אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: ברקליס נקנס בכחצי מיליארד דולר בגלל מניפולציה בשוק האנרגיה צילום: בלומברג

ארה"ב: ברקליס נקנס בכחצי מיליארד דולר בגלל מניפולציה בשוק האנרגיה

הבנק וארבעה מעובדי המסחר לשעבר ידרשו לשלם את הקנסות על פי הוראה של הוועדה הפדראלית לרגולציה של שוק האנרגיה. הראיות שנצברו מוכיחות כי העובדים צברו פוזיציות הריצו מניות מתוך כוונה להשפיע על השווקים

17.07.2013, 11:56 | בלומברג

בנק ברקליס וארבעה מעובדי המסחר לשעבר של הבנק נאלצים לשלם סך של 487.9 מיליון דולר בקנסות, כך על פי הוראתה של הוועדה הפדראלית לרגולציה של שוק האנרגיה במסגרת חקירה לגבי מניפולציות, לכאורה, כגון צבירת פוזיציות והרצת המניות של שווקי האנרגיה. על פי הראיות המניפולציות נעשו בכוונה תחילה לא היו מבוססים על היצע וביקוש טבעיים של השוק, אלא מתוך כוונה להשפיע על השווקים.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה הורתה לבנק ולארבעת העובדים לשלם 453 מיליון דולר בקנס אזרחי למשרד האוצר האמריקאי בתוך 30 יום. על הבנק הבריטי אף להעביר 34.9 מיליון דולר מרווחיו לתוכניות סיוע לבעלי בתים בעלי הכנסה נמוכה, העוזרות להם לשלם את חשבונות החשמל בקליפורניה, אריזונה, אורגון ובוושינגטון.

"צרכנים אמורים להרגיש שהם יכולים לחמם ולספק חשמל לבתיהם מבלי לחשוש שסוחרים פועלים נגדם כדי לגרוף רווחים בלתי מוצדקים", אמר יו"ר הוועדה, הסנאטור רון ווידן. "הקנס שולח מסר ברור לסוחרים ולבנקים שמניפולציות בשוק האנרגיה יעלו להם ביוקר", הוסיף.

הקנסות הם תוצאה של צעדים שנוקטת הוועדה נגד מניפולציות שוק. מאז 2011 פרסמה הוועדה 13 מקרים של מניפולציות בשוק האנרגיה שאותם חקרה. בכמה מהמקרים היום מעורבות יחידות המסחר של דויטשה בנק וג'יי פי מורגן צ'ייס.

הוועדה מעריכה כי מניפולציות אלו גרמו לנזקים בשוק שהגיעו לשווי של 139 מיליון דולר ושפעולותיהן של הגורמים המעורבים " מראים כי נעשתה פה פעילות מתואמת ובין-לאומית בכוונה תחילה במטרה לבצע תרמית של מניפולציית שוק", וזאת בניגוד לחוקי ארה"ב ולחוקי הוועדה, נאמר הצהירה הוועדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות