אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל פיננסים על אפריקה: האפשרות לפרעון מוקדם תמנע סחרור נוסף צילום: אריאל שרוסטר

כלל פיננסים על אפריקה: האפשרות לפרעון מוקדם תמנע סחרור נוסף

על רקע העליות החדות במניה ובאג"ח אפריקה השקעות מסבירים בכלל פיננסים כי הסכם חדש בין מחזיקי האג"ח לחברה רצוי לשני הצדדים. האנליסטית ברורית פיין: "הבעיה העיקרית היא לא הנכסים כמו הריביות הגבוהות של האג"ח"

10.11.2013, 12:16 | אסף גילעם

"פרעון מוקדם של חלק מהחוב הוא הכרחי לחברה ויחייב האצה בקצב המימושים" מסבירה הבוקר (א') ברורית פיין, אנליסטית כלל פיננסים ברוקראז' בניתוח מיוחד של אג"ח אפריקה השקעות.  

קראו עוד בכלכליסט

אפריקה שבשליטת לב לבייב מנסה להגיע להבנה עם מחזיקי האג"ח שלה שתאפשר לה לבצע פירעון מוקדם של אג"ח בהיקף של עד 1.5 מיליארד שקל.

במקביל ריכזו בשבוע האחרון נ"יע של אפריקה עניין רב: המניה זינקה 40% בשבעת ימי המסחר האחרונים ואגרות החוב מסדרות כו' ו-כז' עלו ביותר מ- 5%, כשהתשואות יורדת לכ- 10%.

"אפריקה רוצה וצריכה לטפל בחוב היקר, כאשר הבעיה העיקרית שלה להערכתנו היא לא הנכסים כמו הריביות הגבוהות של אג"ח" מסבירה פיין בסקירתה.

אג"ח כ"ו נושאת קופון שעולה בהדרגה מרמה של 6.5% כיום לרמה של 10.75% בשנת 2021 ואילו אג"ח כ"ז נושאת קופון קבוע של 6.8%. סך החוב של אפריקה השקעות מסתכם בכ- 3.7 מיליארד שקל. בעקבות זאת בחודשיים האחרונים ניהלה הנהלת אפריקה מו"מ עם מחזיקי האג"ח לגבי ביצוע שינויים בשטר הנאמנות. בסופו של יום החברה מבקשת שינוי בסעיף אחד מרכזי, סעיף הפירעון המוקדם של אג"ח.

"צעד זה מלמד אותנו שלחברה כוונה לטפל בחוב היקר ולעמוד מאחורי התחייבויותיה" מסבירה פיין. הבנות עם בעלי אג"ח יאפשרו פדיון מוקדם בפארי (הערך הנוכחי של ההתחייבות). "להערכתנו, מדובר בעסקת win win לשני הצדדים. כיום אג"ח נסחרות מתחת לערכן בפארי כך שמחיר השוק מגלם שלחברה אין באמת יכולת לשלם קנס של כ- 30% על הפארי בעת פירעון מוקדם. ייתכן כי מחזיקי אג"ח עדין ידרשו פיצוי מסוים בגין הפדיון המוקדם, אך אנו מעריכים כי פיצוי זה יהיה נמוך באופן משמעותי מגובה הפיצוי המקורי", אומרת פיין. 

לב לבייב, צילום: אביגיל עוזי לב לבייב | צילום: אביגיל עוזי לב לבייב, צילום: אביגיל עוזי

בכלל פיננסים מדגישים כי "אנו סבורים שהאפשרות לעשות פירעון מוקדם היא הכרחית לחברה על מנת שזו תמנע מסחרור נוסף. ההיגיון הכלכלי שעומד מאחורי הפירעון המוקדם הוא חסכון בריבית שעשוי להגיע לרמה של עשרות מיליוני שקלים בשנה".

בכלל פיננסים מעריכים כי לאפריקה קיימים הכלים להביא מקורות לפדיון מוקדם. שווי הנכסים של אפריקה לפי מחירי שוק עומד על כ- 4 מיליארד שקל, כאשר לחברה יתרת נכסים לא משועבדת (שעבוד שלילי לבעלי אג"ח), של כ- 2.5 מיליארד שקל. "פירעון מוקדם יחייב האצה בקצב המימושים ומימושים של נכסים מהותיים", מדגישה פיין ומציינת כי המקורות העיקריים יכולים להגיע ממספר כיוונים, ביניהם: מכירה של אפריקה תעשיות, דניה סיבוס, אפריקה מלונות, מכירה של קניון קוטרוצ'ן ברומניה של אפריקה נכסים וכן ממימוש נכסים מניבים נוספים של אפריקה נכסים.

בשורה התחתונה אומרים בכלל פיננסים כי "האג"ח של אפריקה נסחרות בתשואות לפידיון של כ-10%, כ- 11% מתחת לפארי. להערכתנו, מדובר בהזדמנות אך הסיכון נותר גבוה. אנו סבורים כי להסכמות עם בעלי האג"ח משקל מהותי בקבלת החלטת ההשקעה באג"ח אך שבסופו של דבר יגיעו הצדדים להסכמה. הפירעון המוקדם והרה ארגון של החוב, במידה שיתבצעו, יקנו לחברה זמן והיא תוכל לממש נכסים בלי לחץ ובמחירים אופטימליים ולהמשיך לשרת את החוב שלה במלואו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות