אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כדורגל הוא רק תירוץ

כדורגל הוא רק תירוץ

המילה "כדורגל" היא רק מסווה לכך שעוסקים בכוחנות ובתככים על גבי מדורי הספורט. ככל שאני מכיר יותר את הכדורגל הישראלי, ככה אני אוהב את הכדורגל מחו"ל טוב יותר

15.07.2013, 15:40 | אוריאל דסקל

השבוע האחרון בכדורגל הישראלי מזכיר לי את המשפט של מארק טוויין. "ככל שאני לומד יותר על אנשים, ככה אני אוהב את הכלב שלי יותר". ככל שאני מכיר יותר את הכדורגל הישראלי ככה אני אוהב את הכדורגל מחו"ל טוב יותר.

אני מאמין שאני לא היחיד שמרגיש ככה. לאנשים ממש נמאס מהעסקנות, הכוחנות, הפוליטיקה והתככים בראש הכדורגל הישראלי. המילה "כדורגל" היא רק תירוץ לכך שעוסקים בכל המאבקים הללו על גבי מדורי הספורט. לא מדובר כאן על כדורגל. מדובר כאן על שליטה, כוח, ג'ובים ומעמד.

קראו עוד בכלכליסט

אורי שילה (מימין), אבי לוזון ושטרן חלובה. לא "בעלי אינטרסים"?, צילום: ראובן שוורץ אורי שילה (מימין), אבי לוזון ושטרן חלובה. לא "בעלי אינטרסים"? | צילום: ראובן שוורץ אורי שילה (מימין), אבי לוזון ושטרן חלובה. לא "בעלי אינטרסים"?, צילום: ראובן שוורץ

עד כמה הכל קשור לזה?

שטרן חלובה, "האיש החזק בהתאחדות לכדורגל" יוצא בהתקפה חריפה נגד "בעלי אינטרסים שמנסים להשתלט על הכדורגל". ומה הוא אם לא בעל אינטרס שהשתלט על הכדורגל? האיש, שתחת שלטונו נעלמה צפרירים חולון ממפת הכדורגל בישראל, שולט במרכז הפועל, לו יש רוב ברור בהתאחדות לכדורגל. הוא זה שהמליך את אבי לוזון להיות יו"ר ההתאחדות לכדורגל. מה האינטרס שלו בכך שלוזון יהיה היו"ר ולא הוא? למה הוא "מאחורי הקלעים" ולא היו"ר בעצמו? האם האינטרס שלו הוא רק קידום הכדורגל? תרשו לי להיות סקפטי לגבי זה.

גם לשטרן חלובה יש בוס. עופר עיני, שמרכז את הפועל תחת חסות ההסתדרות לכדורגל. עופר עיני, על פי אנשים שמקורבים להתאחדות, מנסה לתווך עכשיו בין לימור לבנת ומשרד הספורט לאבי לוזון וההתאחדות לכדורגל. עופר עיני הוא גם האיש שיחליט אם סיעת הפועל תמשיך את התמיכה שלה באבי לוזון ובעצם תעניק לו עוד קדנציה כיו"ר ב-2014.

עיני לא מרוויח שום דבר מהכדורגל. אבל בידו כוח אדיר בכדורגל הישראלי. מה הקשר שלו לכדורגל? כלום. איך הוא בעל כוח כזה עצום בכדורגל? זה מה שקורה שמרכזי הספורט שולטים בהתאחדויות הספורט.

אם הספורט היה נשלט על ידי הקבוצות, השחקנים, המאמנים והאוהדים ולא על ידי עסקנים – שכל אחד מגיע עם אינטרס נחבא כזה או אחר - אז אולי היה כאן פחות רקוב. היה כאן פלורליזם שהיה מכריח את כולם לעבוד ביחד לטובת המשחק. המשחק לא קיים בלי הקבוצות, השחקנים, המאמנים או האוהדים. הוא היה יכול להתקיים ללא העסקנים. הוא כנראה גם היה מתקיים בצורה מקצועית יותר מאשר הוא מתקיים היום – דרך הפוליטיקה של המרכזים והעסקנים.

אז מה קורה עכשיו?

משרד הספורט שלח מכתבים לאורי שילה, מנכ"ל התאחדות לכדורגל ויו"ר המנהל, ניר חפץ, להיות חלק מוועדת היישום של ועדת זליכה. ההשערה היא שהם יסרבו בתוקף לדון בכל מה שקשור לדיון בוועדת זליכה ומסקנותיה. הטוטו יעמוד על שלו.

צוות היישום יהיה בראשות מנכ"לית משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן ויהיו בו צחי פישביין, יו"ר הטוטו, המנכ"ל איציק לארי וראש מנהל הספורט ד"ר אורי שפר. בשבוע הבא צפויה להערך ישיבת צוות ראשונה.

ראשי קבוצות ליגת העל צפויים להפגש מחר עם יו"ר מנהלת ליגת העל, ניר חפץ. הם ידונו על התארגנות המנהלת מהייבטים המשפטים, יחליטו אם לפתוח את הליגות ומתי ועוד. בינתיים הקבוצות נדרשו להפסיק את מכירת המנויים. העונה אולי תתחיל עם מינוס גדול בבנק. כעת המועדונים מאחורי אבי לוזון, אבל אם ההתאחדות לא תצליח לספק שירותים בגלל מחסור בכסף, זה עשוי להשתנות.

בכל מקרה המאבק עדיין בחיתוליו. האם המאבק על הכדורגל? לא. כאמור, הוא על כוח, שליטה, מעמד. הכדורגל הוא רק תירוץ. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות