אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר פיננסי או שינוי מגמה? מכירות האופניים באיחוד האירופי עקפו את מכירות המכוניות צילום: בלומברג

משבר פיננסי או שינוי מגמה? מכירות האופניים באיחוד האירופי עקפו את מכירות המכוניות

זאת בכל מדינות האיחוד, מלבד בלגיה ולוקסמבורג. גם בארה"ב נרשמה ירידה במספר הקילומטרים שנוסעת כל מכונית בשנים האחרונות

27.10.2013, 20:36 | סוכנויות הידיעות
קצב מכירות האופניים באיחוד האירופי עקף בשנה שעברה את קצב מכירות המכוניות החדשות, מלבד בבלגיה ובלוקסמבורג, כך מדווחת רשת הרדיו הציבורית בארצות הברית (NPR). אחת הסיבות לכך היא משבר גוש היורו שהוביל לירידה חדה במכירות של מכוניות. אולם מתגברים הסימנים לכך שהמגמה הזו אינה זמנית, אלא משקפת שינוי משמעותי יותר בבחירת אמצעי התחבורה.

קראו עוד בכלכליסט

בארצות הברית לדוגמה, נרשמה מאז 2004 ירידה במספר הקילומטרים שנוסעת כל מכונית, והיום צעירים רבים מביעים פחות עניין בהוצאת רישיון נהיגה. לעומת זאת, ייצור האופניים העולמי צומח מאז שלהי שנות ה-70 בשיעור מהיר יותר מאשר ייצור המכוניות.

אופניים בדנמרק, צילום : איי אף פי אופניים בדנמרק | צילום : איי אף פי אופניים בדנמרק, צילום : איי אף פי

ניתן למנות מספר סיבות לשינוי. מחירי הדלק והביטוח עלו במדינות רבות, אך חשוב מכך, המכוניות איבדו את מעמדן כסטטוס יוקרה או חשיבות, לפחות בשווקים המפותחים.

באירופה, מדינות שנפגעו מהמשבר הכלכלי היו הראשונות להצטרף למגמת האופניים. באיטליה, נמכרו ב-2011 וב-2012 יותר אופניים ממכוניות. וגם בספרד, בשנה שעברה עקפו כלי הרכב הדו גלגליים לראשונה את המכוניות מבחינת מכירות.

עם זאת, לא כל המדינות שבהן האופניים עקפו את המכוניות נמצאות בבעיות כלכליות. בליטא, נמכרו אמנם יותר אופניים ממכוניות, אך הכלכלה צמחה בשנה שעברה בשיעור בריא של 3.6%, זאת על אף ההאטה במסחר עם שאר המדינות באירופה. לפיכך נראה, שגם לאחר ההתאוששות הכלכלית באירופה ובארה"ב, אנשים ככל הנראה ימשיכו לדבוק באופניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
עד מתי יימשך שלטון הרכב הפרטי בישראל...רכבים חונים על מדרכות , לכל משפחה 4 רכבים
כל שטח פנוי מנוצל כדי לבנות עוד מחלפים וחניונים מכוערים, פקקי ענק , זיהום אוויר... מליוני טונות של ברזל משונעים ללא צורך כל בוקר וערב ממקום למקום במכוניות שמיועדות ל 5 אנשים ולא לאחד.. לא הגיע הזמן לשינוי ולדרישה אמיתית מהציבור לתחבורה ציבורית ושבילי אופניים?? למה על המצב העגום של התחבורה בארץ לא הייתה מחאה? זה לא פחות חשוב ממשבר הנדלן ובטח ובטח קשור ליוקר המחייה בארץ באופן ישיר
יוסי , מערב אסיה  |  27.10.13
12.
גם בקיץ וגם בחיפה - אפשר לדווש באופניים חשמליים
לעבודה במת"מ אני מגיע באופניים רגילים באותו זמן שלוקח לי להגיע באוטו ולחנות + ללכת מהחניה לבניין. אבל בחזור - לעלות בפרויד זה סבל בגלל כל הרעש והזיהום של המכוניות. אבל באופניים חשמליים אולי זה יותר טוב כי עולים מהר. אני רוצה לקנות, פשוט מתקמצן
27.10.13
לכל התגובות