אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיויד גילה: יש לפרק את  פעילות חברת החשמל לשלושה מקטעים נפרדים צילום: אוראל כהן

דיויד גילה: יש לפרק את פעילות חברת החשמל לשלושה מקטעים נפרדים

לפי המתווה שהגיש הממונה על ההגבלים, יש לחלק את החברה למקטעי ייצור, הולכה וחלוקה ואף להוציא מידיה את מקטעי ההולכה והחלוקה. לדבריו, חוסר ההפרדה מונע תחרות בייצור חשמל. "אנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים של החברה לדחוק מתחרים עתידיים"

28.07.2013, 11:56 | ליאור גוטמן
הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דוד גילה הגיש הבוקר (א') מתווה מומלץ לביצוע רפורמה ארגונית בחברת החשמל. המתווה הוגש לשר האנרגיה סילבן שלום, שר האוצר יאיר לפיד ושר הכלכלה נפתלי בנט. לתפיסת גילה, הרפורמה במשק החשמל בכלל ובחברת החשמל בפרט חייבת לכלול הפרדה מלאה בין מקטעי ייצור החשמל בתחנות הכוח, הולכתו באמצעות רשת קווי ההולכה וחלוקתו לבתי הלקוחות, פרטיים ותעשייתים כאחד.

קראו עוד בכלכליסט

"פעילותה המקבילה של חברת החשמל הן בייצור חשמל, הן בהולכת חשמל, והן בחלוקה ואספקה של חשמל לצרכנים, מונעת התפתחותה של תחרות בייצור חשמל. מעמדה הדומיננטי של חברת החשמל בכל אחד ממקטעי הפעילות מקים חשש אינהרנטי להפעלת כוח שוק על-ידה במקטע שבו היא ספק יחיד, תוך דחיקת מתחרים וצמצום התחרות במקטע אחר, שבו היא חשופה לניסיונות של אחרים להתחרות בה" אומר גילה, ומחדש ש"חששות אלה אינם תיאורטיים. בעת האחרונה, אנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים של חברת החשמל לדחוק מן השוק מתחרים עתידיים שלה במקטע ייצור החשמל. על-ידי שליטת חברת החשמל ברשת הולכת החשמל – עורק ראשי אשר בלעדי השימוש בו, אין כל אפשרות להתפתחותה של תחרות בחברת החשמל. עובדי החברה נמנעו מלחבר מספר תחנות כוח פרטיות לרשת הולכת החשמל".

חברת החשמל בחיבור תחנת הכוח OPC, צילום: יוסי וייס דוברות חברת החשמל חברת החשמל בחיבור תחנת הכוח OPC | צילום: יוסי וייס דוברות חברת החשמל חברת החשמל בחיבור תחנת הכוח OPC, צילום: יוסי וייס דוברות חברת החשמל

 

לחברת החשמל מותר לשדרג את תחנות הכוח שלה

בחינת הרפורמה שמציע גילה מעלה שבמקטע הייצור הוא ממליץ למדינה שחברת החשמל תמכור תחנות כוח בשלמותן, ולא תכניס שותפים בתחנות הכוח הקיימות שלה. בנוסף, חברת החשמל לא תוכל להקים תחנות כוח חדשות. המתווה תואם את כוונות חברת החשמל למכור את תחנות הכוח ברמת חובב או באלון תבור. עוד ממליץ גילה שחברת החשמל תוכל לשדרג את תחנות הכוח הקיימות שלה ובתנאי שהיא לא מייצרת יותר מ-50% מהביקוש הארצי. נכון להיום חברת החשמל מספקת כ-95% מהביקוש העצמי. בנוסף, גילה ממליץ להוציא את ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל, פעולה שמצאת אף היא בבסיסה של הרפורמה המתוכננת.

בתחום מערכת ההולכה ממליץ גילה להוציא את הפעילות מידי חברת החשמל ולהעבירה לגוף אחר. "כל עוד חברת החשמל שולטת במקטע ההולכה, כל גורם בשוק הפרטי המעוניין בהקמת תחנת כוח פרטית לייצור חשמל והולכת החשמל שייצר תלוי לחלוטין בחברת החשמל. לחברת החשמל תמריץ להפריע ליצרני חשמל פרטיים להתחרות בה באמצעות השליטה שלה ברשת ההולכה של החשמל. הרשות ממליצה להעביר את פעילות ההולכה לידי חברה בבעלות ושליטה נפרדת לגמרי מחברת החשמל", טוען גילה.

כדי להשלים את התמונה, ממליץ גילה להוציא מידי חברת החשמל גם את מקטע החלוקה, כלומר את החיבור הפיסי בין קווי ההולכה לבתי הלקוחות. גם שליטה של חברת החשמל במקטע החלוקה מעמיד אותה בניגוד אינטרסים, ויש לה תמריץ להשתמש ברשת החלוקה על מנת להפריע או למנוע את הכניסה לשוק של יצרני חשמל פרטיים", אומר גילה ומזכיר את הסירוב של וועד עובדי החברה לחבר את לקוחות תחנות הכוח OPC בשליטת החברה לישראל או דליה אנרגיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ללא קשר לבעיות בחברת חשמל - הפרטה על-פי זכיון גאוגרפי אינה עובדת!
זה כמו חברות האוטובוסים שמקבלים מונופול על-פי איזור גאוגרפי, והאזרח כל לא נהנה מההפרטה, ההיפך. או כמו בעבר, חברות הכבלים האזוריות, שפשטו את הרגל. שלא כמו בדוגמאות הללו, שכאשר הרגולטור טועה האזרח סובל, ואז ניתן לתקן, בנושא תשתיות זה פשוט לא עובד, מכיוון שאין לבעל הזכיון שום אינטרנס לתחזק את התשתיות. מה הלאה? לפרק את מקורות באופן דומה? כל חברה אחראית על מקטע של צינור? ההצעה המקורית היתה לנהל באמצעות חברה ממשלתית את כל נושא ההולכה, כף המדינה תוכל לדאוג לרמת התחזוקה במישרין.
28.07.13
לכל התגובות