אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין רוצה להיות יותר אטרקטיבית: "נקל בחוקים הנוגעים להשקעות זרות" צילום: בלומברג

סין רוצה להיות יותר אטרקטיבית: "נקל בחוקים הנוגעים להשקעות זרות"

לאחר שבשנה שעברה נרשמה צניחה של 3.7% בהשקעות הזרות במדינה ל-111.7 מיליארד דולר, הממשלה הודיעה כי תצמצם את הביורוקרטיה ותפחית את מעורבותה. בתוכנית: אזור סחר חופשי בשנגחאי והסרת האיסור על ייצור ומכירה של קונסולות משחק בסין

17.08.2013, 21:27 | בלומברג

ממשלת סין החליטה להקפיא מספר חוקים הנוגעים להשקעות זרות במדינה במסגרת היוזמה של ראש הממשלה לי קאיצ'ינג ליצירת אזורי סחר חופשי, כולל שנגחאי, כדי לפתוח את כלכלת המדינה לצמיחה בת קיימא.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך יוליד דרכים "יצירתיות" לפתיחת הכלכלה, יצמצם את הביורוקרטיה וישפר את מעמדה של המדינה בכלכלה. כך על פי הצהרה רשמית שפרסמה מועצת המדינה לאחר מפגש שקיים ראש הממשלה.

סין משקיעה מאמצים רבים כדי למשוך השקעות זרות לאחר שבשנה שעברה, לראשונה מאז המשבר הגלובלי, חלה ירידה ניכרת בהשקעות אלו. ייתכן כי אזורי סחר חופשי שיורשו לצמצם את הביורוקרטיה ולאפשר חופש פיננסי יוכלו להציע תמריצים שיסייעו לממשלת סין לשמור על צמיחה כלכלית של 7% לשנה, לכל הפחות, על רקע ההיחלשות של המודל הכלכלי המבוסס על ייצוא והשקעות.

שנגחאי. הסינים רוצים למשוך עוד משקיעים זרים, צילום: בלומברג שנגחאי. הסינים רוצים למשוך עוד משקיעים זרים | צילום: בלומברג שנגחאי. הסינים רוצים למשוך עוד משקיעים זרים, צילום: בלומברג

"ממשלת סין מבינה שהשקעות זרות חשובות מאוד ורוצה להפוך את השוק הסיני לשוק אטרקטיבי עבור משקיעים אסטרטגים ופיננסיים", אמר קנט קדל, ראש מחלקת סין וצפון אסיה בחברת ייעוץ סיכונים קונטרול ריסקס (Control Risks). "משקיעים זרים רבים מודאגים מרמת הביורוקרטיה במדינה ומאי הבהירות בנוגע לחוקים וזו כנראה הדאגה הגדולה ביותר שלהם כשהם מגיעים לשוק הסיני", אמר בראיון טלפוני לבלומברג.

ההשקעות הזרות הישירות בסין נפלו ב-3.7% ל-111.7 מיליארד דולר בשנה שעברה. זאת בהשוואה לרמת השיא של 116 מיליארד דולר ב-2011. במחצית הראשונה של השנה טיפסו ההשקעות בסין ב-4.9% ל-62 מיליארד דולר.

פחות רגולציה והתערבות ממשלתית

אם יתקבל החוק, פירושו של דבר שסין תאפשר אזור שוק חופשי שיהיה נתון לפחות רגולציה והתערבות ממשלתית אך לא אזור הפטור ממס. מועצת המדינה הודיעה כי כבר אישרה ב-3 ביולי תוכנית הרצה לאזור סחר חופשי בשנגחאי. התוכנית כוללת למשל סיומו של איסור בן 13 שנה על ייצורן ומכירתן של קונסולות משחק בסין בתנאי שחברות כגון סוני ונינטנדו ייצרו את מוצריהן באזור החדש בשנגחאי.

אזור הסחר החופשי יאפשר לרשויות שנגחאי לבדוק חידושים בתחום ההשקעות והסחר ולהרחיב את פתיחתו של ענף השירותים. כך על פי דו"ח של HSBC מה-4 ביולי. ניסיונות אלו יכללו רפורמות פיננסיות שונות כגון ליברליזציה של שער הריבית וסחירות מלאה ביואן שאותם רואה מועצת המדינה כ"צעדים חשובים לקראת שדרוג כלכלתה של סין". כך כתבו כלכלנים של הבנק בסין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות