אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנלי פישר: "אני משאיר את המשק עם תעסוקה גבוהה" צילום: אוראל כהן

סטנלי פישר: "אני משאיר את המשק עם תעסוקה גבוהה"

הנגיד העוזב אמר בראיון לאולפן שישי בערוץ 2 כי הוא מבין את הכעס על התספורות, אך עם זאת "לא מקבל את זה שלוקחים כמה דוגמאות ואומרים שזה מה שקורה בכל המשק"

14.06.2013, 20:44 | כלכליסט

"אני משאיר את המשק עם תעסוקה גבוהה"  - כך אמר הערב (ו') נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בראיון לאולפן שישי בערוץ 2 על רקע עזיבתו הקרובה את התפקיד. את הדברים אמר פישר לאחר שנשאל אם הוא מסכים עם הטענה שהוא עוזב ומשאיר אחריו בועת נדל"ן חמורה. לדברי פישר "עם ריבית גבוהה לא היינו מגיעים לרמת תעסוקה כזו במשק. לא רק הבנקים בסכנה אם תהיה בועת נדל"ן -  גם רוכשי הדירות לא רוצים שהמחירים יירדו כל כך מהר".

קראו עוד בכלכליסט

כשנשאל הנגיד פישר על הזעם הציבורי נגד תופעת התספורות בחברות בארץ, אמר כי הוא מבין את הכעס על התספורות אך "לא מקבל זה שלוקחים כמה דוגמאות ואומרים שזה מה שקורה בכל המשק". 

כשנשאל פישר אם הוא יכול להבין למה לא אוהבים טייקונים, ענה כי "קנאה זה טבעי אצל בני אדם. פופוליזם זה מפחיד אולי יותר מכל דבר. אומרים 'עשיר, טייקון, סוף, יודעים שמושחת' - זה לא נכון. אנחנו צריכים אנשי עסקים מוצלחים במשק אם רוצים לצמוח".

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, צילום: עמית שעל נגיד בנק ישראל סטנלי פישר | צילום: עמית שעל נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, צילום: עמית שעל

פישר מונה לתפקיד נגיד בנק ישראל לפני שמונה שנים. את הראיון ערך חמישה חודשים אחרי שהודיע על עזיבתו ולפני שהוחלט מי יחליפו. המועמדים המובילים להחלפתו הם קרנית פלוג ומנואל טרכטנברג.

פישר אמר שאינו יודע מה יהיה הג'וב הבא שלו. כשנשאל על הביקורת שנשמעת על מסיבת הפרידה ממנו אמר פישר כי לדעתו "העלות לא מוגזמת". אני חושב שזה חשוב שבנק ישראל יגיד להמון אנשים שעזרו לנו שמעריכים אותם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
פישר כלכלן מבריק והרבה בזכותו לא נפגענו כמו שאר עולם
זכה ולא פעם בתואר נגיד הטוב בעולם. תמיד ראה בין הראשונים מה לעשות, והיה הראשון שעשה מהלכים נכונים. לצערינו שקל חזק מדי ולא הצליח להוריד ריבית לרמה נמוכה מדי, אך זה בא בגלל כלכלה חזקה יותר ומעליית מחירי דיור (ואני "צעיר" בן 30 ללא דירה שנפגע מכך). הגדיל רזרבות מט"ח לימים שחורים (אם כי לדעתי רמתם כבר גבוה מדי בהסתמך בצורך עתידי לקנות עוד דולרים, והיה צריך לפעול ביתר זהירות ולרכוש פחות). ולמי שלא מבין, דולרים אלו אינם תקציב ואם נשתמש בהם להוצאות, מחר הדולר יעלה ל2.5 שקלים וכלכלה תקרוס. אבטלה תעלה ל 17%, הכנסות ממשלה יירדו במאות מיליארדי דולרים לעשור קרוב בגלל חוסר מסים. לא מסכים עם תעסוקה מלאה. תעסוקה מלאה הינה ב3-4% אבטלה ולא 7% כיום. אם כי בישראל אבטלה מבנית גבוה יותר בגלל עצלנים, אך עדין יש מקום לעלות תעסוקה והרבה. אכן מדובר בתעסוקה גבוה בזמן משבר, אך עדין לא מלאה.
אנדריי FINANCE.SEE  |  15.06.13
10.
הוא עשה...
הוא צבר 100 מיליארד דולר, ככה סתם, תקציב שנתי שוכב בצד. לדבריו, להתאוששות משק לאחר מלחמה. אם דולר ייפול, נישאר עם נייר שנרקא דולר. זה יקרה מתי שהו. תחשבו לרגע: בא בנאדם מארגון שמדפיס דולרים. פישר היה סגן ראש קרן המטבע, שמכתים לכולם מדיניות פנימית תמורת הלוואות. למה הוא בחר במטבע מת? תחשבו, יש כאן הרבה שאלות......
א.א.א.  |  14.06.13
לכל התגובות