אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם חדש לדנקנר: אלשטיין ישקיע 57 מיליון דולר באי.די.בי ו-18 מיליון בגנדן צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

הסכם חדש לדנקנר: אלשטיין ישקיע 57 מיליון דולר באי.די.בי ו-18 מיליון בגנדן

לפי ההסכם המקורי, אלשטיין אמור היה להזרים 75 מיליון דולר לגנדן; ואולם בעקבות הנסיגה של בנק לאומי ממתווה ההסדר עם החברה, יפצל המשקיע הארגנטינאי את ההשקעה בין גנדן לאי.די.בי אחזקות. ההזרמה לגנדן מותנית בהסדר עם לאומי ומזרחי

26.04.2013, 16:41 | גולן חזני

נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין חתמו בארגנטינה על הסכם חדש, שלפיו המשקיע הארגנטינאי יזרים 57 מיליון דולר ישירות לאי.די.בי אחזקות וכ-18 מיליון דולר נוספים לגנדן. לפי המתווה המקורי, אלשטיין אמור היה להזרים 75 מיליון דולר ישירות לגנדן; ואולם בעקבות החלטת בנק לאומי מלפני שבוע לסגת ממתווה ההסדר עם גנדן, אלשטיין לא ראה כדאיות בהזרמה ישירה לחברה - וסיכם עם דנקנר על פיצול ההשקעה. בעקבות כך יצטרף אלשטיין לשליטה משותפת באי.די.בי עם נוחי דנקנר. הכסף ישמש לפירעון החוב של הקונצרן למחזיקי האג"ח.

קראו עוד בכלכליסט

מחצית מההשקעה של אלשטיין תהיה הלוואה שלו לדנקנר, לחמש שנים. מדובר בהלוואת נון ריקורס שתמורתה ישועבדו מניותיו של דנקנר באי.די.בי. מניות אלה יופקדו בנאמנות, ובמידה שההלוואה לא תוחזר, הן יועברו לידי אלשטיין. במידה שדנקנר יפרע את ההללוואה, ישוחררו המניות מהנאמנות, בהתאם לגודל היחסי של הפירעון.

 

דנקנר ואלשטיין חזרו היום לישראל מארגנטינה; המשקיע ייפגש ביום ראשון עם נציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות, ובהמשך גם עם הבנקים המממנים של גנדן ואי.די.בי, בראשם לאומי, מזרחי והפועלים. הנציגות תצטרך להחליט אם לקבל את המתווה החדש - שלמעשה טוב יותר עבורה משום שהכסף מוזרם ישירות לאי.די.בי אחזקות; שאר תנאי ההסדר לא ישתנו.

כמו כן, העברת 20 מיליון הדולרים לגנדן מותנית בהסכמת הבנקים המלווים של החברה - לאומי ומזרחי.

אלשטיין ודנקנר, צילום: אוראל כהן אלשטיין ודנקנר | צילום: אוראל כהן אלשטיין ודנקנר, צילום: אוראל כהן

גנדן חייבת לבנק לאומי כ-450 מיליון שקל; לפי המתווה שבוטל, החברה היתה אמורה להחזיר כ-140-130 מיליון שקל במזומן, 180-150 מיליון שקל בפריסה לשמונה שנים - ושארית החוב בסכום של כ-150 מיליון שקל אמורה היתה להימחק.

בתוך כך, ביום ראשון ייערך דיון בתביעה של נציגות האג"ח של אי.די.בי פיתוח לביצוע תוכנית הבראה לחברה. ההסכם החדש של דנקנר עשוי לפגוע בסיכויי התביעה, גם לאור העובדה שכל הבנקים הנושים וכן נציגות המחזיקים של אי.די.בי אחזקות, מתנגדת לתביעה, יחד עם החברה. לפי תוכנית ההבראה, החברה תנפיק סדרת אג"ח חדשה של 2.6 מיליארד שקל בריבית שנתית של 7%, כאשר הקרן תיפרע בשנים 2019-2020.

תגיות

49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
פרופ' אריאלי צריך לכתוב ספר על איך הבנקים מוותרים לטייקון על חוב של מאות מליונים
וזורקים לרחוב או לכלא כל אדם אחר על חוב קטן פי עשרות אלפים. פסיכולוגיה כלכלית במיטבה. מה שעוד יותר יפה בפסיכולוגיה הזו, שהמקרים האלה יחזרו שוב ושוב, כי תמיד תתקיים האמונה שמותר לטייקון להפסיד, ואילו לאיש הרגיל אסור, כי הוא חסר ייחוד, בעוד שהטייקון מייצג (בדמיון בלבד, כמובן) עולם של עסקים וחברות ועוצמה כלכלית. הנה הספר הבא מוכן.
בס  |  27.04.13
לכל התגובות