אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר באיטליה: אין הסכמה על התקציב, ראש הממשלה מאיים להתפטר צילום: איי אף פי

משבר באיטליה: אין הסכמה על התקציב, ראש הממשלה מאיים להתפטר

אנריקו לטה נכשל בניסיונו להשיג את תמיכת הקואליציה בחבילת צעדים פיסקליים בהיקף של 3 מיליארד יורו; במפלגתו של סילביו ברלוסקוני מאיימים בפרישה מהקואליציה: "לא נוכל להישאר בממשלה שמעלה מסים ולא מקצצת בהוצאות"

28.09.2013, 09:17 | סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת איטליה, אנריקו לטה, מאיים להתפטר - בעקבות המשבר עם שותפתו הקואליציונית העיקרית, מפלגת המרכז-ימין של סילביו ברלוסקוני (PDL); כמו כן לא הצליח ראש הממשלה להשיג תמיכה לחבילת צעדים פיסקליים בהיקף של 3 מיליארד יורו.

לטה שב אתמול מביקור בניו יורק, ונפגש בערב עם שרים בממשלתו בניסיון להשיג רוב לשורה של צעדים פיסקליים, שנועדו להבטיח כי הגירעון של איטליה יעמוד בקריטריונים של האיחוד האירופי - עד 3% מהתוצר. לטה גם לא הצליח להשיג פשרה שתמנע את העלאת מס הקנייה ב-1% בשבוע הבא - צעד שעליו החליטה הממשלה הקודמת בראשות מריו מונטי.

אנריקו לטה, צילום: בלומברג אנריקו לטה | צילום: בלומברג אנריקו לטה, צילום: בלומברג

ברלוסקוני עשוי לאבד את מקומו בסנאט בשבוע הבא, לאחר שבית המשפט העליון במדינה דחה לפני כחודש את ערעורו על הרשעתו בתיק הונאות המס. ב-PDL אומרים כי אם הסנאט יאשר את ההדחה - הם יפרשו מהקואליציה, דבר שיוביל לבחירות בזק במדינה.

ב-PDL מתנגדים גם להצעה למנוע את ההעלאה המתוכננת של מס הקנייה באמצעות ייקור המס על הדלק - ואומרים כי מהלך זה "יעניש את הצרכנים". לדבריהם, "לא נוכל להישאר בממשלה שמעלה מסים ולא מקצצת בהוצאות"

מלבד הבעיות הפוליטיות, גורם הדאגה המרכזי הוא רמות החוב במדינה. על פי נתוני סוכנות הסטטיסטיקה יורוסטאט, יחב החוב תוצר באיטליה עומד על 130%, והוא השני הגבוה ביותר בקרב מדינות גוש היורו.

כלכלת איטליה התכווצה ב-0.3% ברבעון השני - לאחר שההוצאה הפרטית ירדה ב-0.4%. בתחילת החודש אמר שר האוצר פבריציו סאקומני כי להערכתו המדינה תיחלץ מהמיתון במחצית השנייה של השנה, והמשק אף יתרחב ב-2014. "אני חושב שהרבעון הרביעי יספק לנו סימן מעודד", הוסיף.  

תגיות