אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אזהרת רווח לכדורגל הטורקי צילום: רויטרס

אזהרת רווח לכדורגל הטורקי

בורסת איסטנבול הזהירה את ארבע הקבוצות הגדולות - גלאטסריי, בשיקטאש, פנרבחצ'ה וטרבזונספור - כי עליהן לנקוט בפעולה מיידית לשיפור מצבן הפיננסי

30.09.2013, 16:21 | סוכנויות הידיעות

משהו רקוב בכדורגל הטורקי, ובשבוע שעבר רשות הרגולציה של בורסת איסטנבול הזהירה את ארבע הגדולות (גלאטסריי, בשיקטאש, פנרבחצ'ה וטרבזונספור) כי עליהן לנקוט בפעולה מיידית לשיפור מצבן הפיננסי. 

קראו עוד בכלכליסט

בבורסה מודאגים מכך שהחובות לטווח הקצר של כל ארבע הקבוצות גבוהים מההכנסות שלהן – כלומר הן במחסור חמור של הון עבודה. לפיכך מתגברות הספקות האם ניתן להמשיך להגדיר את המועדונים כ"עסק חי". על מנת שיוכלו להישאר רשומות בבורסת איסטנבול, הקבוצות יצטרכו לעבור ביקורת חיצונית שתקבע האם הן נזילות. אולם ההצהרה הזו מטעם הבורסה מהווה אזהרה חמורה לקבוצות לפעול במהירות לתקן את מצבן הפיננסי. בשיקטאש וטרבזונספור, קיבלו עד כה רק אישור על תנאי מהמבקר.

הרגולטורים הצביעו גם על חשיפה גבוהה למטבעות חוץ בבשיקטאש וגלאטסריי (כתוצאה מרכישת שחקנים במטבעות שאינם הלירה הטורקית). הקבוצות מחויבות להעברת תשלומים נוספים על שחקנים שכבר רשומים אצלן, וחשופות בצורה מסוכנת לשינויים בשערי החליפין, בייחוד כעת שהלירה הטורקית נחלשת. גלאטסריי, לדוגמה, חייבת 288 מיליון לירה טורקית. ביוני לירה אחת עמדה על 0.42 יורו, אך כעת השווי שלה נפל ל-0.35 יורו. כתוצאה מכך, נוספו 17 מיליון יורו לסכום שגלאטסריי מחויבת לשלם.

 
שחקני פנרבחצ שחקני פנרבחצ'ה בימים טובים | צילום: אי פי אי שחקני פנרבחצ

כמו כן, ישנם נושאים נוספים מחוץ למגרש שמשפיעים על הכדורגל הטורקי. בשיקטאש ופנרבחצ'ה אינן מורשות להשתתף העונה ובעונה הבאה בתחרויות האירופיות לאחר שהואשמו בהטיית משחקים. טרבזונספור החלו בצורה טובה את קמפיין הליגה האירופית שלהם, אך כספי הזכייה מאופ"א הוקפאו לאחר שלא הצליחו להוכיח שאינם מפגרים בתשלומים של מסים, שכר ודמי ההעברה. המצב חמור במיוחד לקבוצה, שכן רשות המס הטורקית הצהירה בפומבי כי טרבזונספור חייבת מסים של כ-5 מיליון יורו עבור 2012.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות