אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סנו בוחנת את רכישת טמבור מעזריאלי צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

סנו בוחנת את רכישת טמבור מעזריאלי

בכירי סנו נפגשו עם מנהלי גרנית הכרמל, המחזיקה בטמבור, וכן עם נציגי בנק ההשקעות שמטפלים במכירת החברה. בשלב זה שני אנשי העסקים המבוגרים ביותר בישראל אינם מסכימים על המחיר. סנו: התקבלה פנייה ראשונית, אין מגעים מהותיים

22.10.2013, 06:52 | גולן חזני

חברת סנו שבשליטת ברונו לנדסברג מתעניינת ברכישת טמבור שבבעלות דוד עזריאלי, כך נודע ל"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

בימים האחרונים קיים מנכ"ל סנו אלכס לנדסברג לפחות שתי פגישות עם בכירים בקבוצת עזריאלי המחזיקה בטמבור. בפגישות השתתפו גם בנקאי השקעות של בנק ברקליס, שנשכרו לצורך מכירה אפשרית על ידי אנשי קבוצת עזריאלי.

עוד נודע כי המחיר הנדרש עבור טמבור, כ־500 מיליון שקל, מרתיע בשלב זה את בעלי השליטה בסנו, משפחת לנדסברג, והסיכוי לעסקה במחירים אלה נמוך, אם כי קיים. בסיום הפגישות בין הצדדים דרשו אנשי ברקליס לקבל מסנו הצעה ראשונית לא מחייבת עבור טמבור. הסכום שנמסר על ידי סנו, העומד על 300־400 מיליון שקל נמוך, כאמור, בהרבה מזה שדורש עזריאלי. משלב זה, אמורה להירשם התקדמות בין הצדדים, אף שהמגעים ביניהם נמצאים בשלבים ראשונים. בינתיים נכנסה לתמונה גם חברת השקעות זרה, שבוחנת בעצמה את רכישת טמבור.

"לנדסברג ועזריאלי מבוגרים ועקשנים"

המשא ומתן על מכירת טמבור נושא אופי מיוחד מאוד לאור זהות הנושאים והנותנים: דוד עזריאלי (91) וברונו לנדסברג (93) הם שני אנשי העסקים המבוגרים בישראל. "מדובר כאן בשניים מהנושאים והנותנים הקשים ביותר בשוק", אמר גורם המקורב לאחת משתי החברות, "שניהם אנשים מבוגרים ועקשנים, וקשה לי להאמין שהם יצליחו להגיע למחיר מוסכם לטמבור". 

ברונו לנדסברג (מימין) ודוד עזריאלי, צילום: עמית שעל ברונו לנדסברג (מימין) ודוד עזריאלי | צילום: עמית שעל ברונו לנדסברג (מימין) ודוד עזריאלי, צילום: עמית שעל

ההתעניינות בטמבור עשויה להצביע על שאיפות ההתרחבות של סנו לתחומים חדשים המשיקים לחברה. סנו, המייצרת מוצרי ניקוי, טואלטיקה ואחזקת הבית, התמקדה עד היום ברכישות של חברות הפעילות בתחום (בעיקר חברות המתמחות בייצור מוצרי נייר וניקוי), על פי אסטרטגיה שהתווה מייסדה לנדסברג ואשר אומצה על ידי המנכ"ל הנוכחי, בנו אלכס. טמבור, המנוהלת על ידי מיכאל דיין, נוסדה ב־1936 ועוסקת בייצור צבעי קיר, צבעי דפוס וצבעי רכב. כמו כן החברה פועלת בתחום מוצרי הגבס ומוצרים נוספים לבנייה ושיפוצים.

סנו סובלת משחיקה במחירי מוצרי הנייר

טמבור הנה חברה פרטית שנמחקה מהבורסה ב־2012. היא סיימה את 2011 עם הכנסות של 771 מיליון שקל, עלייה של 12.6% לעומת 2010, ועם רווח נקי של 31.4 מיליון שקל, ירידה של 11% לעומת 2010. על פי הערכות, את 2012 סיימה טמבור, שנאלצת להתמודד עם העלייה במחיריהם של חומרי הגלם, עם הכנסות של 860 מיליון שקל. החברה הציבה לעצמה יעד להגיע להכנסות של כמיליארד שקל ב־2014. סנו מוכרת מוצרי ניקוי וטואלטיקה בעיקר בישראל, אבל גם ברומניה ובבולגריה. החברה סיימה את 2012 עם הכנסות של 1.47 מיליארד שקל, עלייה של כ־4% לעומת 2011. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב־81.9 מיליון שקל, ירידה של כ־3% לעומת 2011. הירידה ברווח הנקי נבעה משחיקה בתחום מוצרי הנייר.

מסנו נמסר בתגובה כי אכן התקבלה פנייה ראשונית באמצעות צד שלישי, ואולם לא מתקיימים שום מגעים מהותיים בנושא טמבור.

טמבור

 • שנת הקמה: 1936
 • בעלים: גרנית הכרמל שבשליטת דוד עזריאלי (91). טמבור נמחקה מהבורסה ב־2012
 • תחומי פעילות בולטים: ייצור צבעי קיר, צבעי דפוס ורכב, מוצרי גבס ומוצרי בנייה ושיפוצים
 • מכירות ב־2012: 860 מיליון שקל
 • מנכ"ל: מיכאל דיין

סנו

 • שנת הקמה: 1965
 • מייסד ובעלים: ברונו לנדסברג (93)
 • תחומי פעילות בולטים: מוצרי ניקוי וטואלטיקה
 • מכירות ב־2012: 1.47 מיליארד שקל
 • רווח נקי ב־2012: 81.9 מיליון שקל
 • מנכ"ל: אלכס לנדסברג
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות