אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האמנם אין זרים בבורסה? צילום: דן לב

האמנם אין זרים בבורסה?

צריך לחשוב על הבורסה בת"א במונחי מוצר שיווקי - בעל עבר מרשים ותמחור נוכחי זול

07.06.2013, 07:55 | קובי פלר

רבות דובר בחודשים האחרונים על העדר הזרים מהבורסה המקומית ועל ירידת המחזורים בה וזאת בשל העובדה שישראל אינה יעד מעניין להשקעות זרים. אולם, ניתן למצוא מספר שווקים בישראל שבהם, דווקא, הזרים פעילים מאוד גם בימים אלה.

קראו עוד בכלכליסט

השוק הראשון הוא שוק הרכישות או ה"אקזיטים" וההשקעות הישירות בתחומי הטכנולוגיה. בשוק זה אנו רואים פעילות ערה של השמות המובילים בעולם החל בוורן באפט ועד חברות כמו אפל, סיסקו אינטל ואחרות. בנוסף, שוק המט"ח בו פעילות הזרים מוערכת בכמחצית מסך המחזור היומי העומד על 4.36 מיליארד דולר מתחילת השנה זו.

כמו כן שוק שהתעורר רק לאחרונה הוא שוק האג"ח הממשלתי. בחודשיים האחרונים גילו המשקיעים הזרים את האג"ח הממשלתי הארוך והשקיעו בו מאות מיליוני שקלים. הריבית הארוכה הגבוהה יחסית לזו הקצרה כמו גם מטבע חזק משכו את הקרנות הזרות. תהליך זה סייע לאג"ח הממשלתי להימנע כמעט לחלוטין מתהליך עליית התשואות שחוו שווקים רבים בעולם בחודש מאי.

השוק הרביעי הינו שוק קרנות ההשקעה וקרנות הגידור שם פועלת קרנות כגון קרן יורק בצורה אקטיבית.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

השוק האחרון והמדובר יותר מכולם הוא שוק המניות בו צמצמו המשקיעים הזרים פעילות בצורה משמעותית בשנים האחרונות. אך עם זאת בשוק זה יש להבחין בין שני סוגי משקיעים. משקיעים פסיביים העוקבים אחר מדינות לפי משקולות במדדי מניות עולמיים ומשקיעים אקטיביים המנהלים השקעות על פי תמחור יחסי של שווקים ומניות.

על סוג המשקיעים הראשון יכולתנו להשפיע קטנה ונותר לקוות כי ישראל תכנס למדד האירופאי. אולם על סוג המשקיעים השני יש בחובתנו לנסות ולהשפיע יותר.

פגישות אישיות עם מנהלי השקעות ראשיים או אזוריים של בתי ההשקעות הגדולים בעולם כדי לנסות ולשכנע אותם להקצות באלוקציה הגלובאלית מקום לישראל וזאת ע"ר תמחור זול במונחי מכפיל רווח , מכפיל הון וכדומה של השוק המקומי.

במקביל ניתן גם לנסות להקים קרנות השקעה זרות בחו"ל שישקיעו בשוק המקומי בו המדינה יכולה לסייע בחלק מהעלויות השוטפות והקבועות כדי לתמרץ בתי השקעות בעולם לפתוח קרנות כאלו. גידול הפעילות, במידה ויתרחש, יותר מיפצה על העלות למדינה.

בשורה התחתונה צריך לחשוב על הבורסה בת"א במונחי מוצר אותו יש לשווקו לצרכנים מתוחכמים בשווקים הגלובליים. המוצר הוא בעל עבר מרשים ותמחור נוכחי זול.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי של UBS ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות