אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: שוטרים יוכלו לשלול רשיונות גם בלי לחזות בביצוע העבירה צילום: אפי שריר

הצעת חוק: שוטרים יוכלו לשלול רשיונות גם בלי לחזות בביצוע העבירה

לפי נוסח ההצעה, השוטר יוכל לשלול רשיון "במצבים בהם יש לו יסוד סביר להניח כי בוצעה עבירה מסכנת חיים, גם אם לא חזה בעת ביצוע העבירה"

11.10.2013, 20:20 | תומר הדר

ביום ראשון הקרוב תוגש לאישור הממשלה הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה, שמובילה סגנית שר התחבורה ציפי חוטובלי, במסגרתה תוחמר האכיפה כלפי עברייני תנועה.

לשון הצעת החוק כוללת סעיף תמוה, המאפשר לשוטרים לשלול את רישיון הנהיגה של נהג "במצבים בהם יש לו יסוד סביר להניח כי בוצעה עבירה מסכנת חיים, גם אם לא חזה בעת ביצוע העבירה". פירוש הדבר הוא ששוטר יכול לשלול את רשיונו של כל נהג מזדמן בו ייתקל במידה והשוטר סבור שהנהג ביצע עבירה מסכנת חיים - אפילו אם השוטר לא חזה במו עיניו בביצוע העבירה.

שוטר תנועה , צילום: אפי שריר שוטר תנועה | צילום: אפי שריר שוטר תנועה , צילום: אפי שריר

מדובר בסעיף המבטל בפועל את אחד העקרונות החשובים ביותר שלפיו פועלים כיום שוטרי משטרת התנועה הארצית במקרה של ביצוע עבירות רבות - עקרון שמירת קשר העין. מדובר בעיקרון המאפשר לשוטר לקשר את הנהג העבריין לביצוע העבירה ומונע מצב בו יוענק דו"ח לנהג שכלל אינו קשור לביצוע העבירה. מהלך שכזה צפוי "לסתום" את בתי המשפט מאחר ונהגים רבים יוכלו לטעון שכלל אינם קשורים לעבירה שבגינה הואשמו.

עוד קובעת הצעת החוק כי על נהגים הנוהגים תחת השפעת אלכוהול יוטלו עונשים שינועו בין חצי שנת שלילה לשלוש שנות שלילה, בהתאם לוותק בנהיגה ולמידת האלכוהול בדמו של הנהג. לפי לשון ההצעה, נהג שנמצא בגופו ריכוז הגבוה ב-50% מהרמה המותרת ישלל רשיונו לשנה. במקרה של נהג שרמת האלכוהול בדמו תהיה פי שלוש מהמותר תיקבע השלילה לשלוש שנים. כיום החוק אחיד לכל מי שנתפס בנהיגה בשכרות וקובע תקופת שלילה בת שנתיים.

בנוסף לפי לשון הצעת החוק תוארך תקופת השלילה למה שמוגדר כ"עבירות מסכנות חיים".כך עבירות של נהיגה באופן נמהר ורשלני המסכן חיי אדם וכן אי מסירת פרטים אחרי תאונה, ביצוע תאונת פגע וברח ונהיגה ללא מלווה עבור נהג חדש – עבירות שכבר קיים עליהם עונש מאסר, תורחב השלילה לשישה חודשים. הרפורמה קובעת גם אפשרויות לפריסת קנסות לנהגים עבריינים במטרה להקל על נהגים מעוטי יכולת.

תגיות

45 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

43.
חזרנו לימי רומי העליזים והקלגסים שהתעללו ביהודים
מה עוד ?חייבים להעיף את הימין לאלף הרוחות אם כל החכי"ם ההזויים שהפסיקו לקחת את הטיפול התרופתי .מה הצעת החוק המטומטמת הזאת של ח"כ הזויה השוטר לא חייב לראות לא לשמוע ולרשום דו"ח כי אשתו הרגיזה אותו על הבוקר והמפקד שלו לא בא לו טוב על הבוקר והוא החליט לתת סתם דו"ח כי בא לו.מתי נתפטר מגברת חוטובלי יחד אם ביבי וכנופיית הקלגסים שכל יום מחפשים איך לעשות רע לאזרח ולמצוץ את דמו
בקריזה  |  15.10.13
42.
מה כבר אפשר לצפות מאחת חכמה כמו ביקיני בלי חוט?
זה כמו הסיפור על האבא שהיה נותן לבן סטירה כל יום כי הוא בטח עשה משהוא רע. אני כבר שונא שוטרים ומחנך את ילדי לשנוא אותם בעקבות דו"ח שפעם קיבלתי על כך ששכחתי להדליק אורות בלילה ברחוב שהיה מואר כמו באור יום, מקרה שמצדיק תזכורת ולא דו"ח. תמשיכו כך ותגלו שמידת שיתוף הפעולה בין האזרחים לשלטון תמשיך לרדת והח"כים, השרים ועובדי הממשלה יעברו למעמד של אוייב.
בן  |  15.10.13
41.
חחחח שלילה?? שוטר צריך להוציא להורג במקום בכדי לחסוך הוצאות משפטיות למדינה
ובכלל צריך להחיל עוצר יציאה מהבית החל מהשעה 22:00 ולגבות מס נסיעה לפי קילומטר ולגבות אגרת טלוויזיה מעוורים כי הם יכולים לשמוע את השידור החצופים ולאסור את השימוש במזומן שלא יעלימו מיסים הגנבים האלה רק האזרחים העשירים יישארו פה וישנו את שם המדינה ל"ביבי-לנד" וימנו 1200 חברי כנסת שיהיו מרוצים כולם רק ככה ייפתרו באמת כל צרותינו
דרור , חלם  |  15.10.13
לכל התגובות