אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטור לא דיווח על הלוואה שלקח מבנק לאומי לפני מינויו

דירקטור לא דיווח על הלוואה שלקח מבנק לאומי לפני מינויו

לאומי ייאלץ לאשרר את מינויו של עו"ד חיים סאמט לדירקטור חיצוני, לאחר שהתברר כי חברה שלו קיבלה הלוואה מהבנק. לאומי: מדובר בטעות בתום לב, ההלוואה נפרעה. יו"ר הבנק דוד ברודט מסיים קדנציה וצפוי להציע עצמו לכהונה נוספת

01.07.2013, 08:44 | תומר גנון

כהונתו של עו"ד חיים סאמט כדירקטור חיצוני בבנק לאומי תעלה לאשרור האסיפה הכללית של הבנק. זאת, בשל קשרים עסקיים שהתגלו לאחרונה בין חברה שבשליטתו לבין הבנק. על פי דיווחי הבנק, נכון למרץ 2013 חלקה המשוערך של הלוואה לרכישת נכס מקרקעין של חברת קרן יער השקעות, שבשליטת עו"ד סאמט, היה 3.6 מיליון שקל. מדובר בהלוואה שלקחה החברה ב־1997 מהבנק לפיתוח תעשייה, שהוסבה ב־2004 לטובת לאומי.

קראו עוד בכלכליסט

באפריל פרסם הבנק הודעה מקדימה לכינוס אסיפה כללית מיוחדת לאשרור מינויו של סאמט, ובה נכתב כי ההלוואה לא דווחה "בשל טעות שבתום לב". הבנק מציין כי מאז מועד העמדת ההלוואה ועד פרסום ההודעה המקדימה לאסיפה לא נערך כל שינוי בעסקת ההלוואה ובתנאיה. עוד ציין הבנק כי מאז פרסום ההודעה באפריל פרע עו"ד סאמט את ההלוואה.

עו"ד חיים סאמט. ההלוואה נלקחה ב-2004 עו"ד חיים סאמט. ההלוואה נלקחה ב-2004 עו"ד חיים סאמט. ההלוואה נלקחה ב-2004

בהודעה המקדימה לכינוס האסיפה, שתיערך ככל הנראה בחודש אוקטובר, נכתב כי ועדת הביקורת בחנה את מהות קשריו של סאמט עם הבנק, לרבות עסקת ההלוואה ובסופו של דבר "החליטה כי מדובר בקשרים זניחים, הן מבחינת סאמט והן מבחינת הבנק".

עו"ד סאמט שימש בשנים 1995–2000 כדירקטור בלאומי ובשנים 2000–2008 כדירקטור בבנק הפועלים. בשנת 2009, בעקבות סכסוך על חלוקת האחוזים במשרד שעבד בו ועמד בראשו במשך 18 שנה - סאמט שטיינמץ הרינג גורמן, הוא עבר למשרד שניצר גוטליב סאמט.

בתוך כך הוועדה למינוי דירקטורים בתאגידים בנקאיים של בנק ישראל פרסמה בסוף השבוע הזמנה להגיש מועמדות לכהונת דירקטורים בבנק לאומי. על פי פקודת הבנקאות, על הוועדה להציע לאסיפה הכללית של תאגיד בנקאי ללא גרעין שליטה, כמו לאומי, מועמדים לכהונת דירקטורים.

לדברי הבנק, חמישה דירקטורים מסיימים כעת קדנציה: היו"ר דוד ברודט, הדירקטורים משה דברת, יהודה דרורי ויואב נרדי והדח"צ גבריאלה שלו. החמישה צפויים להגיש מועמדות לקדנציה נוספת, משום שלכל דירקטור מותר לכהן שלוש קדנציות לכל היותר, שלוש שנים בכל אחת.

בין היתר תפקיד הוועדה הוא לבדוק שאין זיקה פסולה בין מי שרוצה להתמנות לדירקטור לבין קשריו העסקיים לבנק. דירקטוריון לאומי אינו רשאי להציג מועמדים או לפעול לקידום או למניעת מועמדות, וכך גם נושאי משרה בבנק. לחברי דירקטוריון ולנושאי משרה אסור לפנות לוועדה בקשר להליך המינוי.

מבנק לאומי נמסר: "מינויו של סאמט עומד לאשרור בגלל עניין טכני - הלוואה שהבנק העמיד לו, והוא שכח לדווח עליה ובינתיים פרע אותה. מועד האסיפה שבה טרם נקבע. הוא אמור להיקבע בימים הקרובים לתאריך כלשהו באוקטובר".

בנק ישראל סירב להתייחס לשאלת "כלכליסט" כיצד הוועדה הקודמת שהוקמה להמלצה על דירקטורים לא ידעה על ההלוואה שקיבל סאמט מהבנק. "בנק ישראל לא מייצג או מדברר את הוועדה", נמסר. עם זאת, גורם בבנק ישראל טען כי אפילו רשות ני"ע ראתה בהלוואה דבר זניח, ולכן דרשה רק לאשרר את מינוי סאמט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות