אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי אקרמן: חברות הדלק ולא המדינות מנהלות את העולם צילום: נמרוד גליקמן

יוסי אקרמן: חברות הדלק ולא המדינות מנהלות את העולם

לשעבר נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות דיבר בכנס ניהול וכלכלה במכללה האקדמית גליל מערבי: "לתעשייה הביטחונית בישראל יש משמעות כלכלית רבה מאד. התעשייה הביטחונית מייצאת בסדר גודל של 7 מיליארד דולר בשנה"

30.04.2013, 12:30 | חן פונדק

"אין היום יותר משמעות לגבולות, ומידע הוא נחלת כולם. העוצמה היום בעולם היא בידי החברות ולא בידי המדינות. חברות הדלק כמו פפסיקו מנהלות את העולם. הן יותר עשירות מהמדינות. הן לא יצרו את המלחמות אך בוא נגיד שלא התנגדו אליהן", כך אמר יוסי אקרמן, לשעבר נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות בכנס ניהול וכלכלה בתנאי משבר גלובלי של המכללה האקדמית גליל מערבי.

קראו עוד בכלכליסט

אקרמן דיבר בהרחבה על הייצוא הביטחוני. לדבריו,"אנחנו עם פלגן. יש לנו בכנסת 20 מפלגות, פילגנו את התנועה הקיבוצית ויש לנו גם מספר רב מדי של חברות ביטחוניות. במדד הגיאו פוליטי אנחנו לא נראים טוב בעולם. מאד קשה לממשלה ההולנדית להסביר לעם ההולנדי למה הם קונים תעשייה ביטחונית מישראל אחרי שראו תמונות ב-CNN. איך מתגברים על זה? באמצעות חדשנות טכנולוגית".

 יוסי אקרמן , צילום: נמרוד גליקמן יוסי אקרמן | צילום: נמרוד גליקמן  יוסי אקרמן , צילום: נמרוד גליקמן

אקרמן אמר עוד, "לתעשייה הביטחונית בישראל יש משמעות כלכלית רבה מאד. התעשייה הביטחונית שנועדה לתמוך בצה"ל, מייצאת בסדר גודל של 7 מיליארד דולר בשנה. ישראל נמצאת במקום חמישי בעולם בייצוא בטחוני. אנחנו מעסיקים 40 אלף בשכר טוב בתעשייה הביטחונית. כל זה בזכות הייצוא. בכל מקום אחר בעולם התעשייה הביטחונית תורמת רק לחוסן הביטחוני וחשיבותה הכלכלית זניחה. כל התעשיות הבטחוניות בארה"ב ביחד יותר קטנות מרשת וולמארט".

אקרמן אמר כי "לייצוא צריך יתרון יחסי. בתעשייה הביטחונית יש הבנה מבצעית. הצבא קונה מערכות מאד לא מתקדמות וזה נותן תמריץ למהנדסים ליצור מערכות טובות יותר".

הוא הוסיף כי "האמריקאים נותנים לנו לרכוש חברות אמריקאיות אבל ישראל לא תיתן לחברה אמריקאית לרכוש חברה ביטחונית ישראלית".

אקרמן שגר כיום בגליל הוסיף כי "רוב התעשיות הישראליות מרוכזות ברדיוס של 18 ק"מ מעזריאלי. הבת שלי עבדה בעתידים ואמרה לי שהיא יכולה להחליף עשרות מקומות עבודה בלי להחליף חניה".

אקרמן עקץ גם מספר חברות ישראליות: "אלביט היא התעשייה הבטחונית הגדולה ביותר בישראל. אנחנו מקום 38 בעולם. קשה לחברה ישראלית להיות משמעותית בגודל. בישראל אנחנו מקום 7 בתעשייה, אנחנו מתחרים בכי"ל, אצלנו עובדים קשה ואצלם מוציאים עם משפך מה שיש באדמה. המשאב שלנו זה העובדים שלנו, אין לנו משאבי טבע כי לא ביקשנו". בהמשך אמר: "בכדי להצליח ולגדול חייבים להתרחב בחו"ל. אם היה אפשר להיות כמו תנובה למכור רק לישראל היה מצוין. אבל מי יסבול בחו"ל את המוצרים שלהם ואת המחירים שלהם", אמר בצחוק אקרמן.

אקרמן סיכם בכך שבמחקר רחב בארצות הברית הראה כי החברות המצליחות הן החברות בהן יחסי האנוש לעובדים דורגו כגבוהים: "כדי להשפיע צריך כבוד הדדי לאיש שמולך ואמונה הדדית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות