אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השינוי מגיע צילום: אורן אהרוני

השינוי מגיע

למה ראשי הקבוצות תומכים ב-100% באבי לוזון? כי כמו תמיד הם לא קוראים את השטח כמו שצריך

17.07.2013, 17:33 | אוריאל דסקל
ראשי קבוצות ליגת העל משאירים את איום השביתה באוויר. הם מאמינים שהטוטו לא יוותר על ליגת העל למרות שדי ברור כי הוואקום האדיר שיוצר משחק כמו קריית שמונה נגד בני סכנין יכול להתמלא בקלות עם סנדרלנד נגד ניוקאסל. ראשי הקבוצות במשחק פוקר נגד הטוטו אבל עם קלפים של טאקי.

ראשי הקבוצות חושבים שהם יכולים להשבית את הליגה אם לא יקבלו חסות מהטוטו. הם אפילו מאיימים בכך. הם מאחוריי אבי לוזון ב-100% במאבקו נגד ועדות ממשלתיות וממלכתיות. הם אפילו שוקלים לפנות לבג"ץ נגד הטוטו, שיחייב את המועצה להסדר הימורים בספורט לחתום על הסכם החסות.

קראו עוד בכלכליסט

יעקב שחר ואבי לוזון. לא קוראים את המפה, צילום: ראובן שוורץ יעקב שחר ואבי לוזון. לא קוראים את המפה | צילום: ראובן שוורץ יעקב שחר ואבי לוזון. לא קוראים את המפה, צילום: ראובן שוורץ

על פניו קשה להבין את התמיכה הבלתי מסתייגת הזו (לפחות בפומבי ובמעשים) בלוזון. אז נכון, הוא עמד בראש תהליך שהפך את ההתאחדות לכדורגל לנותנת שירותים טובים יותר מאשר לפניו אבל המספרים הגדולים והחשובים באמת מראים על דעיכת הכדורגל הישראלי תחתיו.

בתקופתו של אבי לוזון כיו"ר ההתאחדות, הרייטינג של המשחק המרכזי ירד ב-40%. מספר הצופים ירד מדי שנה עד שעלה בעונה שעברה (בעיקר בזכות ההצלחה של מכבי תל אביב, הקבוצה עם פוטנציאל האוהדים הגדול ביותר). הקבוצות עצמן מכניסות פחות כסף. התדמית של הכדורגל הגיעה לשפל שבו בכירים מהעולם העסקי אומרים "המותג של הכדורגל הישראלי יכול לעשות לנו רק רע". למה הליגה הישראלית כל כך צריכה את הטוטו? כי אף גוף אחר לא מוכן לגעת בה עם עט לייזר.

אבי לוזון הוא בעיה תדמיתית חמורה. בהתאחדות לכדורגל יודעים זאת. הם עשו סקרים שהוכיחו זאת. אבל הוא נשאר בראש המערכת וזוכה לתמיכה מהקבוצות. אבל למה?

כי הוא שומר עליהן מפני כל הדברים הנוראיים הללו שוועדת זליכה והוועדה של דודו כהן דורשת מהן. דברים נוראיים כגון שקיפות, שיתוף אוהדים בקבלת ההחלטות, ניהול מקצועי והשקעה בנוער רחמנא ליצלן.

מדובר על בעלים שרובם ככולם לא רוצים מעורבות ציבורית בקבוצה שלהם אבל רוצים כסף ציבורי. מדובר על בעלים שמתנגדים נחרצות למנהל תקין כי זה ימנע מהם לעשות את מה שהם עשו עד עכשיו: שזה לנהל את הכדורגל איך שהם רוצים - מה שהוביל, בסופו של דבר, להפיכת הכדורגל הישראלי ל"נישה" כפי שהגדיר זאת בכיר בעולם התקשורת הישראלית.

אבל הגיע הזמן לשינוי. לוזון הוא רק המגן האנושי של המועדונים הללו.

השטח מבעבע. להפועל קטמון ירושלים הצטרפו כבר קבוצות אוהדים ביפו וכפר סבא. בצד הבית"ריסטי של ירושלים גם כן עובדים על הקמת קבוצה עם בעלים שמשלם את המשכורות בזמן. 20% מהפועל תל אביב בבעלות אוהדים. המונחים בספורט הישראלי השתנו כבר. הפועל אוסישקין תל אביב וקטמון מעניקות השראה לקבוצות רבות בכדורגל ובכדורסל. בגליל העליון מקימים מחדש את קבוצת הכדורסל שנלקחה מהם לעפולה. מעל עשרים אנשי כלכלה בכירים, אנשי חינוך, תרבות וספורט באזור הגליל ביחד עם אוהדים מקימים מחדש את הקבוצה האגדית מכפר בלום. לאחר 10 ימי רישום הצטרפו כבר 150 איש למועדון ורכשו מניה. המטרה להגיע ל-400 תוך חודשיים. עשרות בתי ספר לכדורגל נפתחים במטרה לעבוד טוב יותר מבתי הספר של המועדונים.

במקביל מגיע מכבש הלחצים מבית המחוקקים. חוק שקיפות מידע בהתאחדויות ואיגודי ספורט אושר בקריאה הראשונה. הצעת החוק קובעת, כי לעניין תחולתו של חוק חופש המידע, ייחשבו התאחדויות ואיגודי ספורט, רשות ציבורית שלכל אזרח ישראלי או תושב זכות לקבל ממנה מידע, ויוטלו עליה חובות מכוח החוק, כגון מינוי ממונה על העמדת מידע לרשות הציבור.

ואם הבעלים של הקבוצות חושבים שהם יכולים לגייס את האוהדים שיגנו עליהם - שישכחו מזה. עם ממוצע אוהדים במגרשים של פחות מ-4,000 איש למשחק בעשור האחרון - מי בדיוק יתמוך בהם? כל צופה שלישי בכדורגל הישראלי הפסיק לראות את המשחק מאז שאבי לוזון השתלט על ההתאחדות לכדורגל. העם מעדיף להמר על משחקים מחו"ל וגם לראות משחקים מחו"ל. קבוצות פייסבוק כמו "מחליפים את לוזון" צוברות לייקים בקצב שדף הפייסבוק של ההתאחדות לכדורגל רק יכול לחלום עליו.

קורות השער זזו אבל בעלי הקבוצות לא יודעים זאת. בעלי הקבוצות לא רואים מה שקורה בשטח. הם מנותקים ויישארו מנותקים. השבתה של הליגה רק תאיץ את ההליך. תהליך שבכל מקרה אי אפשר לעצור. זה יקרה. שומעים את הרעש? זה השינוי. הוא מגיע מלמטה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות