אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מי שבעולם של עשייה חייב לעשות טעויות"

"מי שבעולם של עשייה חייב לעשות טעויות"

עופר אליקים, מנכ"ל DSPG, מתייחס להחלטת אסיפת בעלי המניות להדיח את מייסד החברה מהדירקטריון ולא לאפשר לו לכהן כיו"ר

13.06.2013, 08:23 | ניר צליק

עופר אליקים עופר אליקים עופר אליקים

אלי איילון הקים את חברת השבבים DSPG לפני 17 שנה. בשבוע שעבר מצא איילון את עצמו מחוץ לדירקטוריון החברה, זאת לאחר קרב שליטה עם קרן סטארבורד שנמשך מעל לשנה.

קראו עוד בכלכליסט

איילון עזב את תפקידו כיו"ר החברה כבר לפני שבועיים, בעקבות חוות דעת שקיבלה אסיפת בעלי המניות של החברה מ־ISS, הגוף האמריקאי המקביל לאנטרופי. לפי ISS, עדיף שלא לאפשר לאיילון לכהן כיו"ר משום שהוא כיהן בעברו כמנכ"ל החברה. בנוסף, לטענתם, הוא לא שיתף מספיק את שני הדירקטורים של סטארבורד בהחלטות בחברה. שלשום נקבע סופית כי איילון לא ימשיך גם כדירקטור בחברה. במקביל החליטה האסיפה לא לאפשר גם לצביקה לימון לכהן כדירקטור.

למרות הניצחון בקרב, קרן סטארבורד הפסידה במלחמה, לפחות לעת עתה.

המאבק עם סטארבורד

אלי איילון אולי עוזב את דירקטריון החברה, אך DSPG עדיין מחזיקה ברוב בהנהלת הדירקטריון עם חמישה חברים לעומת ארבעה מקרן סטארבורד. סטארבורד ניסתה למנות דירקטור נוסף לחברה, אך כשלה במאמץ זה. מטעם DSPG נוספו שני דירקטורים חדשים - ראובן רגב וגבי זליגסון - המצטרפים אל מנכ"ל החברה עופר אליקים, יאיר סרוסי ופטריק סנג'י, שיכהן כיו"ר. לקרן סטארבורד אושרו שני דירקטורים חדשים - נורמן רייס ונורמן טאפה - שמצטרפים לשני דירקטורים שכבר יש לה בחברה, טום לייסי וקנת טראוב.

מה שטוב לחברה

בראיון ראשון ל"כלכליסט בעקבות ההצבעה אמר עופר אליקים, מנכ"ל DSPG: "מי שנמצא בעולם של עשייה חייב לעשות טעויות, אבל אנחנו משתדלים לעשות הכי טוב שאפשר". עוד אומר אליקים כי "אלי שימש עד לא מזמן כיו"ר, אבל כיו"ר לא פעיל. הוא לא נמצא ועובד בחברה. אך בוודאי שהניסיון והתרומה האדירה שלו יחסרו. עם זאת, אני חושב שאנחנו יכולים להמשיך ונמשיך לעשות את מה שנכון לבעלי המניות ולשאר בעלי העניין. אלי תרם רבות ב־17 השנים שהוא היה כאן: הוא פיתח חברה למופת, מובילת שוק. DSPG נתנה הרבה מאוד ערך לבעלי המניות כשזה כשוק הטלפוניה האלחוטית היה צומח ומשגשג. הניסיון שאלי צבר והעביר לנו יישאר".

באשר לתחושותיו של איילון אומר אליקים כי "אלי אדם חזק וכחברה ניסינו להבליט את כל מה שהחברה ייצרה ועשתה לטובת בעלי המניות. בסופו של דבר, החברה העמידה מועמדים טובים ומנוסים יותר להוביל את החברה בדירקטוריון ונתנה תוכנית עסקית ששכנעה את הגופים המצביעים".

באשר לביצועי החברה אומר אליקים: "מאז 1996, כשאיילון הצטרף, יצרנו ערך משמעותי לבעלי המניות. שווי השוק שלנו אז היה 80 מיליון דולר והיו לנו בקופה כ־30 מיליון דולר מההנפקה. לסיווה (חברה שפוצלה מ־DSPG ועוסקת בתכנון שבבים שמניותיה חולקו לבעלי המניות של DSPG - נ"צ) ול־DSPG יש שווי שוק משותף של כ־500 מיליון דולר. אם נתבונן רק על שווי השוק, השגנו תשואה של 10% בשנה. אם מוסיפים את המזומנים שהוצאו, השגנו עליית ערך שנתית של כ־14% בשנה מאז 1996".

עוד אומר אליקים כי "בעשר השנים האחרונות ייצרנו 170 מיליון דולר. עשינו רכישה חוזרת בהיקף של 210 מיליון דולר ונשארו לנו עדיין 120 מיליון דולר בקופה, כך שרוב המזומן שיש ברשותנו הוא תולדה של פעילות שוטפת ואמיתית". באשר לשיתוף הפעולה עם סטארבורד אומר אליקים כי "המטרה היא לראות מה נכון לבעלי המניות, ואני חושב שהדבר הנכון הוא להמשיך את הפעילות במתכונת הנוכחית. חשוב לי מחיר המניה, הרי גם אני בעל מניות. חשוב לי שהחברה תצליח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות