אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היפרדו מהכפתור: בתוך שנתיים תחול מהפכה בממשקים הטלפאתיים צילום: shutterstock

היפרדו מהכפתור: בתוך שנתיים תחול מהפכה בממשקים הטלפאתיים

כך טענה אחת החוקרות בפרויקט Brain Activity Map, שימפה את המוח האנושי בתוך עשור. לדבריה, הטכנולוגיות שיוליד הפרויקט יאפשרו להעביר ערוץ בטלוויזיה או להפעיל אפליקציות מובייל ע"י מחשבה בלבד

29.04.2013, 14:42 | נמרוד צוק

בתחילת החודש הכריזו נשיא ארה"ב ברק אובמה, שורה של חוקרים מובילים ומספר גופי מחקר חשובים על פרויקט "Brain Activity Map" - מחקר רחב היקף של המוח האנושי, שאמור להביא תוך עשור למיפוי של כל 100 מיליארד הנוירונים שבו. כעת מבטיחה מיאנג צ'אן מקרן קאוולי, אחת החוקרות שמשתתפות בפרויקט, כי תוך שנתיים בלבד הוא צפוי להניב פריצות דרך מדעיות שיולידו ממשקי אדם-מכונה שמבוססים על קריאת גלי מוח.

קראו עוד בכלכליסט

"הפרויקט יספק ליצרניות חומרה כלים חדשים רבים שישנו את האופן בו אנו משתמשים בסמארטפונים וטאבלטים", אמרה צ'אן לניו יורק טיימס. "הוא יעשה מהפכה בכל התחומים, משתלים רובוטיים ופרוטזות עצביות, ועד לשלט רחוק לטלוויזיה שיאפשר להחליף ערוץ פשוט באמצעות מחשבה על הערוץ שתרצה לראות".

המוח שלכם ימופה - ויהפוך לרכיב ממשק , צילום: shutterstock המוח שלכם ימופה - ויהפוך לרכיב ממשק | צילום: shutterstock המוח שלכם ימופה - ויהפוך לרכיב ממשק , צילום: shutterstock

מפרוטזות לטאבלטים

הפרויקט מתוקצב כרגע ב-100 מליון דולר מממשלת ארה"ב ל-2014 ותקציבו הכולל לאורך העשור הקרוב אמור להגיע לכמה מיליארדי דולרים. התקנים לשליטה במחשב באמצעות כלי מוח קיימים כבר היום - למשל המוצרים של חברות כמו נורוסקיי, שמייצרת חיישנים לבישים שמשמשים להפעלת משחקים ואפליקציות שונות באמצעות גלי מוח, אמוטיב שמתמקדת יותר בחישת רגשות או מיוז, שמציעה מוצר לאימון מנטלי באמצעות סריקת מוח.

פרוטזה ביונית, בשליטה טלפאתית פרוטזה ביונית, בשליטה טלפאתית פרוטזה ביונית, בשליטה טלפאתית

בסמסונג מפתחים כעת התקן דמוי קסדת סקי שאמור לאפשר הפעלת טאבלטים באמצעות המחשבה. פרויקט בשם BrainGate של ד"ר ג'ון דוניהיו, מהדמויות הבולטות בתחום, מאפשר היום לנכים לתפקד טוב יותר באמצעות יד רובוטית שנשלטת בגלי מוח.

המוצרים הקיימים נמצאים בתחילת הדרך ומעניינים כרגע בעיקר ציבור קטן של חובבים ומאמצים מוקדמים. לעומתם, הטכנולוגיות שיופקו מ-Brain Activity Map עשויות להרחיב את היצע המוצרים ולהגיע לקהל רחב בהרבה.

הדלתות ינחשו אותי

יצרניות החומרה שואפות לשלב יותר ויותר ממשקים טבעיים במכשיריהן. בקרוב יעלה ארצה הגלקסי S4, הסמארטפון הראשון שיודע לקרוא את תנועת עיני המשתמש לניווט בדפדפן, הקונסולות הבאות מבית מיקרוסופט וסוני יכללו רכיבי זיהוי תנועה משופרים ועוד.

שליטה טלפאתית היא השלב הבא באבולוציית הממשק הטבעי. לפיכך, יש להניח שטכנולוגיה זו תשולב במהירות במוצרי מובייל. סמארטפונים וטאבלטים הינם מוצרים שנמכרים בהיקף נרחב מסביב לעולם; הפצה מהירה ונרחבת של מכשירים בעלי ממשק טלפאתי עשויה להוזיל את רכיבי הממשק - מה שעשוי להביא אותם גם למוצרים רבים אחרים כמו מוצרי חשמל ביתיים ואפילו מתגים ודלתות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
רק לי זה נשמע כמו כמה שלבים לפני שיקראו לנו את המחשבות ?
כל חברות הפרסום המעצבנות, עדיין לא הצליחו לחדור למוח שלי ולדעת מה אני חושב, וטוב שכך. אני לא רוצה לחיות בעולם שבו חברות פרסום מפרסמות לי דברים ע"פ מחשבות שחשבתי, והאקרים יכולים לקרוא את המחשבות שלי ולתת להם פומבי.
יוניו  |  29.04.13
7.
תגובה ל 1 - קוראים לזה "מערכת עצבים"
הרי בסך הכל הגוף האנושי כבר יש אלקטרודות שמחוברות למוח ובעזרתם מפעילים את כל האיברים בגוף. ואם תעשה את אותו דבר לממשקים אחרים, עשית את העבודה. העניין הוא שאני לא בטוח שיש מי שיסכים שיכניסו לו אלקטרודול למוח כדי שיוכל לשלוט בסמארטפון שלו, וכשיחליפו טלפון הוא יעשה שוב ניתוח ויחליף את האלקטרודות של "אפל" באלקטרודות של "סמסונג" או של HTC. הרעיון ה"טלפטיה" היא לקרוא את התשדורות הללו בלי חיבורים פיזיים. ודרך אגב יש כזה "משדר" ויש כאלו "מקלטים" קוריאם להם פה ואזניים, תנועות גוך ועינים. אפילו ריח הוא סוג של "טלפטיה" שכזו..
אבנר , כפר סבא  |  29.04.13
5.
תיאורטית, ניתן למדוד את הפעילות החשמלית של כל ניורון בקורטקס...
...מבלי לגעת בו פיזית, אלא פשוט על ידי מדידת השדה האלקטרומגנטי שנוצר כתוצאה מכך, ותיאורטית אכן ניתן לשחזר באופן כזה את הפעילות החשמלית של מוח שלם. הבעיה היא שיש כל כך הרבה ניורונים שפועלים יחדיו, והאותות שהם משדרים מתערבבים זה בזה, עד כי לא ניתן להבחין ביניהם. זה קצת כמו לנסות להבין את השיחות הפרטיות של כל אחד ממיליוני תושביה של עיר, על סמך כמה מיקרופונים שמפוזרים ברחובות. אבל יש התקדמויות בתחום, ולא אופתע אם אכן ניתן יהיה לעשות זאת ביום מן הימים.
אורן  |  30.04.13
לכל התגובות