אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אי אפשר להחליט על חדשות ב-HOT ו-yes בהליך מזורז" צילום: טל שחר

"אי אפשר להחליט על חדשות ב-HOT ו-yes בהליך מזורז"

תגובות מעורבות בוועדת הכלכלה להחלטה של שר התקשורת גלעד ארדן לאפשר ל-HOT ו-yes להקים ערוצי חדשות עצמאיים. הממונה על ההגבלים דיויד גילה תומך, חברי הכנסת רוצים דיון מעמיק יותר

15.07.2013, 10:51 | אופיר דור
המהלך הדרמטי שהעלה אתמול על סדר היום שר התקשורת גלעד ארדן, לאפשר ל-HOT ו-yes להקים ערוצי חדשות עצמאיים, זוכה לתגובות מעורבות ולהתנגדויות בדיון בוועדת הכלכלה הבוקר (ב').

קראו עוד בכלכליסט

עיקר ההתנגדות של חברי הכנסת היתה להחלטתו של ארדן להכניס את הנושא לדיון שעסק במקור בתיקוני חקיקה בחוק ההסדרים בנוגע להרחבת מערך השידורים החינמיים של עידן פלוס.

ח"כ מיקי רוזנטל. "מהלך כל כך משמעותי לא יכול לעבור בחוק ההסדרים", צילום: יובל חן ח"כ מיקי רוזנטל. "מהלך כל כך משמעותי לא יכול לעבור בחוק ההסדרים" | צילום: יובל חן ח"כ מיקי רוזנטל. "מהלך כל כך משמעותי לא יכול לעבור בחוק ההסדרים", צילום: יובל חן

ארדן הציע להכניס לחוק ההסדרים סעיף המאפשר הקמת עוד שני ערוצי חדשות עצמאיים בנוסף לאלו של ערוץ 10 וערוץ 2. בנוסף ארדן מעוניין לחייב את yes ו-HOT לחזור ולממן את שידורי החדשות המקומיות בתמורה לקבלת רישיון לשידור חדשות.

ארדן אמר בדיון כי "חדשות 10 וחדשות ערוץ 2 דומות מדי אחת לשנייה ולא נוצר שיח מגוון שנותן לחלקים אחרים בחברה לבוא לידי ביטוי. אנחנו מציעים להטיל על yes ו-HOT את החובה לשדר רצועה של חדשות מקומיות כדי שקולה של הפריפריה נשמע".

ארדן אמר שהוא מתנגד להקמת ערוץ חדשות משותף של HOT ו-yes וכן הבהיר כי ערוצי החדשות החדשים לא ימומנו מפרסומות. ארדן אמר שעל ערוצי החדשות תוטל הרגולציה המוגברת שמוטלת על חברות החדשות של ערוץ 10 ו-2.

יו"ר הוועדה אבישי ברוורמן הביע תמיכה בפיתרון שהעלה ארדן ואמר כי "החטא הקדמון היה ויתור על התמלוגים של HOT ו-yes שיצרו את הבעיה של מימון החדשות המקומיות. אני נותן גיבוי להצעה של ארדן אבל מבקש לוודא שחברות הכבלים והלוויין יבואו תוך שנה ויבקשו הקלה בהפקות התוכן שהם נדרשים לעשות".

הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה גם הוא הביע תמיכה ביוזמה: "מדובר ביוזמה פרו-צרכנית. שוק התוכן החדשותי הוא שוק ריכוזי וטוב שיכנסו חברות נפרדות. שיתוף פעולה בין HOT ל-yes בשוק דואופולי היה יכול להיות מסוכן".

מצד שני ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר כי "מהלך כל כך משמעותי לא יכול לעבור בחוק ההסדרים, צריך להביא חוק משמעותי ורציני ואי אפשר להכריז על נושא כזה באופן מהיר. יש הרבה שאלות פתוחות כמו מה יהיה המודל המימוני של הערוצים, מי יפקח עליהם, מי יוכל להיכנס שותף?". רוזנטל ביקש להכריז על ההצעה כנושא חדש, כך שהוא יעבור לדיון בוועדת הכנסת לפני שישוב לדיון בוועדת הכלכלה.

גם ח"כ איציק שמולי (עבודה) אמר שהוא חש שמערבבים את חברי הכנסת. "באתי מוכן להתכונן לנושא אחד וקיבלתי נושא אחר. יכול להיות שהמהלך מבורך אבל צריך ללמוד את הנושא קודם", אמר שמולי.

סמנכ"לית הרגולציה ב-yes מיכל רפאלי-כדורי ביקשה שהמחויבות לממן את החדשות המקומיות תוטל על החברה רק לאחר שהיא תחליט לקחת את הרישיון לשידור חדשות.

מנכ"ל HOT הרצל עוזר ביקש שאם יחליטו להקים ערוץ חדשות הוא לא יחשב בספירה של ערוצים בבעלותם, המוגבלת על ידי הממונה על הגבלים עסקיים. בקשה זאת קיבלה תמיכה עקרונית מצד גילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות