אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע בהודעה דרמטית: תפטר 5,000 עובדים בעולם; הערכות: כ-800 בישראל צילם: אוראל כהן

טבע בהודעה דרמטית: תפטר 5,000 עובדים בעולם; הערכות: כ-800 בישראל

מדובר בכ-10% מכח העבודה של החברה בעולם. ג'רמי לוין נשיא ומנכ"ל טבע: "זו תקופה קשה עבור רבים מעובדינו. רוב הקיצוצים יהיו מחוץ לישראל"; המהלך יושלם עד סוף 2014

10.10.2013, 14:08 | ניר צליק
בדצמבר 2012 חשפה טבע, יצרנית התרופות הישראלית, תוכנית אסטרטגית חדשה במסגרתה הודיעה החברה על כוונתה לחסוך כ-1.5-2 מיליארד דולר בהוצאות התפעול תוך חמש שנים, קרי, עד דצמבר 2017. כעת, חושפת החברה כיצד היא מתכוונת לעשות זאת לפרטים.

 

היום נודע כי טבע תפטר כ-10% מכוח האדם בעולם – כ-5,000 איש, כאשר בישראל צפויה החברה לפטר כ-800 700 איש. נכון לסוף 2012 העסיקה טבע 45,948 עובדים, מהם 7,397 עובדים בישראל. מרבית עובדי החברה ממוקמים באירופה, 19,749 איש, כאשר בצפון אמריקה יש 9,483 עובדים, באמריקה הלטינית 4,374 עובדים, באסיה 4,893 איש ובמדינות אחרות 52 עובדים.
 
מרבית הצמצום יתבצע עד סוף שנת 2014. בנוסף, טבע תמשיך לזהות הזדמנויות להשאת ערך על ידי מכירת נכסים שאינם מתאימים לעסקי הליבה של החברה או שאינם חיוניים לעתידה. טבע תצמצם תחומי פעילות אשר יעילותם פחותה. במקביל תפעל להרחבת פעילותה בתחום הגנרי ולהשקעה בתכניות ליבה של מחקר ופיתוח כולל פיתוח מוצרים גנריים מורכבים ובעלי ערך גבוה. כמו כן תפעל להעצמת נוכחותה בשווקים מתפתחים ולהרחבת סל מוצריה, בעיקר בתחום התרופות הייחודיות והתרופות ללא מרשם.

 

טבע מצפה כעת להשיג חיסכון שנתי בעלויות של כ-2 מיליארד דולר עד סוף שנת 2017, וזאת בהשוואה לטווח חיסכון שנתי של 1.5 - 2 מיליארד דולר אותו סיפקה בעבר כתחזית. החברה מעריכה כי מיליארד דולר (כ-50%) מהחיסכון השנתי בעלויות יושג עד סוף שנת 2014 וכ-70% מהחיסכון עד סוף שנת 2015.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

החברה מעריכה כי מרבית החיסכון יושג כתוצאה מירידה בעלות המכר שלה. טבע מצפה להשקיע חלק מהחיסכון המצטבר ב-2014 וב-2015 בתכניות בעלות פוטנציאל גבוה, הכוללות השקעה בפיתוח מוצרים גנריים מורכבים ובעלי ערך גבוה ובצבר המוצרים הייחודיים בפיתוח, הכולל יותר מ-30 תכניות בשלבים מתקדמים.

 

העלויות הכוללות של תכנית ההתייעלות לפני מס מוערכות בכ-1.1 מיליארד דולר, והן יחולו במקביל להשגת החיסכון עד סוף שנת 2017, מהן כ-75% במזומן וכ-25% שלא במזומן – בפחת מואץ ובירידת ערך של נכסים.

 

טבע מאשררת את התחזית הפיננסית לשנת 2013 במונחי Non-GAAP וצופה כי תסיים את השנה סמוך לנקודת האמצע של הטווחים המקוריים אותם סיפקה לשנת 2013: 19.5-20.5 מיליארד דולר בהכנסות נטו ו-4.85-5.15 דולר רווח מדולל למניה. בימים אלו משלימה החברה את הכנת תכנית העבודה השנתית ומתכננת לפרסם בדצמבר את תחזיתה הפיננסית לשנת 2014, אשר תכלול גם פרטים נוספים על תכנית ההתייעלות.
 
ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי: "אנחנו צריכים לשים את המהלך הנוכחי בקונטקסט של השינויים הגדולים שקורים ברחבי העולם. אנחנו מכינים את התוכנית להפוך את טבע לחברה מובילה בעולם וכשרואים את השינויים במחירים וברגולציה ובבלעדיות של תרופות, אנחנו חייבים להפוך את החברה למודרנית יותר ויעילה מבחינת עלויות".
 
"בשנה שעברה התחלנו לעבוד בחברה על זיהוי בחברה של תוכניות שצריך לפנות אליהן. זיהינו מעל ל-100 תוכניות כאלה שאפשר לחסוך בהן ושיעזרו לנו להפוך את החברה ליעילה יותר. זה כולל מכירה של נכסים שונים ברחבי העולם שלא מתאימים לחברה. הירידה בכוח האדם לא תהיה שווה בכל מקום, והיא תהיה בהיקף של 10% בקרב כוח האדם שיהיו מרוכזים בחלק מהאזורים. עם זאת, אנחנו עשויים לגדול באיזורים אחרים. בנוגע לישראל. רוב הקיצוצים יהיו מחוץ לישראל", אמר לוין.
 
"האצנו את התוכנית שעליה הודענו לראשונה ב-2012 ועכשיו במקום ירידה של 1.5-2 מיליארד דולר בהוצאות ב-2017 התוכנית הזו תחסוך כמיליארד דולר כבר ב-2014 ובסך הכל כ-2 מיליארד דולר. התחזיות של השנה הנוכחית נותרת בעינה".

 

באשר להיקף הפיטורים בישראל אמר לוין כי "אנחנו לא יודעים עדיין כמה עובדים בדיוק יפוטרו בישראל. ביחס לכל הגלובוס דיברנו על פיטורים של כ-5,000 איש. רוב האנשים יהיו מחוץ לישראל. חלק מהקיצוצים יהיו בכך שלא נבצע השקעות וחלק כקיצוץ כוח אדם. בסוף השנה נפרט באופן ספציפי איך זה משפיע על מבנה העלויות של טבע. בינתיים עשינו תוכניות לסגור מפעל בארצות הברית ואנחנו מוכרים מפעל נוסף בפלורידה".

 

באשר לשאלה מדוע התוכנית הוקדמה מהמועד שנקבע לה, אמר לוין כי "אנחנו עובדים על זה כבר כמה זמן. הרגשנו שאנחנו מוכנים ושזיהינו את כל התוכניות שצריך לחסוך בהן וכתוצאה מכך הכנו את עצמו בצורה אגרסיבית לקראת שנת 2014". באשר לעובדים אמר לוין כי "אנחנו מבינים את ההשפעה על העובדים ואנחנו מכבדים אותם".
 
ההסתדרות תנהל משא ומתן עם הנהלת טבע על הדרישה לפטר כ-800 עובדים, כך סוכם בשיחה מוקדם יותר היום בין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, לבין נציגי החברה. עובדי טבע מאוגדים ב-9 ועדים של ההסתדרות הכללית ו-2 ועדים של ההסתדרות הלאומית.

בהסתדרות אומרים כי בכל מקרה לא יסכימו לקבל את הדרישה לפיטורים באופן חד-צדדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

37 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
עצוב - איפה ההסתדרות ומר יהיר לפיד
ברוב החברות 20% מהעובדים מרוויחים 80% מהכסף. גם בטבע. חבל שלא מקצצים במשכורת של הבכירים, ממילא הם לא ירגישו את זה. אבל הכי פשוט זה לפטר. זה מפלטם של המנהלים החובבים. חבל. עכשיו לכאורה כל מה שנותר זה למכור את המנייה. ככה הבכירים ישלמו במזומן על המהלך (יש להם תיק מנית כחלק מההטבה) אבל אז יפטרו עוד עובדים מהשורה....זו העת שההסתדרות תכנס לעובי הקורה. ראשית, תרומת שכר לכל מי שמרוויח מעל 10,000 ש"ח, היה ולא יספיק שיקצצו משכר הבכירים עוד. רק אחרי מהלכים אלו יש מקום לפנות לפיטורין כמהלך אחרון ובלית ברירה. זה מה שהיה צריך לקרות אבל כששר האוצר חובב הסיגרים לא מבין את המהות של העבודה החברתית אז ברור שכולם יפוטרו וזה רק מהלך אחד וראשון. יהיו עוד. עצוב וחבל על כל מי שמפוטר. לסיכום מה קיבלנו - שר לא חכם שניסה להוכיח לכולם שהוא כן, נפגש עם טבע, הקטין את ההטבה הממשלתית וקיבל לפנים 800 מפוטרים.אתם מבינים את המסר ? תרצה עוד מס, תקבל עוד מפוטרים.....כמה ציני וכמה עצוב
מוני , הוד השרון  |  13.10.13
34.
איזו צביעות ואטימות של ההנהלה
במצב העניינים היום ראוי היה להוריד את השכר של כלל (כן כלל!) העובדים והמנהלים והדירקטורים והפרילנסרים והספקים של טבע בשיעור נמוך מאוד. התוצאה היתה אותו חסכון אך לכולם היתה עדיין העבודה והפרנסה. מי שלא יודע לעשות את זה לא צריך להיות מנהל זאת. הכותב של חברה ציבורית. אל לו לשכוח שהוא
מיכאל , מרכז  |  13.10.13
לכל התגובות