אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: אריסון תקבל מהמדינה 120 דונם משטחי בריכות המלח

נחשף בכלכליסט

סופית: אריסון תקבל מהמדינה 120 דונם משטחי בריכות המלח

מועצת מקרקעי ישראל אישרה להסיר את ההגבלה מעל היקף השטחים שבהם יוכלו חברות המלח של קבוצת אריסון להחזיק כשישנו את ייעוד בריכות המלח בעתלית ובאילת מתעשייה למגורים

21.07.2013, 18:51 | עינת פז-פרנקל

כפי שנחשף ב"כלכליסט": מועצת מקרקעי ישראל אישרה בישיבתה הערב (א') להסיר את ההגבלה מעל היקף השטחים שבהם יוכלו חברות המלח של קבוצת אריסון להחזיק כשישנו את ייעוד בריכות המלח בעתלית ובאילת מתעשייה למגורים.

קראו עוד בכלכליסט

אחרי שחברות המלח פעלו להגדלת השטחים שיקבלו, משום ה"פגיעה האנושה בזכויות הקניין" שלה, הוסרה התקרה, בגובה 40 דונם לכל מתחם, והערב אושרה ההחלטה, כאמור. בסך הכל, חברות המלח יוכלו לרכוש בפטור ממכרז כ-120 דונם בעתלית ובאילת, במקום 80 דונם לפי ההצעה המקורית.

אמת המידה שהציעה רשות מקרקעי ישראל במקור היתה לאפשר לחוכרים לרכוש בפטור ממכרז עד 40 דונם מהשטחים; החברה להגנת הטבע, אחת העותרות לבג"ץ כנגד ההסכם שנחתם עם חברות המלח לפני כעשור, דרשה שהמקסימום יהיה 16 דונם; ואילו קבוצת אריסון (בעלת שטחי הבריכות כיום) דרשה 150 דונם.

מפעל חברות המלח בעתלית, צילום: אלעד גרשגורן מפעל חברות המלח בעתלית | צילום: אלעד גרשגורן מפעל חברות המלח בעתלית, צילום: אלעד גרשגורן

מטרת ההחלטה היא לקבוע כללים לשינוי ייעוד מתעסוקה ותעשייה למגורים. וזאת, במגרשים גדולים ריקים ברובם, כגון בריכות המלח, שרק 40% או פחות משטחם הם בנויים. לפי ההחלטה, לחוכר הקרקע תינתן זכות לרכוש בפטור ממכרז ובתשלום דמי חכירה מהוונים מלאים חלקים מהשטחים, מבלי לגשת למכרז על הקרקע שאותה הוא חוכר מהמדינה לשם קיום ייעוד אחר. מתוך 50 הדונמים הראשונים יוכל היזם לרכוש 20%; מתוך 50 הדונמים הבאים - 10%; ו־5% מהשטחים שגודלם יותר מ־100 דונם. כל זאת, לפי שווי הקרקע בייעוד הקיים, כלומר לא בייעוד היקר יותר - למגורים.

סאגה מ-2003

כעת, השטח איננו מוגבל, ולפיכך תוכל לרכוש ללא מכרז קבוצת אריסון 75 דונם (כמעט פי שניים מהתקרה שהוצעה) משטח בריכות המלח בעתלית, שמשתרעות על כ־1,300 דונם. נוסף לכך, באילת, שם שטח בריכות המלח משתרע על כ־700 דונם, תוכל לרכוש הקבוצה יותר ממה שהוצע במקור - כ-45 דונם, ובסך הכל 120 דונם. החלטה זו משפיעה, כמובן, על חברות נוספות שמחזיקות בשטחים נרחבים של יותר מ־20 דונם.

הסאגה של בריכות המלח מתגלגלת כבר מאז 2003, אז היו השטחים בבעלות משפחתו של דני דנקנר. ההסכם בין דנקנר למינהל גרר עתירה לבג"ץ, שמצדו הורה לרשות מקרקעי ישראל לקבוע אמות מידה בנושא שינוי ייעוד שטחים גדולים. כעת, משנתקבלה ההחלטה במועצה, ייתכן שהעתירה שהגישו החברה להגנת הטבע וארגונים נוספים לבג"ץ תתייתר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לאיפה נאלמו התוכניות להפוך את בבריכות לפארק צפרות?
השטחים שהיום משמשים לבריכות רדודות, יצרו עם השנים מיקרו אקליל שמושך לאזור המוני ציפורים כל שנה, ביניהם אף זנים ייחודיים שנהנים מגובה מים מלוחים רדודים. במקום להרוס את השטחים הייחודיים שיוצרים אווירה מיוחדת בישוב, למה המדינה לא פועלת להוציא מהאזור את בסיס התחמושת שגונב לישוב את נכסי החוף שנים! ולא אני לא מדברת על בסיס השייטת, זה סיפור אחר. התחושה שלי שקבוצות הון ושלטון ניצלו את התסיסה סביב נושא מצוקת הדיור במדינה. בוא נגיד שהעלויות המגורים שיקומו באזור לא משהו שיתן פתרון מגורים לנזקקים להם באמת. פשוט כואב הלב.
תושבת עתלית מודאגת , עתלית  |  21.07.13
לכל התגובות