אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים לשעבר מסתערים על הג'וב הבא: "יש לנו הרבה מה להציע" צילום: אורי פורת

בדיקת כלכליסט

הח"כים לשעבר מסתערים על הג'וב הבא: "יש לנו הרבה מה להציע"

רובם המכריע של נבחרי הציבור שפרשו מהכנסת, או שלא עלה בידיהם להיבחר בשנית, כבר מצאו ג'וב חדש או מנהלים מגעים מתקדמים להשתלבות בשוק הפרטי או לאיתור קרקע ציבורית לצניחה רכה. אחרים מתכננים על ראשות עירייה

07.04.2013, 08:35 | תומר אביטל והדס שפר

משרתי טייקונים, דירקטורים בחברות ציבוריות, בכירים במכוני מחקר, פנסיונר ומפתח אפליקציה לאייפון - אלה רק חלק מהמשרות שתפסו בחודשים האחרונים השרים והח"כים שנפלטו מהכנסת ה־18. מבדיקת "כלכליסט" עולה שרובם המכריע של נבחרי הציבור שפרשו מהכנסת, או שלא עלה בידיהם להיבחר בשנית, כבר מצאו ג'וב חדש או מנהלים מגעים מתקדמים להשתלבות בשוק הפרטי או לאיתור קרקע ציבורית לצניחה רכה.

שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן (לא היה ח"כ) חזר כהרף עין למשרד עורכי הדין שייסד, הרצוג פוקס נאמן. אגב, באתר המשרד, שמשרת את בכירי המשק, מצוין כי נאמן עדיין משמש כשר המשפטים. שר התמ"ת בדימוס שלום שמחון הסביר שבכוונתו לעסוק בקידום טכנולוגיות חקלאיות בשוק הבינלאומי. "יש לו הרבה מה להציע", אמר מקורבו והדגיש ששמחון לא יצטרף לחברה קיימת, משום שהוא מכיר את התחום. בנוסף, שמחון מתכוון לקדם פרויקטים של חינוך מקצועי וטכנולוגי משום שלדבריו, חסרות ידיים עובדות בתעשייה בישראל.

  

השר לשעבר לענייני ממשל פתוח

חילופי תפקידים ליברמן לא רצה את מוץ מטלון כח"כ, דנקנר גייס אותו כדח"צ משה (מוץ) מטלון נפלט מהכנסת אבל בקרוב הוא עשוי להתנחם במינוי לדירקטוריון דסק"ש. מטלון חתום על הצעת חוק שנועדה להקל על הקמעונאיות בהצגת מחירי המוצרים על המדף. הח"כ לשעבר טוען: "אין לי קשר לשופרסל או לאי.די.בי" תומר אביטל, 17 תגובותלכתבה המלאה

הח"כ לשעבר שי חרמש (קדימה) חזר לאחרונה מירח דבש מחודש בן חודש עם אשתו בווייטנאם ומספר שחקלאים עדיין לא מפסיקים לצלצל אליו, מאחר ש"אין להם היום נציג בכנסת". עם זאת, אחרי 26 שנה במגזר הציבורי, חרמש (69) מפנה את כישוריו למגזר הפרטי ולחברות הציבוריות כדי לייעץ להן בתחומים דוגמת חקלאות, פיננסים ומים. "אני במגעים עם בעלי שליטה כדי לנצל את כל הידע שרכשתי, במיוחד ב־7 שנים בוועדת הכספים". בד בבד, חרמש התמנה מחדש לאחר הבחירות כדירקטור בחברה הציבורית כפרית תעשיות.

השר לשעבר מיקי איתן התחיל לעבוד בשבוע שעבר במשרה חלקית במכון מחקר לתכנון מדיניות. איתן, שסייע להנגשת מאגרי מידע ציבוריים בתקופת כהונתו, מנהל משא ומתן עם כמה גורמים בסקטור הפרטי כדי לעסוק במקביל בנושאים של ממשל פתוח, שיאפשרו לו ליישם את הידע והניסיון שצבר בנושא ולקדם יוזמות פרטיות בתחום.

מיכאל איתן, צילום: עמית שעל מיכאל איתן | צילום: עמית שעל מיכאל איתן, צילום: עמית שעל

רוני בר־און (קדימה) מתכנן לפנות לעסקים. מקורביו מציינים ש"ברור שהוא יחזור לעסקים ולתפקידו כעורך דין". בינתיים

סידור עבודה ספקים של קיצורי דרך בג'ונגל הרגולטורי רוב חברי הכנסת לשעבר קיבלו פניות מחברות לובינג, אלא שכדי לכהן כשתדלן על ח"כ לשעבר לעבור שנת צינון. אז בינתיים מייעצים תומר אביטללכתבה המלאה

מתמודד בר־און על תפקיד דירקטור חיצוני באלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב לתקופת כהונה של שלוש שנים, כך לפי הודעה שהוציאה החברה לבורסה ערב פסח. האסיפה שאמורה לאשר את מינויו צפויה להתכנס בחודש הבא. לאחר שהמינוי יאושר ובר־און ייכנס לתפקיד, הוא צפוי להשתכר כ־90 אלף שקל לשנה.

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק צפוי לחזור לעיסוקיו הקודמים ולא מן הנמנע שיתמנה בקרוב לדירקטוריונים וכיועץ לחברות בתחום הביטחוני . שר המדע לשעבר דניאל הרשקוביץ לא צריך לחפש עבודה. הוא היה חבר סגל בטכניון וחזר לכהן שם כחבר סגל, אף שעדיין לא ברור אם יעביר קורס בסמסטר הבא. לדבריו, הוצעו לו כמה עבודות נוספות ובקרוב הוא יתביית על אחת מהן, כשהוא מתמקד במועמדותו לנשיאות אוניברסיטת בר־אילן.

אהוד ברק, צילום: עטא עוויסאת אהוד ברק | צילום: עטא עוויסאת אהוד ברק, צילום: עטא עוויסאת

הח"כ לשעבר אלכס מילר (ישראל ביתנו) מקים חברת ייעוץ שתסייע לחברות ישראליות שרוצות להתפתח למזרח אירופה ולקדם פרויקטי נדל"ן ורפואה. למילר הציעו גם לעמוד בהתנדבות בראש מינהלת הספורט ההישגי, הזרוע הביצועית של

סידור עבודה ספקים של קיצורי דרך בג'ונגל הרגולטורי רוב חברי הכנסת לשעבר קיבלו פניות מחברות לובינג, אלא שכדי לכהן כשתדלן על ח"כ לשעבר לעבור שנת צינון. אז בינתיים מייעצים תומר אביטללכתבה המלאה

הוועד האולימפי, מינוי שיובא לאישור כנראה בתוך כמה שבועות.

הקולגה שלו, הח"כ לשעבר יוחנן פלסנר (קדימה), החל לייעץ לגופים פרטיים במדיניות וביטחון ולתאגידים בתחום מנהיגות והובלת שינויים. פלסנר גם נסע להרצות בחו"ל על אותם נושאים. פלסנר סירב לחשוף את זהות לקוחותיו. הח"כ לשעבר עתניאל שנלר מועמד לתפקיד מזכיר הממשלה ה־33 במקום צבי האוזר.

שאמה עובד על אפליקציה

יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר כרמל שאמה־הכהן (הליכוד) ממשיך להתבלט במקוריותו. מלבד כוונתו להתמודד על ראשות עיריית רמת גן בסוף אוקטובר, ל"כלכליסט" נודע כי שאמה־הכהן מפתח במקביל מיזם אינטרנטי. מדובר באפליקציה בסגנון "גט טקסי" שתבקש לשנות דפוס פעולה דרך שיתוף פעולה עם גולשים

בענף אחר. שאמה־הכהן אמר ל"כלכליסט" ש"פנו אליי המון חברות גדולות כדי לטפל להן ברגולציה כלשהי, והיתה לי הצעה טובה לעבוד מול הממשלה, אבל אני לא בנוי לסוג כזה של עבודה". מלבד שאמה־הכהן כמה ח"כים נוספים מקווים לכבוש רשויות מקומיות בבחירות הקרובות. ציון פיניאן יתמודד על ראשות עיריית טבריה. "אני כולי במערכת הבחירות. הסקרים מנבאים לי תוצאה מצוינת", הוא אומר. גם יואל חסון ציין שפנו אליו בהצעה לרוץ לראשות עיריית ראשון לציון. ליה שמטוב (ישראל ביתנו) שוקלת להתמודד על ראשות עיריית נצרת עילית. יעקב אדרי שוקל להתמודד על ראשות עיריית אור עקיבא. "פעם ראשונה שאני בחופש מאז השחרור מצה"ל. אז אני קצת נח ומקפיא הצעות עד הבחירות".

שרת החקלאות לשעבר אורית נוקד החלה לגשש את דרכה. "אני עוד לא מגובשת", אמרה. "אבחן בקרוב הצעות במישור הציבורי, אף שפנו אליי מהמגזר הפרטי, לא רק בתחום החקלאות". השרים לשעבר דן מרידור ובני בגין סירבו לשוחח עמנו. עם זאת, מקורב לבגין אמר שהוא כנראה ייצא לפנסיה. סגנית השר המודחת לאה נס (הליכוד) בוחנת את המשך דרכה, וככל הנראה תבחר להמשיך בפעילות ציבורית. שר התיירות היוצא סטס מיסז'ניקוב אמר כי כבר יש לו "תוכניות המשך", אולם הוא יחשוף אותן רק לאחר שיממשן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות