אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תקצה 215 מיליון שקל למעבר צה"ל לנגב צילום: עמית שעל

המדינה תקצה 215 מיליון שקל למעבר צה"ל לנגב

על פי התקציב, הרשויות המקומיות יזכו לתוספת תקציב של 45 מיליון שקל כדי להרחיב את סמכויות התכנון והבנייה ולקדם תוכניות מתאר מקומיות

13.06.2013, 08:38 | דותן לוי

במהלך 2013–2014 תקצה המדינה לרשות מקרקעי ישראל 215 מיליון שקל לשנה עבור מימון מעבר צה"ל לנגב, אשר יאפשר יצירת עתודות קרקע נרחבות באזורי הביקוש.  

קראו עוד בכלכליסט

כך עולה מספר התקציב שהוגש לכנסת. מי שיקדם את פעילות התכנון הסטטוטורי של חמשת מחנות צה"ל המיועדים להתפנות באזורי הביקוש יהיה משרד הביטחון.

הרשויות המקומיות והמדינה התפשרו

ספר התקציב מתייחס בהרחבה לתכנון ולבנייה ברשויות המקומיות ובהעברת הסמכויות לצד הפחתת הריכוזיות במינהל התכנון. לצורך כך יתוקצבו הרשויות המקומיות ב־45 מיליון שקל לשנה מתוך שאיפה כי שינוי זה יביא לקידום תוכניות מתאר מקומיות.

במקביל, בסעיף העברת סמכויות התכנון לרשויות המקומיות נקבע כי יש להגביל אותן בהיטלי הפיתוח הנגבים מהיזמים. כיום הגבייה מתבצעת מתוקף חוק עזר עירוני, אולם בעתיד הגבייה תתבצע מתוקף חקיקה והיא צפויה להגביל את הרשויות המקומיות. 

מחנה צריפין (ארכיון), צילום: אבי מועלם מחנה צריפין (ארכיון) | צילום: אבי מועלם מחנה צריפין (ארכיון), צילום: אבי מועלם

כמו כן, המדינה והרשויות המקומיות הגיעו להסכם פשרה בנוגע לסכום היטלי ההשבחה שהן יקבלו. על פי ההסכם, כפי שהופיע בספר התקציב, המדינה תעביר לרשויות המקומיות מיליארד שקל בשנים 2013–2015. כתוצאה מכך יוקצו 567 מיליון שקל בשנת 2013 ו־250 מיליון שקל בשנת 2014 לתשלום הסכומים שנקבעו בהסכם.

אחד הכלים להסרת חסמים ולהאצת שיווקי הקרקע הוא הסכמי גג עם רשויות מקומיות שיש בהן קרקע זמינה לשיווק. בתקציב הרשות לשנים 2013–2014 שוריינה רזרבה לשחרור חסמי פיתוח שונים וכן ליישום הסכמי גג עם הרשויות.

התקציב לווד"לים לא יקוצץ ב־2013–2014

 

בראש סדרי העדיפויות של מינהל התכנון עומד בדומה לשנים קודמות הרצון להגדיל את היצע הקרקעות ועל ידי כך לנסות להוריד את מחירי הדיור. לצורך כך החלו להפעיל את הוד"לים, ואלה ימשיכו לקבל בשנים 2013–2014 תקציב של 15

מיליון שקל לשנה.

כמו כן נקבע כי הליכי התכנון יוגדרו בזמנים וכי יוקמו מכוני בקרה שיערכו בדיקות שונות לפני מתן היתר בנייה. ככל הנראה יהיה מדובר במכונים פרטיים. לאחרונה הודיעו באוצר על ביטול המענקים לפריפריה, אך בתקציב הותירו את הסבסוד לפיתוח תשתיות באזורי עדיפות לאומית, ולצורך כך נקבע תקציב של 95 מיליון שקל לשנה.

תקציב הסיוע בשכר דירה לזכאים שהוגדל ל־160 מיליון שקל ב־2012 יישאר בעינו, ומתוכו 40 מיליון שקל יוקצו להעלאת שכר הדירה לקשישים וכן להעלאת הסיוע בשכר הדירה לזכאי דיור ציבורי הממתינים לדירה, והוא יעמוד על סכום של עד 3,000 שקל למשפחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות