אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר שחם הקטין חשיפה לאג"ח קונצרניות בחו"ל צילום: עמית שעל

אלטשולר שחם הקטין חשיפה לאג"ח קונצרניות בחו"ל

גלעד אלטשולר: "התגובה של השוק האמריקאי אגרסיבית מדי. השוק הישראלי גילה בגרות"

25.06.2013, 08:28 | רחלי בינדמן

המשקיעים האמיצים שרצו לגוון את תיק ההשקעות שלהם ולהשקיע באג"ח בחו"ל ספגו הפסדים בחודשים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

נתוני אתר רשות ני"ע, נכון ל־20 ביוני שכבו בקטגוריית קרנות אג"ח חו"ל 4.4 מיליארד שקלים המהווים 2.2% מסך תעשיית הקרנות. מתחילת החודש פדו קרנות אג"ח חו"ל כ־300 מיליון שקל ומתחילת השנה נרשמו פדיונות של 1.1 מיליארד שקל. זאת בשעה שקרנות אג"ח בארץ נהנו מגיוסים של כמעט 11 מיליארד שקל מתחילת השנה.

בית ההשקעות אלטשולר שחם שצבר לעצמו שם כמומחה בהשקעות באג"ח חו"ל היה בין הגופים שנהנו מגיוסים בקרנות אג"ח חו"ל, שכעת סובלות מהפסדים ומפדיונות. קרן הנאמנות אלטשולר שחם! אג"ח חו"ל מוגנת מט"ח (קרן עם סימן קריאה המצביע על רמת הסיכון הטמונה בה) היא הקרן הגדולה בקטגוריית אג"ח חו"ל ומנהלת נכסים בהיקף של 1.1 מיליארד שקל.

בשבוע האחרון איבדה הקרן 1.73% מערכה, 4.77% בחודש האחרון ו־5.5% מתחילת השנה. בהסתכלות ארוכת טווח לשלוש השנים האחרונות, רשמה הקרן תשואה חיובית של 13.35%. לאחר שנהנתה מגיוסים (מתחילת השנה גיוס נטו חיובי של 31 מיליון שקל), סובלת הקרן בחודשיים האחרונים מפדיונות של כ־17 מיליון שקל.

הקרן השנייה בגודלה בקטגוריה, גם היא של אלטשולר - אלטשולר אג"ח גלובלי ללא מניות המנהלת כ־455 מיליון שקל ואינה מגנה מפני שינויים בדולר. הקרן היא הפודה ביותר בקטגוריה, עם פדיונות של 326 מיליון שקל מתחילת השנה.

לדברי גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף באלטשולר שחם, קיבלו באלטשולר החלטה לפני כמה חודשים להקטין משמעותית את החשיפה לאג"ח קונצרניות בחו"ל. לדבריו, "התגובה של השוק האמריקאי אגרסיבית מדי. השוק הישראלי גילה בגרות".

אם ימשיכו התשואות באג"ח ארה"ב לעלות, לא מן הנמנע כי התופעה תחלחל ביתר עוצמה גם לשוק המקומי וכפועל יוצא גם לשוק האג"ח הקונצרניות. לא בכדי, מנהלי הפנסיה החליטו בחודשים האחרונים לצמצם חשיפה לאג"ח קונצרניות, בשעה שהציבור מסתער על קרנות הנאמנות האג"חיות בישראל.

אלטשולר לא חושש עדיין מעליית תשואות חדה באג"ח הממשלתיות בישראל שתחלחל גם לאג"ח הקונצרניות, ומעריך שעדיין קיים בשר בשוק הממשלתי בישראל. עם זאת, הוא לא משוכנע שהריבית בישראל תרד שוב בעת כהונתו של הנגיד החדש: "פרנקל ידוע כאחד מאסכולת הזהירים. בעבר הוא לא ניחן באומץ להורדת ריבית מהירה כשצריך. מנגד, אני לא רואה סיבה לעליית ריבית בארץ".

לדברי רפי ניב, מנכ"ל חברת הקרנות של מיטב־דש, "אנחנו לא במשבר אלא בהתפכחות והבנה שהריבית לא תישאר לעולם נמוכה, אך היא לא תעלה בקרוב. אני סבור שהרמות של האג"ח הממשלתיות סבירות. אולי הן ירדו בעוד 2%, אך זה לא אמור להטריד משקיע לטווח ארוך. לא יהיו רווחי הון בממשלתיות, אבל גם תשואה שנתית שוטפת של 4% היא לא רעה במונחים של ריביות אפסיות". ביחס לשוק המניות אומר ניב: "אם יו"ר הפד מדבר על הפסקת רכישות האג"ח, משמע הוא מאמין בשיפור בכלכלה וחוזה צמיחה עתידית, אם זה נכון זה בהחלט יכול לדחוף את שוק המניות."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות