אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחראי על הרפורמות של פיפ"א נמאס לנסות לשנות את הארגון צילום: רויטרס

לאחראי על הרפורמות של פיפ"א נמאס לנסות לשנות את הארגון

מארק פיית האחראי על הרפורמות של פיפ"א הודיע כי הוא מתכוון לפרוש מתפקידו בסוף השנה. "לא אקח על עצמי משימה דומה בעתיד בתוך הקרקס הזה שבו צדדים שונים תוקפים אחד את השני כל הזמן"

02.10.2013, 13:56 | סוכניות הידיעות

למארק פיית נמאס. האחראי על הרפורמות של פיפ"א הודיע כי הוא מתכוון לפרוש מתפקידו בסוף השנה, הכרה בכך שהעבודה שלו מיצתה את עצמה. פיית, אקדמאי מבאזל עם ניסיון נרחב בתחומי המנהל והמלחמה נגד שחיתות, מונה ב-2011 על ידי נשיא פיפ"א ספ בלאטר בעקבות שורה של שערוריות שהפכו את פדרציית הכדורגל העולמית לבדיחה מהלכת.

קראו עוד בכלכליסט


 

פיפ"א. הסיבות העיקריות לפרישתו של פיית נבעו מהכישלון בפיפ"א להגיע להסכמה על הטלת מגבלות גיל וותק על הנשיא וחברי הוועד הפועל, וכן התנגדות לפרסום השכר של בכירים., צילום: אי אף פי פיפ"א. הסיבות העיקריות לפרישתו של פיית נבעו מהכישלון בפיפ"א להגיע להסכמה על הטלת מגבלות גיל וותק על הנשיא וחברי הוועד הפועל, וכן התנגדות לפרסום השכר של בכירים. | צילום: אי אף פי פיפ"א. הסיבות העיקריות לפרישתו של פיית נבעו מהכישלון בפיפ"א להגיע להסכמה על הטלת מגבלות גיל וותק על הנשיא וחברי הוועד הפועל, וכן התנגדות לפרסום השכר של בכירים., צילום: אי אף פי

פיפ"א, שנאבקה במשך שנים תחת העננה השחורה שהותירה פרשת התשלומים הלא חוקיים של ISL, נפגעה משערוריית קניית קולות בוועד הפועל החזק שלה, שלוותה גם בהאשמות של מתן שוחד במסגרת המרוץ לנשיאות. פיית, שתפקידו ספג ביקורת כבר מההתחלה על ידי ארגון Transparency International, הקים ועדת מנהל עצמאית (IGC) לפקח על עבודות הרפורמה. אולם, בעוד שחלה התקדמות מסוימת, פיית הבהיר לקונגרס של פיפ"א שנערך במאי במאוריציוס שהוא אינו אדם מרוצה.

המומחית הקנדית אלכסנדרה ווראג מטרייס אינטרנשיונל, פרשה עוד קודם לכן בשל המכשולים שהציבו הפדרציות האזוריות, ובעיקר אופ"א האירופית. פיית מתכוון כעת לממש את איומיו החוזרים ונשנים לפרוש מהובלת תהליך הרפורמות. הוא יוחלף בתפקיד על ידי דומניקו סקאלה, התעשיין השוויצרי שמשמש מאז השנה שעברה כיו"ר הוועדה החדשה לביקורת וציות.

"תמיד תפסתי עצמי בוועדת המנהל העצמאית בתפקיד של מיילדת. קיימים כעת בתוך פיפ"א המבנים העצמאיים הנחוצים להמשיך את העבודה", אמר פיית בראיון לעיתון הגרמני פרנקפורטר אלגמיינה. "העתיד יהיה עניין של פיקוח עצמי. אם פיפ"א לא תרצה לקדם את העניין, היא לא חייבת. איננו יכולים להכריח אותם". ביחס לקונפליקטים בתוך פיפ"א, כולל המתיחות בין בלאטר ונשיא אופ"א מישל פלאטיני, הוסיף פיית: "לא אקח על עצמי משימה דומה בעתיד בתוך הקרקס הזה שבו צדדים שונים תוקפים אחד את השני כל הזמן".

הסיבות העיקריות לפרישתו של פיית נבעו מהכישלון בפיפ"א להגיע להסכמה על הטלת מגבלות גיל וותק על הנשיא וחברי הוועד הפועל, וכן התנגדות לפרסום השכר של בכירים.

במהלך הקונגרס, טען פיית בפני בלאטר, הבכירים ונציגי המשלחות מיותר מ-200 התאחדויות מקומיות כי בהירות סביב השכר היא מחווה חיונית כדי להראות לעולם מעבר לתחום הכדורגל שפיפ"א רצינית לגבי ביצוע הרפורמות. "הצעד הזה יעביר מסר מהותי שלדירקטורים אין מה להסתיר", הזהיר. "אלה אולי לא הנקודות הבסיסיות ביותר ברפורמות, אך הן מעבירות מסר סימבולי. בסך הכל, רשמנו לא מעט הישגים, אך הנקודה האחרונה הזו מוכיחה כי תהליך הרפורמות עוד לא הסתיים. לרוע המזל הרפורמות המהותיות ביותר נדחקו הצידה מסיבות פוליטיות ולא בגלל היגיון הקשור לרפורמות".

ההישג הבולט ביותר של פיית הוא ניסוח טיוטה למערכת המתרחבת של ועדת האתיקה החדשה, שכוללת את מייקל ג'י. גרסיה האמריקאי בתפקיד החוקר והתובע והגרמני הנס-יואכים אקרט בתפקיד השופט. אם כי יש לציין שגרסיה לא היה אחד משלושת המועמדים המועדפים של פיית לתפקיד. דרך החתחתים הובילה לכך שפיית תקף גם את המוסדות השיפוט, הפוליטיות והמס השוויצריות בטענה שהן נמנעות מלשבור את המסורת של חשאיות תאגידית. הוא טען כי העדר הרגולציה מעודדת ארגוני ספורט רבים להקים את המטה שלהם במדינה, אך מכל הסיבות הלא נכונות. "שוויץ זקוקה לשליטה רחבה יותר על מעמד המס של פיפ"א ושאר ארגוני הספורט במדינה. זה מעצבן שדבר לא קורה".

פיית אינו מוותר רק על תפקידו כאחראי על הרפורמות בפיפ"א, הוא פורש גם מתפקידו כיו"ר קבוצת העבודה נגד שחיתות של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD). הצעדים הללו יאפשרו לו להשקיע יותר זמן בתפקידו החדש כנשיא בית המשפט הגבוה של בנק הפיתוח האפריקאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות