אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שפת הגוף שלכם אומרת לבוס צילום: shutterstock

מה שפת הגוף שלכם אומרת לבוס

מומחה לשפת גוף ממליץ לעולם לא לגעת בפנים, להיזהר עם לבוש אדום או צהוב ומסביר היכן כדאי לעמוד בשיחה פנים אל פנים

27.08.2013, 13:05 | סוכנויות הידיעות

שוקלים לענוד את העניבה האדומה לפגישה היום עם ההנהלה? אולי כדאי שתשקלו שוב.

קראו עוד בכלכליסט

שפת גוף ותקשורת לא מילולית יכולות להיות בעלות השפעה גדולה על החיים המקצועיים שלכם, ויכולות אף להתגלות כגורם שיוצר או הורס עסקה, קשר עסקי או אפילו הצלחה פיננסית, כך לפחות גורסים לא מעט ספרים בנושא שפת גוף.

"בעסקים, אחד הדברים החשובים ביותר הוא הרושם שעושים על אנשים", טען אליוט הופ, מחבר ומומחה לשפת גוף, בראיון ל-CNBC.

שפת גוף כוללת בתוכה תנועות גוף, הבעות פנים ומחוות וכן את הטון של הקול. הופ פרסם כמה טיפים לשימוש בשפת הגוף כדי להשיג הצלחה עסקית:

1. יציבה:

 אנשים מחליטים מה דעתם על אנשים בארבע השניות הראשונות להיכרות, אומר הופ. "בעסקים, חייבים לזכור שכאשר נכנסים לחדר ישיבות, האנשים כבר גיבשו דעה עליכם עוד לפני שהספקתם להתיישב". כדי להבטיח שתיכנסו לישיבות כשווים, הלכו ביציבה נכונה. "עמדו זקוף, הלכו בקלילות, אתם רוצים להעביר את הרושם שאתם מעוניינים להיות שם ושאתם מלאי ביטחון עצמי", מייעץ הופ. "אם אתם מטים מטה את הכתפיים, איזה מסר אתם חושבים שתעבירו?" כולנו מציגים "פנים" שונות, אבל חייבים להציג בצורה משכנעת ביטחון – אנשים יכולים לראות מעבר לפנים שלכם ביותר קלות משאתם חושבים.

2. לחיצת יד:

מגע יכול להיות בעל חלק חשוב בשפת הגוף, אם תטעו תוכלו לסיים עם פנס בעין או דחייה - אם תצדקו תוכלו לצאת עם ידכם על העליונה בעסקה באופן המילולי ביותר. "במרבית המדינות, לחיצת יד בעסקים היא הנורמה והיא מספיקה כדי לקבל הבנה האם האדם מולכם הוא אגרסיבי או פסיבי", מסביר הופ. מילת אזהרה: הישמרו מ"משחקי כוחות" שעשויים להתפתח. שימו לב אם האדם לו אתם לוחצים את היד מנסה לשנות את התנוחה כך שהיד שלו היא העליונה. "זהו משחק כוחות מובהק", אומר הופ. מרבית המשחקים האלה הם לא מודעים, אך לעיתים תגלו שכדי להיראות כמקבלי מרות, יש אנשים שמרצונם יתנו לכם להיות עם "היד על העליונה".

לחיצת יד או משחק כוח?, צילום: shutterstock לחיצת יד או משחק כוח? | צילום: shutterstock לחיצת יד או משחק כוח?, צילום: shutterstock

כדאי לכם גם לעקוב לראות מה היד "החופשית" עושה במהלך לחיצת הידיים. האם האדם השני משתמש ביד כדי להוסיף ללחיצה או כדי ללטף את הזרוע שלכם? "ככל שהיד החופשית מגיעה גבוה יותר בזרוע שלכם כך משחק הכוחות הוא משמעותי יותר", מסביר הופ. נקודה נוספת שרצוי לזכור, אל תחזיקו משקה ביד שאיתה אתם מברכים אנשים, שכן כל מה שהם ירגישו זו יד קרה ורטובה. "זה לא יעשה רושם טוב", מסכם הופ.

3. מגע:

לעולם אל תגעו בפנים שלכם. תנועה מסוג זה מסמלת על הונאה, חוסר כנות וחוסר אמון, לטענתו של הופ. בעוד שנגיעה בשפתיים מצביעה על חוסר הסכמה. "ברגע שרואים מישהו נוגע בפנים שלו באופן מיידי לא סומכים עליהם ולא חשים בנוח בחברתם".

4. טון:

הטון של הקול שלכם הוא בעל תפקיד חשוב בתקשורת הלא מילולית שלכם. "אם אתם מנסים לשכנע מישהו, שימו לב לטון הדיבור שלכם. כשאתם יוצאים בהצהרה, או מצווים, הקול נוטה לרדת בסוף המשפט. כך שאם אתם מנסים לשכנע מישהו לעשות משהו, תוודאו שהקול יורד". כמו כן, שימו לב - אנשים שמנסים להונות נוטים לעלות את הקול שלהם בסוף המשפט.

שפת הגוף שלכם משדרת מסרים לסביבה, צילום: שאטרסטוק שפת הגוף שלכם משדרת מסרים לסביבה | צילום: שאטרסטוק שפת הגוף שלכם משדרת מסרים לסביבה, צילום: שאטרסטוק

5. לבוש:

אדום וצהוב הם צבעי כוח. תיזהרו כשאתם בוחרים פריטי לבוש בצבעים האלה. הם יכולים להציג בפני הבוס שלכם ביטחון או לשקף יהירות.

6. פגיעות:

הסתכלו על פריטים כמו עטים או משקפיים של חבריכם לעבודה או הלקוחות - האם הם לעוסים בקצוות? כיצד הם מחזיקים ספר או תיק מסמכים? ניתוח מעמיק של התנהגויות מסוג זה יגלה כיצד אותו אדם ניגש למשא ומתן, וכן את תהליך החשיבה שלו והביטחון העסקי שלו. "כשאנחנו חשים פגיעים, אנחנו מגנים על אזור הצוואר שלנו. כשאדם אחר חש פגיע הוא ינסה להגן על עצמו - יחזיק ספר או נייר מעל לאזור החזה שלו או ייגע בצוואר - אלה הן שיטות להרגעה עצמית".

7. עמידה:

 אם אתם רוצים לגבש יחסים נעימים בשיחה פנים לפנים, קחו צעד קטן שמאלה, כך שעין ימין שלכם ניצבת ישירות מול עין ימין של בן השיחה. הופ אומר ש-75% מהאנשים שנשאלו, הודו שהם חשים נוח יותר כשהם עומדים בצד ימין של אדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
נו באמת - שפת גוף היא בעיקר תלויית סיטואציה
לבוא ולתת תורה נהדרת ומופלאה באופן כה שטחי כאילו מדובר במתמטיקה זה לעשות עוול לעולם שפת הגוף והקול. כיוון שמדובר בלמעלה מ-90% מהתקשורת (כן כן פחות מ-10% הינה תקשורת מילולית שמעניינת את המוח). שפת גוף אינה רק איך וכיצד אני עומד, נע ומדבר, היא בעיקר תלויית מצב שבו אני נמצא ומול מי אני עומד. יש שפת גוף טבעית ויש כזאת שאנשים מנסים לאנוס את עצמם לבצעה, וכך זה נראה ולכן העצות הניתנות כאן יכולות לייצר יותר נזק מתועלת. אדגיש - אנשים לא מגבשים דעה בארבע שניות וגם אם התחילו בגיבוש דעה יש לעומד מולם הרבה מאוד הזדמנויות לתקן ולשנותה. נגיעה בפנים אינה הונאה, יש עוד סיבות רבות לנגיעה בפנים. בכדי שתהייה הונאה צריכים להופיע עוד סימנים כמו הזעה, דופק עולה, אי נוחות, לעיתים הסתרה של הפה ו/או האף, בקיצור בהונאה מדובר במצב שאינו נוח גם למי שעוסק בהונאה ולכן שפת הגוף שלו מורכבת יותר מאשר גירוד בלחי.
אהד גניאל , תל אביב  |  27.08.13
לכל התגובות