אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיכון של לאומי ומחזיקי האג"ח גדל צילום: אוראל כהן

הסיכון של לאומי ומחזיקי האג"ח גדל

לאומי עלול להפוך לבעל השליטה בגנדן ולהגיע למצב שבו מחזיקי האג"ח תובעים ממנו כסף

21.04.2013, 08:32 | יניב רחימי
פחות משבוע נדרש להנהלת לאומי כדי להבין לאן נושבות הרוחות ולשנות את כיוון המפרשים. הבנק ששואף להיות "תמיד איתך" גילה שהציבור לא רוצה הסדר חכם. הוא מתעקש לקבל הסדר צודק. סיבוב הפרסה של לאומי ישפיע על כל הגורמים המעורבים בהסדר החוב של אי.די.בי.

השבוע הגורלי של נוחי דנקנר 9 מיליארד שקל ממתינים לאדוארדו לקוות שההסדר ייצא לפועל ולהמשיך כמתוכנן, לפנות לבית המשפט, להשתלט על אי.די.בי אחזקות או להתחיל בהליכי גבייה מול גנדן. החלטת לאומי לסגת מהסדר החוב עם גנדן מעמידה את מחזיקי האג"ח בקבוצה ואת הבנק עצמו בהתלבטות לגבי הצעד הנכון הבא גולן חזני, רחלי בינדמן ושניר הנדלר, 48 תגובותלכתבה המלאה

ההערכות הן שלאומי כבר מחק את כל ההלוואות שהעמיד לגנדן, החברה שבאמצעותה שולט דנקנר בפירמידת אי.די.בי. הבנק כבר הכיר בהפסדיו על ההלוואות הכושלות, כך שאין לו מה להפסיד יותר, מלבד כבודו העצמי. ההחלטה לסגת מהסדר החוב, אם כן, היא כבר חלק מקרב תדמיתי. אחרי הכל, אף בנק לא רוצה להיות "תנובה" של המערכת הפיננסית. עם זאת, המהלך יכול להסתיים במהרה בתרחיש שבו הבנק יהפוך להיות בעל השליטה בגנדן ובעקבות כך גם באי.די.בי. אז הבנק עלול למצוא את עצמו במצב שבו מחזיקי האג"ח תובעים ממנו, כבעל שליטה, להביא כסף מהבית.

נוחי דנקנר. עשוי להיות אסיר תודה לרקפת רוסק עמינח, צילום: עמית שעל נוחי דנקנר. עשוי להיות אסיר תודה לרקפת רוסק עמינח | צילום: עמית שעל נוחי דנקנר. עשוי להיות אסיר תודה לרקפת רוסק עמינח, צילום: עמית שעל

נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות תלתה תקוות בסיוע מאדוארדו אלשטיין הארגנטינאי. עם זאת, המהלך של לאומי צפוי להסיר את האפשרות הזו. בתרחיש שלאומי ינהל את ההצגה באי.די.בי, הנציגות תעמוד מול גוף עם יכולות פיננסיות, עובדה שמשפרת את מצבם של המחזיקים. אחרת, מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות יוכלו להשתלט בעצמם על החברה ולקבל לידיהם את השליטה בה. אלא שאז הם יידרשו לשאת על כתפיהם גם את החוב הכבד של החברה־הבת, אי.די.בי פתוח. אם גם זאת תיקלע להסדר חוב, כפי שמנבאות התשואות הגבוהות שבהן נסחרות האג"ח שלה, השליטה בקבוצה שוב תעבור ידיים. הפעם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח יישבו בכס השליט וינשלו את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. כי כשפירמידה מתפרקת, כל שכבה מפילה את קודמתה.

דנקנר עצמו עשוי להיות אסיר תודה לרוסק־עמינח. זאת משום שהמהלך שלה עלול לנתק גם את הקשר בינו לבין החובות של אי.די.בי. לא עוד אסיפות מחזיקי אג"ח, חסל סדר הסדרי חוב. בשורה התחתונה, אף שהמהלך של לאומי נראה בוטה, ייתכן שהיום שבו הוא ייצא לפועל, יהיה גם הלילה הראשון זה זמן רב, שבו דנקנר יירדם ללא קושי ויתעורר לשחר של יום חדש.

תגיות