אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: 70% מהחרדים ששירתו בצה"ל השתלבו בעבודה צילום: איי אף פי

מחקר: 70% מהחרדים ששירתו בצה"ל השתלבו בעבודה

מהמחקר עולה כי השכר החודשי הממוצע של בוגרי שח"ר שעבדו לאחר השירות עמד על 6,250 שקל. כרבע השתלבו בענפי הבנקאות והפיננסיים

01.05.2013, 16:30 | הדר קנה

70% מבוגרי שח"ר (שירות חרדים בצה"ל) השתלבו בעבודה לאחר שירותם הצבאי. כך עולה ממחקר של מחלקת המחקר במשרד הכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

תוצאות המחקר מחזקות את עמדת שר הכלכלה נפתלי בנט, לגבי תעסוקת חרדים המבקש לפתח תכניות ייחודיות ולהקצות משאבים לשילוב החרדים בעבודה ואף אמר כי המשרד מתכוון להשקיע 70 מיליון שקל במרכזי הכוון תעסוקתיים המועדים לציבור החרדי בירושלים ובבני ברק. 

המחקר שהחל לפני כשנתיים בחן בעיקר את תרומת מסלולי שח"ר השונים להשתלבותם של בוגרי המסלול בשוק העבודה. מהמחקר עולה כי השכר החודשי הממוצע של בוגרי שח"ר שעבדו לאחר השירות עמד על 6,250 שקל. כ- 26% מהבוגרים שהשתלבו בעבודה לאחר שירותם הצבאי, הועסקו בענפי השירותים הבנקאיים והפיננסיים.

חרדים בלשכת הדגיוס בתל השומר (ארכיון), צילום: יובל חן חרדים בלשכת הדגיוס בתל השומר (ארכיון) | צילום: יובל חן חרדים בלשכת הדגיוס בתל השומר (ארכיון), צילום: יובל חן

אסף מלחי, כותב המחקר, אמר ל"כלכליסט": "לשירות הצבאי יש תועלת כפולה: הראשונה מתייחסת לעובדה שגברים חרדים רוכשים מיומנות רבות במהלך השירות הצבאי כגון עמידה בזמנים, עבודה בצוות, סביבת עבודה ממוחשבת וכד', וזה מקנה להם אפשרות להשתלב בשוק העבודה. שנית, אנחנו רואים שהשכר הממוצע של אותם גברים הוא גבוה יחסית ועומד על 6,250  שקל. צריך לזכור כי הם מגיעים לשוק ללא השכלה פורמלית בקבוצת גילאים שבין  25 ל-26 והיתרון היחיד שלהם הוא שהם שרתו בצה"ל".

1,300 חיילים חרדים משרתים במסגרת שח"ר

תוכנית שח"ר פותחה ע"י אגף כח אדם בצה"ל בשיתוף ארגון הג'וינט, במטרה לשלב גברים חרדים במסגרות צבאיות טכנולוגיות-מקצועיות. מסלול זה מאפשר לחיילים החרדים להשלים פערי ידע ולרכוש מקצוע תוך כדי התנסות מעשית בעבודה, זאת כחלק מחובת השירות הצבאי. מסלול שח"ר החל לפעול בנובמבר 2007 וכיום מספר המשרתים בו עומד על כ-1,300 חיילים חרדים בתפקידים ומסלולים שונים. בנוסף להם ישנם כ-1,000 בוגרים במסלול זה. המחקר הנוכחי מהווה מחקר הערכה מסכם למסלול זה והוא הקיף כ-270 בוגרים חרדים משני מחזורי הגיוס הראשונים במסלול זה אשר שרתו בשנים 2009-2007.

המחקר מגלה כי קיימים שני מניעים מרכזיים לשירות בצה"ל הכרוכים זה בזה: הרצון לרכוש כישורי עבודה ולהשתלב בשוק העבודה (27%) ומיד אחריו מיוחסת חשיבות רבה לרצון לתרום למדינה (25%). מניע חשוב נוסף, קשור להתאמת מסלול השירות לאורח החיים החרדי (16.5%). 72% מכלל הבוגרים שרואיינו בסקר זה הביעו שביעות רצון רבה או רבה מאוד משרותם הצבאי בשח"ר. עם זאת, כ-60% מבוגרי שח"ר חשים במידה רבה או במידה רבה מאוד שלא מיצו את יכולותיהם האישיות. יש להדגיש כי יותר ממחיצתם (55%) מסכימים או מסכימים מאוד עם ההערכה שהשירות הצבאי מעניק להם נקודת זינוק טובה משל עמיתיהם האברכים בשוק העבודה.

מלחי: "תוצאות המחקר מלמדות שתקופת השירות הצבאי משמש כלי הכנסה מצוין להשתלבות בשוק העבודה. אנחנו למדים זאת גם מהבוגרים וגם מהמעסיקים המעדיפים לקלוט לעבודה גברים חרדים בוגרי המסלול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות