.04.2013, 18:15 | נמרוד צוק

ניסוי מקיף במיוחד שנערך בשנתיים האחרונות בקליפורניה, אשר נועד לבדוק את השימוש באזיקי מעקב מבוססי GPS, העלה שורה ארוכה של בעיות ותקלות: מסוללות שהתרוקנו טרם זמנן, טעויות במיקום שהגיעו לפערים של עד 5 קילומטרים, ואף חוסר יכולת של האזיקים להתמודד עם טכניקות פשוטות לשיבוש המתקן, כגון כיסוי האזיק בנייר אלומיניום, שימוש במגנטים או מעבר באזורים נטולי קליטה סלולרית. אלפי אסירים גם פשוט חיבלו, קרעו או חתכו את האזיק.

קראו עוד בכלכליסט

האזיקים מיועדים לניטור התנועה של עברייני מין שריצו את עונשם ושוחררו וכן חברי כנופיות במאסר על תנאי. כמה מקציני המבחן של האסירים שהשתתפו בניסוי הגדירו את התקלות ככה חמורות, שהן הופכות את העבריינים לסכנה ממשית לשלום הציבור, בהתחשב בכך שאין פיקוח אמיתי על תנועתם. חשוב לציין שגם בישראל נעשה פיילוט במערכת דומה, לניטור המיקום של עצורים המצוים במעצר בית.

הניסוי הקליפורני כלל כ-7,900 איש, הנושאים אזיקי מעקב מדגמים שונים המיועדים לנטר את מיקומם בעזרת מקלט GPS, המשדר את המיקום למוקד מעקב באמצעות רשת הסלולר. תחקיר שערך ה-LA Times העלה כי בין אוקטובר 2011 לפברואר 2013 הוצאו לא פחות מ-3,400 צווי מעצר בשל חבלות מכוונות בהתקני הניטור. בעקבות התקלות ביקשה המדינה לבטל את החוזה עם תאגיד הענק 3M, שזכה במכרז להפעלת המערכת ל-6 שנים בכל רחבי המדינה בשווי של כ-51 מליון דולר. בבדיקות שערכה המדינה כשלו מכשירי החברה ב-46 מתוך 102 מבדקי שטח.

החברה מצידה תבעה את המדינה על הפרת חוזה, בטענה שתוצאות הבדיקות עוותו במטרה לסייע לחברת STOP המתחרה לזכות במקומה במכרז. בנוסף, ביקשו ראשי התוכנית ב-3M מבית המשפט להטיל חסיון על כל פרטי התקלות, בטענה שפרסומן יעודד את האסירים לחבל בפעולת המערכת ויפגע באמון הציבור בהגנה שהיא מספקת. אזיקי ה-GPS אמורים להחליף את אזיקי המעקב מהטיפוס הישן, שפעלו באמצעות תקשורת אלחוטית לטווח קצר וידעו להתריע על יציאת העציר משטח ביתו בלבד, וכך לספק לנעקבים חופש תנועה גדול יותר מבלי לפגוע בבטחון האוכלוסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות