אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סירובו של אובמה לדון בגירעון יגרום לחדלות פירעון" צילום: בלומברג

"סירובו של אובמה לדון בגירעון יגרום לחדלות פירעון"

בראיון ראשון מאז החלה השבתת שירותי הממשל בארה"ב לפני שבוע, אמר ג'ון ביינר כי יסרב להעלאת תקרת החוב ללא פתרון למשבר התקציב

07.10.2013, 22:01 | סוכנויות הידיעות

שבוע לאחר תחילתה של השבתת שירותי הממשל הפדרלי בארה"ב, הפערים בין הצדדים הנצים עדיין נראים כבלתי ניתנים לגישור, כאשר הרפובליקנים מתבצרים בעמדתם שלא לאפשר העלאת תקרת החוב, אלא אם יתקיימו במקביל דיונים לצמצום הגירעון. 

קראו עוד בכלכליסט

הקיצונים מבין הרפובליקנים קושרים את פתרון המבוי הסתום בצמצום היקף רפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה.

בראיון לרשת ABC, הראשון שהעניק לתקשורת מאז החלה ההשבתה, הציג יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר את עמדתו הבלתי מתפשרת בסוגיית תקרת החוב. "אני לא אעלה את תקרת החוב ללא דיון רציני בהתמודדות עם הבעיות שגורמות לחוב לתפוח", אמר. "הנשיא מסתכן בחדלות פירעון בכך שהוא לא יושב איתנו לשולחן הדיונים".

ג ג'ון ביינר | צילום: בלומברג ג

בהודאה שנחשבה ליוצאת דופן מפי פוליטיקאי בדרגתו של ביינר, ציין יו"ר בית הנבחרים כי לא תמך בהשבתת שירותי הממשל. "סברתי כי המאבק צריך להתמקד בתקרת החוב", אמר. "עמיתיי היו אלה שהחליטו לנקוט את המהלך הזה, והמאבק היה למעשה בלתי נמנע".

בתוך כך, השפעותיה של ההשבתה מוסיפות להכות בכלכלת ארה"ב. גורמים רשמיים במגזר הדיור הזהירו כי המשך ההשבתה יקשה מאוד על רוכשי בתים לקבל משכנתאות, גם בשל צמצום צוותים במנהל הדיור הפדרלי. בסוף השבוע הודיע הפנטגון כי יחזיר לעבודה את רוב 350 אלף עובדי הציבור שהוציא לחופשה כפויה, חלק משמעותי מכ־800 אלף עובדים פדרליים שנמצאים בחופשה זמנית ללא תשלום.

עד כה התמקד המאבק בדרישות הרפובליקנים לדחות או לבטל חלקים מחוק ביטוח הבריאות, זאת בתמורה להעברת מימון לממשל הפדרלי כדי למנוע השבתתו. עתה, באמצעות החיבור בין מימון הממשל לבין העלאת תקרת החוב, ביינר מנסה לאלץ את הנשיא אובמה ואת מנהיג הרוב בסנאט הארי ריד להסכים לסדרי העדיפויות של הרפובליקנים לגבי הגירעונות וההוצאות הפדרליות. זאת בתמורה להתקדמות בדיונים בשתי הסוגיות הללו.

ביינר ניצב כעת בפני שני אתגרים מרכזיים בתוך מפלגתו. הרפובליקנים המתונים, המשתוקקים להחזיר לסדרם את שירותי הממשל הפדרלי ולהימנע מחדלות פירעון, כבר הושיטו יד לפיוס ומוכנים לבדוק פתרונות אפשריים. מנגד, השמרנים מקרבם מאיימים להפנות את גבם לביינר, אם הסכם רחב לצמצום הגירעון לא יכלול צמצום היקפה של רפורמת הבריאות החדשה.

הרפובליקנים בסנאט קפצו בינתיים על רכבת ההשבתה כדי לקדם את דרישותיהם לגבי צמצום הגירעון. הסנטור רוב פורטמן מאוהיו מנסה לגייס את תמיכת הדמוקרטים בסנאט להצעה שהוא סבור שתפתור את המשבר — כך לפי גורם המקורב לתוכניתו. פורטמן המליץ על הסכם שיממן את הממשל לשנה אחת ברמה שתהיה מקובלת על הרפובליקנים, ואשר תכלול תוכניות להתנעת רפורמה במערכת המיסוי. תוכניתו גם תעלה את תקרת החוב בהיקף המשתווה לצעדים להפחתת הגירעון שכבר זכו לתמיכת אובמה בתקציבו האחרון.

הסנטור הדמוקרטי צ'אק שומר אמר בראיון לתקשורת כי חמשה סנטורים רפובליקניים פנו אליו כדי לנסות ולהביא לסיומה של ההשבתה. "הם יודעים שזה רע למפלגה ולמדינה להמשיך בהשבתה הזו, והם יודעים שזה גרוע אף יותר למפלגה ולמדינה להגיע לחדלות פירעון", ציין. שומר ודמוקרטים אחרים סברו כי בדבריו של ביינר בראיון היו דווקא רמזים להתגמשות.

"אני יכול לומר שביינר לא ייתן לנו להגיע לחדלות פירעון", אמר שומר, בהצביעו על בקשת ביינר לקיים דיון בנושא, כעדות לנכונותו להגיע להסכם שיכלול את דרישות הרפובליקנים. "חדלות פירעון היא אפשרות מהלכת אימים. גם אם קיים סיכוי של 30% לכך, זה מקפיא את השווקים ומושך אותנו למיתון. ביינר לא יכול להסתכן בכך, והוא יודע את זה", ציין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות