אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך אבדו החודש עוד 60 שקל מהפנסיה החודשית

כך אבדו החודש עוד 60 שקל מהפנסיה החודשית

העלייה המתמשכת בתוחלת החיים מביאה לעדכון מתמיד של לוחות התמותה ולהעלאה מתמשכת של המקדם שלפיו מחושבת הקצבה, מה שמוביל לירידה מתמשכת בקצבה המתוכננת

18.07.2013, 09:14 | שאול אמסטרדמסקי

תקנון של קרן פנסיה הוא מסמך בלתי אפשרי לקריאה, ולא במקרה. אחד הסודות שמתחבאים בו, בטבלאות בנות עשרות עמודים, הוא המקדם. זהו המספר שלפיו מחושבת הקצבה החודשית. אם הפנסיונר חסך בסך הכל X שקלים, הוא יקבל כל חודש X חלקי המקדם. וככל שתוחלת החיים עולה וצריך לחלק את הכסף ליותר חודשי חיים, כך המקדם גבוה יותר והקצבה החודשית נמוכה יותר. לפני שנה המפקח על שוק ההון פרסם אומדנים מעודכנים של תוחלת החיים, ובהתאם לכך קרנות הפנסיה מעדכנות כעת את התקנונים ומשנות את המקדמים. למשל מנורה מבטחים, הקרן הגדולה בישראל.

לגבר בן דמותי, יליד 1980, נשוי ובמסלול עם שארים, המקדם עכשיו הוא 197.63. ב־2006 הוא היה 181.01. אחר כך בא עדכון אחד בלוחות התמותה, ועכשיו עוד עדכון, והופ, המקדם נשחק ב־9.2%. איתו נשחקו 465 שקל מהפנסיה החודשית. בחישוב שנתי, בן דמותי במנורה מבטחים איבד חודש שלם של פנסיה. זה לא ייגמר כאן. הואיל ויש לו בתקווה עוד עשרות שנות חיים, עד הפנסיה ואחריה, והואיל והאוצר מעדכן את לוחות התמותה כל כשלוש שנים, צפויים לו עוד יותר מעשרה עדכונים. בסוף יישארו לו פירורים. וזה לא האוצר, זו תוחלת החיים. הבעיה היא בשיטה כולה, וצריך לחשוב עליה מחדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
ל-16: אם תעבור להעסקה כעצמאי מול המעביד תוכל שלא להפריש או להקטין הפרשות
וכמון לא לשכוח את כפל המס על הפנסיה - 5% תגמולי העובד הם מהנטו (לאחר תשלום מס) ומי שיפריש מעל תקרת שכר של 15,000 שח לפי התקנות החדשות גם ישלם מס הכנסה נוסף בעת ההפרשה על חלק המעביד (5% תגמולי מעביד). בעת היציאה לפנסיה משלמים מס מלא על הפנסיה כמו משכורת (יש ניכוי בגין מרכיב פיצויי פיטורין שבפנסיה, בתנאי שלא משכתם פיצויים אבל אין התחשבות בתגמולי עובד ומעביד שבגינם שילמתם כבר מס הכנסה !!*)
דופקים את השכירים  |  19.07.13
18.
אם יאריכו את היציאה לפנסיה של אנשי צבא ומשרד הבטחון ל-67
ויפסיקו את חגחיוגת השכר בשרות הציבורי על חשבון הפנסיה שלנו ויורידו גם לקצבאי הפנסיה התקציבית את הפנסיה בהתאם לטבלאות תוחלת החיים ויורידו גם למבוטחי הקרנות הותיקות את הקצבה בהתאמה לגרעונות שנוצרו-בדיוק כמו שעושים לחוסכים היום בצוברת יהיה אפשר להוריד את המיסים ב20% וכולם יוכלו לחסוך לפנסיה גדולה יותר ב-20%
חזי  |  19.07.13
לכל התגובות