אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה ננעלה בירידות; אייסקיור זינקה ב-187% במחזור של 33 מיליון שקל צילום: תומריקו

הבורסה ננעלה בירידות; אייסקיור זינקה ב-187% במחזור של 33 מיליון שקל

מדד ת"א 25 ירד ב-0.4% ות"א 100 השיל 0.3%. מניות הגז הגיבו באדישות להחלטה של רה"מ לייצא 40% מהגז: רציו עלתה ב-0.8% וקבוצת דלק הוסיפה 0.5%; מחזור המסחר - 1.06 מיליארד שקל

19.06.2013, 17:28 | מיקי גרינפלד

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום בירידות (ד') על רקע המגמה השללית בפתיחה בוול סטירט לקראת הודעתו של הנגיד האמריקאי בן ברננקי על המשך מדיניות הרכישות של הפדרל ריזרב. מחזור המסחר הסתכם ב-1.06 מיליארד שקל. 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15  

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60 

"מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע והיא כמויות גדולות של גז. לאחר סדרת ישיבות החלטנו להגדיל את כמות הגז למשק ל-25 שנים", כך אמר רה"מ בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בירושלים. נתניהו קבט שהמדינה תקבל 60% מהגז בעוד ש-40% מיועד לייצוא לבתקופה של 25 שנה ישראל. ההחלטה תעבור לממשלה ביום ראשון הקרוב ויש חשיבות להביא את ההחלטה בזמן קצר. בתוך מניות הגז בהם רציו, דלק קידוחים, אבנר מרכזות עניין.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון אמר בעקבות החלטת הממשלה בנושא ייצוא הגז הטבעי כי "מדובר בהחלטה טובה המוצאת את האיזון הדק בין הצורך לשמר את הביטחון האנרגטי של המשק המקומי, לאור לקחי העבר ובראשם פארסת הגז המצרי ובין התמריץ הפיננסי למדינה ישראל לאפשר ייצוא וכן השאיפה של המדינה לאפשר התכנות כלכלית של פיתוח מאגר לווייתן באמצעות הותרת מרכיב ייצוא לא מבוטל".

גיל בשן, אנליסט האנרגיה הבכיר של בית ההשקעות אי.בי.אי התייחס גם הוא להחלטה של רה"מ ואמר כי "מדובר באבן דרך חשובה מאוד להתפתחות מניות הסקטור, גורם חוסר ודאות משמעותי הוסר, ומרגע זה הדיון יעבור להיות מהי הדרך הטובה ביותר לייצא, ומגוון האפשרויות רחב אך כמעט כל דרך שתיבחר גוזרת שווי גבוה מזה המגולם בשוק כיום".

ברננקי צפוי להודיע הערב על הריבית בארה"ב ועל המשך מדיניות רכישות האג"ח של הפד. דיווחים סותרים בעניין יצאו בימים האחרונים בעיתונות האמריקאית, אך ההערכה הרווחת היא שבשלב זה צפי הפד להמשיך ברכישות האגרסיבית של אג"ח בהיקף 85 מיליארד דולר שהוא מבצע בכל חודש מאז ספטמבר האחרון.

"יש לי הערצה גדולה למה שישראל עשתה: גם ייצוב הכלכלה לאורך השנים וגם הפתיחה של הכלכלה הישראלית לעולם היו מאוד מועילים. יש צורך מתמשך להפחית את עומס הרגולציה. זה משהו שיהיה מאוד חשוב לישראל", אומר פרופ' לארי סאמרס, שר האוצר בתקופת הנשיא קלינטון, בראיון ל"כלכליסט".

"הסכנה העיקרית בהכנסות המדינה מהגז הטבעי היא איבוד המשמעת הפיסקלית. כבר היום, שרים בממשלה מנסים לשייך את ההכנסות העתידיות לפרוייקטים בתחומם. בסופו של דבר, קשה מאוד למערכת הפוליטית להתנהל כך. זה משבש את התנהלות המדינה" - כך אמר אתמול מוריס דורפמן, סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה.

 "המדיניות המוניטארית של הבנק המרכזי תעלה את רמות הביקוש ותוריד את רמת האינפלציה בכלכלת גוש היורו", כך אמר אתמול בירושלים נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, במעמד מסיבת הפרידה מנגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר. "קיימים אמצעים רבים נוספים כגון החלת מדיניות של שיעור ריבית אחידה וכן אמצעים בלתי קונבנציונליים, שיש ביכולתנו ליישם וכך נעשה אם הדבר יתבקש מתוקף הנסיבות", אמר דראגי.

"הצהרת לוך ארן היא ציון דרך אדיר בדרך לשקיפות בתחום המסים. הנושא זוכה פה לתמיכה נלהבת מצד העולם המפותח והמתפתח כאחד", כך צייץ שר האוצר הבריטי דיוויד אוסבורן בחשבון הטוויטר שלו מוועידת מנהיגי ה־G8 שננעלה אתמול בצפון אירלנד. בהצהרה משותפת שפרסמו מנהיגי שמונה הכלכלות הגדולות בעולם, שנועדו במלון לוך ארן, נכתב כי יוקם מנגנון אוטומטי לשיתוף מידע בנוגע למסים כדי "להילחם בנגע ההתחמקות ממס", להקשות על חברות "להעביר את רווחיהן לחו"ל כדי להימנע מתשלום מסים", ולהיאבק בפעילויות לא חוקיות כמו העלמות מס והלבנות כספים.

בורסת ת"א, צילום: עמית שעל בורסת ת"א | צילום: עמית שעל בורסת ת"א, צילום: עמית שעל

שוק האג"ח

הסיכויים של מוטי זיסר לשליטה עתידית באלביט הדמיההולכים ופוחתים. נאמני האג"ח של אלביט הדמיה, יחד עם יועציהם הכלכליים, גיבשו הסדר חדש לחברה שיגישו לבית המשפט, אשר משאיר את בעל השליטה מוטי זיסר עם אחזקה זניחה של 2.5% ממניות החברה. בעיקרי ההצעה של הנאמנים המרת חוב של אלביט הדמיה בסכום של 2.5 מיליארד שקל ל־95% ממניות החברה, מה שישאיר את בעלי המניות הנוכחיים עם 5% בלבד.

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח מוכנים לסגת מכוונתם לפעול להשתלט על החברה. זאת בתנאי שדרישותיהם להזרמת הון חיצוני יענו במסגרת הסדר חוב שייחתם מול החברה. המחזיקים הודיעו אתמול להנהלת אי.די.בי פתוח שבשליטת נוחי דנקנר לפיו נדרש מבעל השליטה הזרמה חיצונית של 900 מיליון שקל במזומן. במידה שהסכום יוזרם לא יהיה צורך למכור את כלל. זאת כיוון שמחזיקי האג"ח יתנו לדנקנר עד סוף 2013 תקופת שקט ואורך רוח למכור את כלל ללא לחץ.

בזמן שקרנות האג"ח הקונצרניות שוברות שיאי גיוסים מתחילת השנה, מנהלי ההשקעות של חברת הגמל הגדולה בישראל - פסגות - סבורים שיש להקטין את החשיפה אליהן. אם בתחילת השנה שיעור החשיפה הצפוי לאג"ח קונצרניות עמד על 36% (עם טווח סטייה מותר שנע בין 30% ל־42%), שיעור החשיפה החדש צפוי להיות 33%, בטווח סטייה של 26%–38%.

חברת החשמל השלימה אמש גיוס של 1.1 מיליארד דולר. הגיוס בוצע באמצעות שתי סדרות שונות. שווי הסדרה הראשונה הוא 600 מיליון דולר והיא נושאת ריבית שנתית בגובה 5.625%, עם תאריך פרעון שנקבע ליוני 2018. שווי הסדרה השנייה הוא 500 מיליון דולר והיא נושאת ריבית שנתית בגובה 6.875% כאשר תאריך הפרעון נקבע ליוני 2023.

ההנפקה בוצעה באירופה ובארה"ב והאג"ח יירשם בבורסה בסינגפור.

מניות במרכז

חברת בריינסוויהעוסקת במחקר ופיתוח של מכשיר רפואי לטיפול בהפרעות בתפקודי המוח, התקשרה בהסכם עם חברה אמריקאית, העוסקת במחקר ובמתן שירותים רפואיים מתקדמים בעיקר בתחומי הנוירולוגיה ובריאות הנפש ברחבי ארה"ב, לשיווק מערכות ה-Deep TMS למספר לקוחות ספציפיים. זאת בנוסף לפעילות השיווק והמכירה שמבצעת החברה באופן ישיר בארה"ב.

מניית אייסקיור מדיקללא עוצרת. החברה העוסקת במחקר ופיתוח של מכשור רפואי בתחום בריאות האישה, קיבלה אתמול שיפוי ביטוחי מחברת הביטוח הרפואי HCSC, המאגדת בתוכה את חברות הביטוח הרפואי Blue Cross Blue Shield של מדינות טקסס, אילינוי, אוקלהומה ונבאדה. הכיסוי יחל ב-15 ביוני, והוא לטיפול בהקפאה בגידולים שפירים בשד מסוג פיברואדנומה הניתנים על ידי מערכת ה-IceSense3. HCSC היא אחת מהמבטחים הגדולים בארה"ב ומשרתת כ-13 מיליון חולים, המהווים 5% משוק הביטוחים הרפואיים המסחריים בארצות הברית. המניה נסחרת במחזור מסחר הגבוה פי 50 מהממוצע לפי שווי שוק של 20 מיליון שקל.

 

מנכ"ל נובה מכשירי מדידה, גבי זליקסון,הודיע היום לדירקטוריון החברה כי החליט לפרוש מתפקידו וזאת לאחר 7 שנים. איתן אופנהיים, המכהן כיום כסגן נשיא בכיר בנובה, יתפוש את מקומו של זליגסון כנשיא ומנכ"ל ששימש בתפקיד במשך 7 שנים.

 

פרוטליקסחתמה על הסכם עם משרד הבריאות בברזיל לאספקת טכנולוגיה ומוצר החברה לטיפול במוטציה התורשתית גושה. ההסכם הוא לשבע שנים, כשבשנתיים הראשונות שווי הרכישות מברזיל יעמוד על 40 מיליון דולר. בכל אחת מהשנים הבאות יסתכמו הרכישות בשווי של 40 מיליון דולר.

חברת טבעיישבה את התביעה הייצוגית שהוגשה נגדה בישראל בנוגע לאופן הדיווח של תגמול בכירים בחברה. על פי הסדר הפשרה, שכפוף לאישור בית המשפט, טבע התחייבה לדווח על תגמול מנהליה הבכירים והדירקטורים שלה על בסיס אישי, החל מהדו"ח השנתי של שנת 2013.כמו כן, טבע תשלם שכר טרחת עורכי דין והוצאות משפט של 1.1 מיליון דולר, וכן 200 אלף דולר לתובעים.

רוני בירון, אנליסט בכיר ב- UBS, הוריד את מחיר היעד של מניית כילל-46 שקל - פרמיה של 20% על מחיר השוק וכתב: "אנחנו מצפים שההחלטה על הקמת ועדת ששינסקי השנייה תכביד על המנייה בשנה הקרובה, אולם, ההשפעה של תשלום התמלוגים כבר מגולם במחיר".

סאפיינס, חברת התוכנה לתחום הביטוח בניהולו של רוני על דור, חתמה על חוזה עם מוסד פיננסי אמריקאי. ההערכות בשוק הן כי שווי החוזה עומד על כ-20 מיליון שקל.

מניית מזור רובוטיקהלא עוצרת - החברה העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מיכשור רפואי לניתוחים נסחרת במחזורים גבוהים ועם עלייה של יותר מ-35% בשבוע. עם זאת, החברה לא דיווחה על אירוע מהותי כלשהו לבורסה בימים האחרונים. אתמול עלתה המניה בוול סטריט ב-8.7%.

 

רשות ניירות ערך דורשת מחברת ספקטרוניקסלהסיר את אישור מדיניות התגמול שביקשה לאשר באסיפה שהתקיימה ב־28 במאי מסדר היום, בטענה כי היא לקויה.רשות טענה כי המדיניות שפרסמה החברה אינה קובעת משקלות ברורים לקריטריונים שהציגה ו"שאין בה כדי לכוון באופן אפקטיבי את שיקול דעתם של האורגנים". הרשות החמירה ואמרה כי "ספק אם במדיניות המוצעת יכולה להיחשב כמדיניות תגמול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות