אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק פיתחה תוכנת ביג דאטה ומוסרת אותה בחינם צילום: רויטרס

פייסבוק פיתחה תוכנת ביג דאטה ומוסרת אותה בחינם

תוכנת פרסטו שמשמשת את פייסבוק להפעלת מסדי הנתונים האימתניים שלה מופצת לקהילת הקוד הפתוח. התוכנה מצטרפת ליוזמת ה-Open Compute Project של החברה

07.11.2013, 13:16 | סוכנויות הידיעות
יאמרו מה שיאמרו על פייסבוק ומלחמתה בפרטיות אבל אם יש משהו שכן מזכה אותה בשבחים, היא העובדה שהיא מפתחת מגוון טכנולוגיות חדשות, ונותנת אותם לכל דורש חינם אין כסף. כך מדווח אתר ביזנס אינסיידר.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול (ד') הודיעה הרשת החברתית העולמית כי היא משיקה תוכנת קוד פתוח חינמית בשם "פרסטו", המאפשרת למשתמשים להציג שאילתות למסדי נתונים עצומים ולקבל תשובות באופן מיידי (במקום לאחר שעות או ימים).

מסדי הנתונים של פייסבוק מאחסנים כ-300 פטה בייט מידע מסדי הנתונים של פייסבוק מאחסנים כ-300 פטה בייט מידע מסדי הנתונים של פייסבוק מאחסנים כ-300 פטה בייט מידע

לפייסבוק יש כיום כמיליארד משתמשים והיא מנהלת מאגר נתונים כביר בגודלו. כלי השאילתה הקיימים, הנקראים Hive, פשוט כבר לא מהירים דיים ועל כן המציאה החברה את פרסטו.

על פי הבלוג של מרטין טרוורסו, מהנדס תוכנה בפייסבוק: "בידנו מאגרי הנתונים הגדולים בעולם, שבהם מאוחסנים 300 פטה בייט נתונים. היכולת להריץ יותר שאילתות ולקבל תשובות יותר מהר מגבירה את הפרודוקטיביות שלהם. התחלנו לפתח את פרסטו ב-2012 והרצנו את הגרסה הראשונה בתחילת 2013. המערכת כעת משמשת למעלה מאף עובדי החברה המריצים יותר מ-30 אלף שאילתות המעבדים מידי יום פטהבייט אחת של נתונים".

פייסבוק מפתחת גם חומרה בקוד פתוח

בכנס ביג דאטה שנתי שנערך ביוני 2013 התייחסה פייסבוק בפומבי לראשונה לפרסטו. מאז, אומר טרוורסו, מדעני נתונים מתעניינים במערכת והחברה אפשרה לכמה מהם להתנסות בתוכנה. ההתנסות נחלה הצלחה ולכן ביום רביעי החליטה פייסבוק לאפשר שימוש חופשי בתוכנה.

למעשה, ככל שיש לתוכנה יותר משתמשים, כך הם גם משפרים אותה על-ידי הוספת מאפיינים ותיקון באגים ופייסבוק היא הנהנית העיקרית מכך.

זוהי רק תוכנה אחת שמעניקה פייסבוק בחינם לכל דורש. חברות רבות – גוגל בכללן – מעניקות שימוש חופשי בתוכנותיהן (גוגל מעניקה בחינם את מערכת ההפעלה אנדרויד). אך פייסבוק עושה צעד אחד נוסף – היא גם ממציאה חומרה ומוסרת אותה לכל דורש. תוכנית זו, The Open Compute Project, נחלה הצלחה כה גדולה עד כי ישנם לא מעט חברות העוזרות לפייסבוק להמציא חומרה חדשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות