אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: התחממות הקוטב הצפוני תעלה 60 טריליון דולר Ansgar Walk/Wikimedia Commons

מחקר: התחממות הקוטב הצפוני תעלה 60 טריליון דולר

לפי המחקר שמתפרסם בכתב העת המדעי Nature, ההאצה של ההתחממות הגלובלית תגרום לעלויות גדולות בשל מזג אוויר קיצוני, עליית גובה פני הימים, נזק ליבולים ופגיעה בבריאות אוכלוסיית העולם. לשם השוואה, ב-2012 גודל הכלכלה הגלובלית הסתכם ב-70 טריליון דולר. "זוהי פצצת זמן כלכלית שהעולם עדיין לא מודע אליו"

26.07.2013, 09:54 | סוכנויות הידיעות

ההתחממות הגלובלית המשפיעה על הקוטב הצפוני עלולה להגיע עם תג מחיר עצום אם ההתחממות תגרום להפשרה של שכבת הקרקע הקפואה (Permafrost) מתחת לקרח. על כך מדווח אתר לייב סיינס (Live Science).

קראו עוד בכלכליסט

על פי מחקר שהתפרסם אתמול (ה') בכתב העת נייצ'ר (Nature) הקרקע הנמצאת מתחת לשכבת הקרח מתחת לימת סיביר המזרחית עלולה להפשיר בשל ההתחממות הגלובלית ולפלוט 50 מיליארד טון של גז מתאן. מדענים משערים כי יותר מטריליון טון מתאן לכוד במשקעים שבקרקעיתו של הים הארקטי, חלקו במים רדודים.

עלותו של פליטת המתאן, הידוע כגז חממה, עלולה להגיע ל-60 טריליון דולר, מעריכים כותבי המחקר. לשם השוואה, ב-2012 גודל הכלכלה הגלובלית היה 70 טריליון דולר.

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: הקוטב הצפוני (8 תמונות)

שכבת הקרח הצפה על פני הים הארקטי הולכת ומצטמצמת בשל ההתחממות הגלובלית מה שעלול לגרום להפשרתה של הקרקע הקפואה ולשחרור הגז. המדענים אף אמרו כי כבר עתה ניתן לראות כל קיץ תמרות גז בימת סיביר המזרחית.

"זוהי פצצת זמן כלכלית שהעולם עדיין לא מודע אליו", אמרו החוקרים. מתאן לוכד חום אטמוספרי פי 25 יותר מדו תחמוצת הפחמן, ולשחרור פתאומי מאסיבי של מתאן בקוטב תהיה השפעה גלובלית קטסטרופלית, אמרו החוקרים. הדבר יגרום להאצה בהתחממות הגלובלית ויגרום לעלויות מאסיביות בשל עליית גובה פני הימים, מזג אוויר קיצוני, נזק ליבולים ופגיעה בבריאותה של אוכלוסיית העולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות